Na czym polega vishing? Jak nie dać się oszukać przez telefon?


Każdego roku wzrasta liczba ataków oszustów i naciągaczy, którzy próbują wyłudzać pieniądze i dane osobowe. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest vishing, który nie wymaga specjalistycznej wiedzy informatycznej. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak się przed nim ustrzec.

 

Oszuści coraz chętniej przenoszą swoją działalność przestępczą do świata wirtualnego. Korzystając z niewiedzy użytkowników telefonów komórkowych oraz manipulacji, regularnie wyłudzają pieniądze oraz dane wrażliwe, które pozwalają im uzyskać dostęp do konta. Jak działa strona https://infonumer.pl/? W jaki sposób chroni przed telefonicznym atakiem?

Vishing – co to takiego?

Vishing, inaczej zwany voice phishing jest głosową wersją oszustwa transakcyjnego dokonywanego podczas rozmowy telefonicznej. Polega na nielegalnym pozyskiwaniu i wyłudzaniu danych klientów instytucji finansowych i banków. Oszuści najczęściej podają się za ich pracowników, doradców inwestycyjnych oraz finansowych.

Podczas rozmowy stosują szereg technik manipulacyjnych, co pozwala im zdobyć zaufanie i uzyskać dostęp do najbardziej poufnych danych, takich jak imię i nazwisko, pesel, numer konta oraz dane do karty i bankowości internetowej. Wszystkie uzyskane informacje mają pomóc naciągaczom uzyskać dostęp do konta i wypłacić posiadane oszczędności. Warto podkreślić, iż ofiarami oszustw padają użytkownicy telefonów w każdym wieku.

Czy odbieranie telefonów od nieznanych numerów jest bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się tym samym, czy odbieranie i oddzwanianie pod nieznane numery jest bezpieczne. Liczne próby wyłudzeń zmuszają do podejmowania dodatkowych środków ostrożności. Czekasz na ważny telefon? Nie jesteś jednak pewien, kto dzwonił? Sprawdź numer w internetowej bazie danych! Znajdziesz tam oceny i komentarze innych użytkowników, które pomogą Ci w nawiązywaniu bezpiecznych kontaktów przez telefon.

W ten sposób nie tylko uchronisz się przed vishingiem, ale także unikniesz nieprzyjemnej konfrontacji z natrętnym telemarketerem, zajmującym się sprzedażą usług i produktów. Pamiętaj jednocześnie o tym, aby zachować szczególną czujność w przypadku numerów zagranicznych, poprzedzonych międzynarodowym numerem kierunkowym. To właśnie po numery innych krajów często sięgają oszuści.

Jak nie dać się oszukać przez telefon?

Przede wszystkim zawsze staraj się dowiedzieć, co to za numer. Jeśli otrzymujesz telefon z banku, rozmowę zacznij od zweryfikowania danych osobowych pracownika. Ponadto możesz zapytać, w jakim dziale pracuje. Minimalizuj również ilość podawanych informacji. Prawdziwy doradca finansowy nigdy nie będzie pytać o pin do karty, numer konta oraz dane do logowania do bankowości internetowej.

Nie instaluj przy tym nieznanego oprogramowania. Wszystkie transakcje możesz dokonać przy pomocy oficjalnej strony internetowej oraz aplikacji mobilnej. Pracownik banku nie będzie proponować innych metod. Jeśli podejrzewasz, że doszło do próby wyłudzenia danych i pieniędzy, przerwij połączenie oraz skontaktuj się z policją.

 

Materiał Zewnętrzny

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *