Straszne koleje


19 stycznia był feralnym dniem dla naszej kolei. W Poczesnej pociąg relacji Gliwice-Częstochowa potrącił kobietę w wieku około 70 lat, w Koszęcinie pojazd szynowy przejechał 58-letniego mężczyznę, który poniósł śmierć na miejscu.

W ubiegłym roku na terenie odpowiedzialności Oddziału Rejonowego Straży Ochrony Kolei w Częstochowie (linie: Będzin – Zawiercie, Zawiercie – Częstochowa, Częstochowa – Radomsko oraz stacje i szlaki kolejowe w obrębie Dąbrowy Górniczej) zdarzyły się 32 przypadki potrąceń przez pociągi. Zginęło 20 osób (w tym 3 samobójstwa) i 12 zostało rannych. Za tę ponurą statystykę często winę ponosimy sami. Nierzadko przyczyną wypadków jest nieodpowiedzialność, lekkomyślność, często nadmierna fantazja.
Niestety, większym zagrożeniem na dworcach i w pociągach są bandyci i wandale. To oni sprawiają, że nie czujemy się podczas podróży bezpieczni. W ubiegłym roku w całym kraju odnotowano ponad 20 tysięcy różnego rodzaju przestępstw. W naszym rejonie było ich 2147 – 8 rozbojów i pobić, 1121 kradzieży przesyłek wagonowych (przede wszystkim kradzieże węgla/koksu i złomu z wagonów); 79 czynów chuligańskich (dewastacje w pociągach i na stacjach, zakłócanie porządku, znieważanie funkcjonariuszy SOK itp.); 750 kradzieży infrastruktury kolejowej (szyny, śruby itp.), 7 kradzieży kieszonkowych; 85 obrzuceń pociągów kamieniami lub innymi przedmiotami; 75 dewastacji urządzeń sterowania ruchem kolejowym;14 przypadków ułożenia przeszkód na torach. Jak widać pomysłowość przestępców jest ogromna. Ale skutki ich działań jeszcze większe. Niestety, w obliczu tak ogromnej skali przestępstw nasze służby nie mogą się poszczycić zbyt dobrą skutecznością. – Wykrytych zostało 222 zdarzeń o charakterze przestępczym, w których zatrzymano 355 sprawców – informuje Krzysztof Król Naczelnik Działu Operacyjno – Dyspozytorskiego.
Szkody jakie doznaje kolej w wyniku rozbojów to poważny problem, powodują one olbrzymie straty finansowe. Z pewnością nie rekompensują ich kary nakładane przez służby. W 2004 roku na terenie odpowiedzialności SOK Częstochowa wystawiono 814 mandatów karnych na kwotę 37.480 zł. W stosunku do 14 sprawców sporządzono wnioski do Sądów Rejonowych.
Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei mają duże możliwości skutecznej walki z dworcowo-kolejowymi przestępcami. Zgodnie z Ustawą z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Art. 60 Ustawy) funkcjonariusz SOK ma prawo do nie tylko do legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia i świadków, ale również zatrzymania podejrzanego i doprowadzenia go na policję, nałożenia grzywny i mandatu aż do zastosowania przymusu (użycie siły fizycznej, miotacza gazowego, pałki służbowej, kajdanek i psa służbowego). A gdy to nie skutkuje i jest niewystarczające strażnik może użyć broni palnej. Nasze poczucie bezpieczeństwa na pewno poprawiłoby, gdyby z tych możliwości korzystali sprawniej i częściej. Przestępcy nie czuliby się bezkarni. Zdecydowanie zmniejszyłaby się liczba kradzieży, która w rzeczywistości jest większa niż podają statystyki. Nie byłoby również takich przypadków jak na przykład ubiegłoroczna szokująca śmierć młodej dziewczyny, którą w bestialski sposób kilku oprychów wyrzuciło z pociągu

Zdarzyło się w ubiegłym roku
3 kwietnia na szlaku Kłomnice-Częstochowa z pociągu relacji Wrocław Główny – Warszawa Wsch. nieznany sprawca wyrzucił butelkę w stronę przejeżdżającego na sąsiednim torze pociągu relacji Koluszki-Częstochowa, która wybiła czołową szybę z lewej strony w czynnej kabinie lokomotywy. Maszynista nie doznał obrażeń.
1 maja na przystanku osobowym Zawiercie Borowe Pole pociąg pospieszny relacji Bielsko Biała – Gdynia Główna potrącił ze skutkiem śmiertelnym nieznaną kobietę w wieku około 35 lat.
7 czerwca w stacji Będzin Grodziec na torze bocznicowym wykoleił się pociąg. Przyczyną wykolejenia była kradzież 23 mb szyny.
7 czerwca w czasie przejazdu pociągu Katowice – Częstochowa nieznany podróżny wyrzucił przez okno wagonu szklaną butelkę w pobliżu przejazdu strzeżonego. Odprysk szkła z butelki uszkodził prawe oko pełniącemu służbę dróżnikowi.
15 czerwca na grupie towarowej stacji Łazy patrol SOK Częstochowa przeprowadził interwencję w stosunku do osobnika, który będąc w stanie nietrzeźwym chodził po torach stwarzając zagrożenie dla ruchu pociągów i własnego życia. Podczas próby wylegitymowania osobnik ten stawiał czynny opór Przeciwko agresywnemu osobnikowi zastosowano środki przymusu bezpośredniego w postaci RMG a następnie kajdanek. Zatrzymanego przekazano przybyłemu na miejsce patrolowi z KPP Zawiercie.
28 czerwca SOK z IOOR Częstochowa wraz z funkcjonariuszami IV KP Częstochowa w stacji Częstochowa na grupie towarowej zatrzymali dwóch sprawców kradzieży 1000 kg złomu z pociągu Częstochowa Towarowa – Częstochowa Mirów.
6 lipca na stacji Częstochowa Stradom patrol SOK Częstochowa zatrzymał 2 sprawców kradzieży około 300 kg złomu, który pochodził z usypu przy torze nieustalonego wagonu.
8 sierpnia na stacji Częstochowa Osobowa na poczekalni dworca nieznany sprawca przy użyciu noża dokonał kradzieży rozbójniczej dokumentów i pieniędzy w kwocie 300 PLN na szkodę podróżnego. Poszkodowany nie doznał żadnych obrażeń. Sprawca zbiegł.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *