„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.” To nie tylko bieg. To coś więcej.


28 lutego 2016 roku w całej Polsce po raz czwarty odbyła się patriotyczna impreza „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Biegi w ponad 200 miastach zorganizowała Fundacja Wolność i Demokracja. Wzięło w nich udział blisko 50 tysięcy osób.

W naszym regionie bieg miał miejsce w Kłobucku na terenie tamtejszego nadleśnictwa. Inicjatywę przyłączenia się do projektu podjął w 2015 r. Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku, który przyjął na siebie rolę lokalnego organizatora. W tym roku jako współorganizator dołączyła Niezależna Grupa Biegaczy w Kłobucku (NGB). W biegu na dystansie 1963 metrów wzięło udział ponad 300 osób. Wśród uczestników był częstochowianin Antoni Włosowicz, który uplasował się w szóstej dziesiątce zawodników. – To bieg nie tylko bieg. To uczczenie pamięci Bohaterów przez wiele lat spychanych w niebyt historii – podkreślił pan Antoni.
Nad oprawą patriotyczno-historyczną imprezy czuwali historycy Zespołu Szkół Nr 3 w Kłobucku: Aleksandra Ciesielska i Piotr Witkowski, zaś organizacją rywalizacji sportowej zajęła się NGB w Kłobucku. Przed startem wszyscy uczestniczący uczcili minutą ciszy pamięć Żołnierzy Wyklętych.
Nagrody (statuetki oraz książki) wręczyli burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Maciej Zielonka, nadleśniczy inż. Grzegorz Półtorak oraz zastępca Paweł Krej.
Dzięki sponsorom: włodarzom powiatu i miasta, Nadleśnictwu Kłobuck, Odlewni Żeliwa w Gruszewni, Firmie Dedalus z Częstochowy, Firmie Maskpol SA, Firmie Fort Military Institute z Częstochowy, bieg wzbogacono imprezami dodatkowymi. Było ognisko z poczęstunkiem, wystawy sprzętu obronnego i pokaz klas mundurowych Zespołu Szkół Nr 3 w Kłobucku.
Grupa rekonstrukcyjna Mokra’39, której prezesem jest pan Henryk Owczarek wystawiła pododdział Żołnierzy Wyklętych w umundurowaniu historycznym. Obecny było także Stowarzyszenie Historyczne „Bataliony Obrony Narodowej” z Wielunia.

Ideą projektu biegowo-edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.
W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Na projekt składają się: bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) oraz zbiórka publiczna na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach (dawne województwo lwowskie) im. płk. Franciszka Niepokólczyckiego (Prezesa II Zarządu WiN).
Data święta – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nawiązuje do 1 marca 1951 roku. Tego dnia w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Wyniki biegu:
kat do 12 lat:
dziewczęta: 1. Julia Wojtowicz, 2. Nadia Jagielska – NGB Kłobuck, 3.Dominika Noga, 4. Antonina Mazik
chłopcy: 1. Szymon Krótki, 2.Hubert Kuźnik, 3.Marcel Bejm, 4. Adrian Paszkiewicz

kat. 13-16 lat
dziewczęta: 1. Julia Pyrak -GOKiS Panki, 2. Zuzia Gancarek – NGB Kłobuck, 3. Amelia Pyrak – -GOKiS Panki, 4.Oliwia Pelikan – NGB Kłobuck
chłopcy: 1.Przemysław Kilan, 2. Piotr Ceglarz, 3. Michał Ujma, 4. Jacek Jędryka

kat. powyżej 17 lat
panie: 1.Katarzyna Ząbkiewicz -Zabiegani Częstochowa
2.Anna Balicka, 3. Ania Ząbkiewicz – Zabiegani Częstochowa, 4.Magdalena Jagielska- NGB Kłobuck
panowie: 1. Mateusz Pawełczak – -GOKiS Panki, 2.Leszek Paszkiewicz – NGB Kłobuck, 3.Dariusz Lubosz – NGB Kłobuck, 4.Bartosz Luto – NGB Kłobuck

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *