NIEZWYKŁA, ANIELSKA WYSTAWA W PORAJU!


Galeria Sztuki Współczesnej stała się miejscem niezwykłym, sielskim, anielskim, bajkowym… A wszystko za sprawą wernisażu malarstwa Barbary Pińczyńskiej, artystki ciekawej, ciepłej i bardzo życzliwej osoby, od wielu lat współpracującej z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Poraju, mieszkanki Żarek Letniska.

 

Na ścianach Galerii zawisły 54 prace przedstawiające Anioły. Licznie zgromadzeni goście nie kryli swojego zachwytu. [- Jest mi ogromnie miło spotkać się z Państwem na tym wyjątkowym wernisażu. Jego wyjątkowość można byłoby podkreślić kilkoma argumentami, ale ten główny, to przecież sama autorka, osoba niezwykła, pełna pasji, talentu i – nie zawaham się tego powiedzieć – kochająca ludzi, co również przejawia się w jej obrazach. Każdy z nich emanuje niezwykłym ciepłem, dobrą energią i wpływającym na odbiorcę przekonaniem, że każdy z nas ma swojego anioła]- mówiła otwierając wernisaż dyrektor Magdalena Ryziuk-Wilk.

Tego wieczoru ciepłe słowa płynęły wielokrotnie pod adresem autorki. Skierowała je również wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, która dziękowała B. Pińczyńskiej za twórczą aktywność i za współpracę z GOK-iem. [- Życzę Pani spełnienia marzeń i wielu natchnień do dalszej pracy artystycznej]- mówiła K. Kaźmierczak.
Bohaterka wieczoru – autorka prac – Barbara Pińczyńska, już od dziecka przejawiała zdolności plastyczne. Ukończyła Liceum Plastyczne w Częstochowie, a następnie Studium Pedagogiczne WSP w Częstochowie na kierunku plastycznym. Po studiach pracowała w Muzeum Częstochowskim, a następnie w Szkole Podstawowej Nr 3 w Myszkowie. Aktualnie prowadzi Klub Plastyków „Metamorfozy” w MDK w Myszkowie, gdzie wspólnie tworzą artyści zarówno profesjonalni, jak i amatorzy. Pani Barbara to również organizatorka licznych plenerów malarskich dla miłośników sztuki z Powiatu Myszkowskiego. Nieoceniona Jurorka wielu konkursów plastycznych organizowanych w Gminie Poraj – m.in. Konkursu Rękodzieła Artystycznego organizowanego w trakcie Folkloriady Jurajskiej. Barbara Pińczyńska pochodzi z artystycznej rodziny, w której maluje się od lat i w każdym wieku, czego potwierdzeniem była wystawa w maju 2015 r. w MDK w Myszkowie prac 3-ech pokoleń rodziny Pani Barbary: mamy – Zofii Marcisz, siostry – Marii Drzewieckiej, córki – Joanny Pińczyńskiej i oczywiście jej samej, o bardzo wymownym tytule „DIALOG DZIEŁ”.
Barbara Pińczyńska, czyli „Baśka” – bo tak każde do siebie mówić, to osoba bardzo ciepła, towarzyska i niesamowicie utalentowana, a przy tym ogromnie skromna. Jej Anioły są potwierdzeniem tych cech. [- Pani Anioły przypominają mi panią samą. Choć nie znamy się jeszcze, to wyczuwam od pani bardzo dobrą aurę. Widać, ze jest pani dobrym człowiekiem]- mówił radny Rady Gminy – Bartosz Rajczyk. Mimo niewielkich formatów, każda z prac, wnosi do otoczenia odrobinkę nieba. Autorka swoje Anioły przedstawia nie jako wyniosłe, świetliste postacie z ogromnymi skrzydłami, ale jako delikatne „duszki” w kolorowych sukienkach i w bardzo „ludzkim” otoczeniu. Umieszcza je na gałęziach drzew, nad kwiatami, nad dachami kolorowych domków, w towarzystwie zwierząt.
[- Moje Anioły nie mają twarzy – jest to zabieg celowy, ponieważ chcę, aby każdy mógł sobie wyobrazić swojego Anioła – nadać mu indywidualne rysy] – mówi B. Pińczyńska.
Bohaterka piątkowego wieczoru to prawdziwa „Anielska dusza” – o czym niewątpliwie świadczy wystawa, którą można oglądać do 10 kwietnia w Galerii Sztuki Współczesnej w Poraju. Miło nam poinformować, że nasza Galeria została obdarowana jednym z obrazów pani Basi Pińczyńskiej, za co bardzo serdecznie dziękujemy i z dumą włączamy Anioły do naszej kolekcji stałej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *