Wiceminister Szymon Giżyński gościł w Częstochowie wiceministra Czech


16 września w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Częstochowie odbyło się spotkanie polsko-czeskiej grupy roboczej ds. ASF (afrykańskiego pomoru świń), pod kierownictwem wiceministrów z obu krajów odpowiedzialnych za rolnictwo: pełnomocnika rządu ds. zwalczenia ASF na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymona Giżyńskiego oraz wiceministra ds. rolnictwa i przemysłu żywnościowego Republiki Czeskiej Jindricha Fialka.

Spotkanie dotyczyło wypracowania wspólnego stanowiska Polski i Republiki Czech w sprawie skutecznych działań w walce z afrykańskim pomorem świń. Także w kontekście wsparcia Unii Europejskiej. Stanowisko ma być przedstawione w dniach 3 i 4 października 2019 roku w Pradze podczas spotkania Grupy Wyszehradzkiej.
Wiceminister Szymon Giżyński podkreślił, że spotkanie jest kontynuacją dotychczasowych działań Ministerstwa Rolnictwa i wyniknęło z ustaw, które zostały podjęte 28 sierpnia bieżącego roku podczas gremialnego spotkania rządów Polski i Republiki Czeskiej, poświęconego wzajemnym kontaktom. – W podstoliku rolnym uczestniczyli ministrowie resortów rolnictwa obu krajów. Tematem, który się wybijał był afrykański pomór świń i skuteczność jego zwalczania. Już wtedy spojrzeliśmy na problem z szerszej perspektywy, europejskiej. Dał do tego asumpt fakt, iż 3 i 4 października w Pradze będzie miało ważne spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej +6, gdzie na poczesnym miejscu będzie omawiany problem ASF. Ta decyzja, przywieziona przez ministra Jindricha Fialka, jest kongenialna i podczas dzisiejszych rozmów udowodniliśmy jej nieuchronność. Przedstawione w Pradze dzisiejsze nasze stanowisko będzie dotyczyć zarówno porozumienia w zakresie obligatoryjnej konieczności wszystkich państw Unii Europejskiej w zakresie redukcji ASF, bardziej pragmatycznych regulacji handlowych i gospodarczych w strefach objętych zagrożeniami ASF i postulatów pod adresem organów Unii Europejskiej w zakresie wsparcia finansowego i logistycznego każdego z państw, którego walka z ASF już dotyczy i każdego z państw, które walka dotyczy na poziomie prewencji – mówił wiceminister Szymon Giżyński.
Jak podkreślił wiceminister Jindrich Fialka władze Republiki Czeskiej już uporały się z problemem ASF i aktualnie ta choroba już tam nie występuje. – Odkąd w 2017 roku zdefiniowaliśmy problem ASF, potraktowaliśmy to zagrożenie systemowo i całościowo oraz z pełną determinacją. W program walki z ASF włączył się cały rząd, bo trudno byłoby jednemu ministerstwu skutecznie podjąć trud niwelowania tego zagrożenia. W ciągu pierwszych trzech miesięcy odstrzelonych zostało 40 tysięcy dzików, przez cały okres około 200 tysięcy. Podejmujemy też działania badawcze oraz edukacyjne. W naszej opinii ASF dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej, stąd potrzebne są skoordynowane, wspólne działania. Dziękujemy stronie polskiej, szczególnie ministrowi Szymonowi Giżyńskiemu za merytoryczne spotkanie i życzliwą atmosferę rozmów. Za otwartość do współpracy – powiedział wiceminister Jindrich Fialka.
Organizacyjnie spotkanie nadzorował wicewojewoda śląski Robert Magdziarz.

Konferencja prasowa z udziałem sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymona Giżyńskiego, pełnomocnika rządu ds. zwalczenia ASF na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (pierwszy od prawej) oraz wiceministra ds. rolnictwa i przemysłu żywnościowego Republiki Czeskiej Jindricha Fialka (drugi od lewej)

GAW, Zdjęcie Bartosz Półrolnik

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *