28. Pielgrzymka Lekarzy i Służb Weterynaryjnych


14 czerwca 2020 roku na Jasnej Górze miała miejsce 28. Pielgrzymka Lekarzy i Służb Weterynaryjnych. Wspólnie z pracownikami weterynarii modlili się minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński oraz Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka. Obecni byli także wicewojewoda śląski Robert Magdziarz i prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz Na uroczystość przyjechali przedstawiciele ze wszystkich województw oraz z Głównego Inspektoratu – w sumie ok. 40 osób z całej Polski.

Pielgrzymi modlili się o zdrowie dla wszystkich pracowników służb walczących z epidemią: medycznych, sanitarnych i weterynaryjnych. Dziękowali za to, że w trudnym czasie służby weterynaryjne sprostały wytężonej pracy nad kontrolą bezpieczeństwa żywności.

W odpowiedzi na zaproszenie na pielgrzymkę, list do uczestników spotkania skierował prezydent RP Andrzej Duda, który odczytał wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński. Prezydent Andrzej Duda dziękując „za wzorowe pełnienie ważnych i odpowiedzialnych zadań”, napisał: „To Państwa profesjonalizm jest gwarancją wysokiej jakości żywności, pochodzącej i z krajowych i z zagranicznych hodowli.”

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, podkreślił, że weterynaria to niezwykle ważna służba społeczna, od której zależy zdrowie ludzi i zwierząt oraz bezpieczeństwo żywności pochodzenia zwierzęcego. – Dzisiaj,  przy otwartym świecie, możliwości transportu, pojawiają się nowe choroby, które kiedyś występowały na innych kontynentach. Taką chorobami są:afrykański pomór świń, ptasia grypa i choroba niebieskiego języka u bydła. I to służba weterynaryjna czuwa i nad naszym zdrowiem, i nad zdrowiem zwierząt. To jest zawód wielkiej odpowiedzialności , trudny, wymagający skomplikowanych studiów, wielkiej wiedzy – powiedział minister Ardanowski.

Mszy św. przewodniczył o. Jerzy Brusiło – franciszkanin, krajowy duszpasterz lekarzy i służb weterynaryjnych.

Eucharystia z Jasnej Góry transmitowana była w 1. Programie Telewizji Polskiej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *