Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Nieradzie. Gośćmi specjalnymi byli Magdalena Ogórek i Marcin Wolski


W sobotę 3 września w Szkole Podstawowej w Nieradzie przy ul. Laurowej 54 w gminie Poczesna odbyło się Narodowe Czytanie “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Gośćmi specjalnymi byli Magdalena Ogórek oraz Marcin Wolski.

Szczegółowo o wydarzeniu mówi Marta Muchla, dyrektor Szkoły Podstawowej w Nieradzie.

– To kolejna edycja Narodowego Czytania – inicjatywy ze wszech miar chwalebnej – pod patronatem pary prezydenckiej – wyjaśnia dyrektor Marta Muchla. – Naszymi czytającymi są Magdalena Ogórek oraz Marcin Wolski. Wybrana przez nich ballada to Ucieczka, ballada specyficzna o tyle, że powstała 10 lat po publikacji tomu Ballady i romanse. Przed czytaniem nasi goście nakreślą jej tło historyczne. Wiem ponadto, że są przewidziane warsztaty w rymowaniu, ponieważ pan Marcin Wolski jest pisarzem i satyrykiem i sądzę, że to okazja do świetnej interakcji z publicznością, na którą zresztą liczę. Pani Magdalena Ogórek z kolei opowie o źródłach historycznych i o tym, jak pozyskiwać z nich informacje. Jest to osoba, która nie tylko zajmuje się językoznawstwem i kulturą języka polskiego, ale też, dodatkowo, “ściga” zbrodniarzy wojennych i odzyskuje polskie zbiory, skradzione w czasie II wojny światowej. Myślę, że Narodowe Czytanie jest przede wszystkim dla dzieci, ponieważ kontakt z żywym słowem, przeczytanym w taki sposób, będzie rokował na przyszłość – stwierdza dyrektor Marta Muchla.

Krzysztof Ujma, Wójt Gminy Poczesna, mówi z kolei, jak ważnym wydarzeniem dla gminy jest Narodowe Czytanie.

– Samorząd Gminy Poczesna organizuje Narodowe Czytanie praktycznie od zawsze – podkreśla wójt Krzysztof Ujma. – Gmina Poczesna posiada 16 sołectw i 21 miejscowości, ale Narodowe Czytanie, podobnie jak inne znaczące wydarzenia, co roku odbywa się w innej miejscowości, po to, aby mieszkańcy gminy i goście poznali nasze tereny i różne ciekawe zakątki. W tym roku organizujemy je w Szkole Podstawowej w Nieradzie z siedzibą w Michałowie, a zaprosiliśmy znane osobistości, by zachęcić młodzież i osoby starsze do zainteresowania się literaturą. Oczywiście, nazwisko Adama Mickiewicza jest historyczne i chyba nie ma Polaka, który by go nie kojarzył, niemniej nazwiska współczesne, z pierwszych stron gazet, na pewno takie uroczystości uświetniają i, w efekcie, zachęcają do sięgnięcia po literaturę narodową – podsumowuje wójt Krzysztof Ujma.

Po samym czytaniu Marcin Wolski przedstawił kilka ciekawostek na temat wieszczy i zaapelował o dbanie o język ojczysty, z kolei Magdalena Ogórek przeanalizowała balladę Ucieczka od strony językoznawczej i literaturoznawczej. Wójt Krzysztof Ujma zaprezentował później prywatny egzemplarz jednej z książek Marcina Wolskiego z autografem autora, a na koniec wręczono gościom pamiątkowe obrazy i kwiaty.

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *