Grabówka bez dentysty


W Częstochowie Narodowy Fundusz Zdrowia w Katowicach znacząco ograniczył pacjentom dostęp do leczenia zębów. W poprzednim rozdaniu kontraktów funkcjonowały w naszym mieście 72 poradnie stomatologiczne przyjmujące chorych w ramach ubezpieczenia, czyli bezpłatnie. Od 1 lipca 2014 roku w Częstochowie takie usługi świadczyć będzie tylko 60 gabinetów. Tym sposobem wielu częstochowianom zamknięto drogę do leczenia.

Temat ponawiamy, bo w szczególnie trudnym położeniu znaleźli się mieszkańcy Grabówki. W przychodni przy ul. Rocha 250 od blisko 15 lat mogli w funkcjonującej tam poradni dentystycznej leczyć zęby bezpłatnie, bo gabinet w sposób ciągły otrzymywał kontrakt. Naraz okazało się, że nie spełnia wymogów i NFZ kontraktu poradni nie przydzielił. W ciągu roku lekarze udzielali tam ponad 2200 porad. Gdzie teraz mają udać się pacjenci? NFZ już nie wskazuje. Najbliższa poradnia z usługami na ubezpieczenie zdrowotne jest dopiero na Rynku Wieluńskim, czyli ponad 4 kilometry od ul. Rocha 250. Co dziwniejsze, w pobliżu rynku są inne gabinety, które NFZ wyróżnił kontraktem.
Decyzja NFZ spowodowała, że w wielotysięcznej dzielnicy Garbówka w Częstochowie nie będzie od 1 lipca br. ani jednego stomatologa, który przyjmie chorego w ramach bezpłatnej usługi. Ta decyzja nie uderza w lekarzy prowadzących gabinet, ale w ludzi. To już jednak NFZ nie obchodzi. Ta szacowna instytucja kieruje się swoimi, bardzo wyszukanymi kryteriami i daleko jej od potrzeb pacjentów. To wiemy nie od dziś. Czy jednak można się godzić na takie traktowanie?
W sprawie gabinetu przy ul. Rocha 250 ruszyła kampania społeczna. Mieszkańcy zebrali setki podpisów pod pismem o zachowanie świadczeń kontraktowych w tym gabinecie, które wysłano do NFZ. Do tej instytucji apel z prośbą o uwzględnienie przychodni w kontraktach wystosował w imieniu Rady Dzielnicy Grabówka jej przewodniczący Łukasz Giżyński; pismo skierował też Naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy. Zapytanie o wyjaśnienie, dlaczego w Częstochowie ogranicza się dostępność do leczenia wysłał też poseł PiS Szymon Giżyński.
I co na to NFZ? Nic. Wszystkie starania były niczym głos wołającego na puszczy. Kontraktu, nawet po odwołaniu, nie ma. Jest tylko lakoniczna odpowiedź rzecznika NFZ:

„W postępowaniu na świadczenia medyczne w rodzaju: leczenie stomatologiczne w zakresie świadczenia ogólnostomatologiczne na obszarze miasta Częstochowa wybrano 60 świadczeniodawców, którzy przedstawili najlepsze oferty.
W ogłoszeniu podano wartość zamówienia nie większą niż 5.047.725,00 zł. Komisja konkursowa dokonała podziału środków mając na uwadze brak możliwości przekroczenia planu postępowania. Określona w ogłoszeniu wartość zamówienia pozwoliła na wybór 60 ofert.
Ocena ofert oparta jest na odpowiedziach udzielonych przez oferentów w ankietach złożonych w postępowaniu. Wybór oferty do zawarcia umowy dokonywany jest w oparciu o pozycję zajmowaną przez oferty w rankingu końcowym. Oferta NIEPUBLICZNEGO ZAKŁADU OPIEKI ZDROWOTNEJ PRZYCHODNIA LEKARSKA ROCHA 250 SPÓŁKA Z O.O. uzyskała łączną ocenę 28,571 pkt. zajmując odległą 82 pozycję w rankingu końcowym.
Wśród kryteriów oceny brana jest pod uwagę CIĄGŁOŚĆ – w kategorii tej NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ PRZYCHODNIA LEKARSKA ROCHA 250 SPÓŁKA Z O.O. uzyskał maksymalną liczbę punktów.
Zgodnie z Procedurą konkursu ofert lub rokowań prowadzonych na podstawie ustawy i świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych negocjacje zostały przeprowadzone z wybranymi oferentami. Do negocjacji zostali zaproszeni oferenci, których oferty uzyskały wysoką łączną ocenę oferty na podstawie kryteriów niecenowych, a liczba wybranych do negocjacji oferentów gwarantowała możliwość dokonania wyboru przy założeniu wyczerpania planowanej liczby punktów rozliczeniowych. Negocjacji nie przeprowadzono z oferentami, których oferty, nawet przy uzyskaniu maksymalnej liczby punktów za kryterium ceny czyli 20 pkt nie uzyskałyby łącznie więcej punktów niż ostatnia oferta znajdująca się w rankingu otwarcia powyżej linii odcięcia.
Każda z ofert (także NIEPUBLICZNEGO ZAKŁADU OPIEKI ZDROWOTNEJ PRZYCHODNIA LEKARSKA ROCHA 250 SPÓŁKA Z O.O.) oceniana była według tych samych kryteriów i mogła za każde z nich uzyskać taką samą ilość punktów. Kryteria oceny ofert zostały określone w § 1 pkt 1 Zarządzenia Nr 3/2014/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 23 stycznia 2014 r. w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Załączam decyzję dot. odwołania złożonego w tym postępowaniu oraz listę gabinetów, które wygrały postępowanie.
Małgorzata Doros
rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach”

Niestety nie uzyskaliśmy odpowiedzi na najbardziej frapujące pytania: Dlaczego w Częstochowie aż 12 gabinetów stomatologicznych nie otrzymało kontraktu na świadczenie usług w ramach ubezpieczenia i gdzie one przeszły?; Dlaczego kontrakty otrzymują gabinety w bliskiej od siebie odległości (ok. 300 m), a w innych dzielnicach nie przydziela się kontraktu żadnej poradni?; Dlaczego NFZ preferuje nowe gabinety, nad te z wieloletnim doświadczeniem, uznane przez pacjentów?
NFZ nie odniósł się także do jeszcze jednej kwestii. W przychodni przy ul. Rocha 250 nie dano kontraktu poradni ginekologicznej, która uzupełniła wymogi sprzętowe zgodnie z żądaniami NFZ. Po zakupieniu specjalistycznej aparatury NFZ kontraktu nie przyznał. Teraz sprzęt stoi bezużyteczny i niszczeje.
Gdzie leczyć zęby mają mieszkańcy Grabówki? To już nie problem NFZ.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *