Wystawa. Różnorodne w formie, bliskie w przekazie


Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II obok wystawienniczego działu eksponatów medalierskich udostępnia swe sale na ekspozycje malarskie, goszcząc u siebie znanych częstochowskich twórców. Aktualnie w muzeum można zobaczyć prace dwóch malarek: Anny Przewłockiej i Magdaleny Kotarskiej. Wernisaż odbył się 15 marca 2016 roku.

Obie panie tradycyjnie powitał i przedstawił przybyłym gościom dyrektor Muzeum Krzysztof Witkowski. Ciepło i serdecznie uwypuklił wrażliwość artystyczną i barwność osobowości obu malarek. Ich promienność artystyczną i wyrazistość twórczą, wyrażone w zindywidualizowanej kreacji malarskiej.

Anna Przewłocka jest absolwentką Liceum Technik Plastycznych w Kielcach specjalność tkactwo, które ukończył w 1962 roku. Pasję twórczą realizuje przez malarstwo, jej ulubionym tematem jest pejzaż. Po wielu latach poszukiwań i doskonalenia umiejętności poddała swój warsztat twórczy akademickiemu szlifowi na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie na Wydziale Sztuki w 2015 roku ukończyła kierunek malarstwo. Swe dokonania artystyczne prezentowała na 13 wystawach indywidualnych oraz wielu zbiorowych.
W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II pokazała zestaw magisterskich prac dyplomowych, realizowanych pod kierunkiem promotor Włodzimierza Karankiewicza. – Ich tematyka i stylizacja odbiegają od moich dotychczasowych poszukiwań twórczych. Inspirując się kubizmem i twórczością Paula Picassa skupiłam się na syntetycznej interpretacji portretu. Rezygnując dosłowności pragnęłam stworzyć własne portrety kobiet. Wykorzystałam geometryzację i rozbicie rzeczywistego świata na elementy, alby go ponownie zdefiniować i zbudować. Kolor i linia nabierają znaczenia, kreują nastrój i emocje, wzmacniają ekspresję odrealnionej rzeczywistości – napisała artystka w folderze do wystawy.

Magdalena Kotarska jest absolwentką studiów artystycznych na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. W 2015 roku, obroną pracy magisterskiej, zrealizowanej w pracowni prof. AJD Janusza Głowackiego, ukończyła naukę na kierunku malarstwo. Poświęca się głównie malarstwu sztalugowemu. Wśród dotychczasowej twórczości, różnorodnej pod względem treści, chętnie podejmuje temat portretu. Najpełniej odnajduje się w malarstwie fantastycznym i symbolicznym. Zajmuje się także malarstwem sakralnym oraz ikonopisaniem.
– Prezentowany przeze mnie zestaw prac malarskich łączy w sobie elementy baśniowości z szeroko i swobodnie ujętym rozważaniem na temat człowieka i jego wewnętrznej rzeczywistości. Pod baśniową, fantastyczną powierzchnią obrazów, a także za niedosłownymi ich tytułami, kryje się symbolika, której odczytanie może prowadzić widza do odkrycia niespodziewanych treści – napisała w folderze do wystawy Magdalena Kotarska.

Wystawa będzie trwała do 11 kwietnia 2016 roku.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *