Kapryśna Warta


Rzeka Warta w gminie Kłomnice opuściła swe dotychczasowe koryto. Zamiast płynąć tak jak dotychczas malowniczymi meandrami, rzeka w okolicach Śliwakowa (gmina Kłomnice) wykorzystała wyrwę, jaka powstała podczas ubiegłorocznej powodzi i skierowała swe wody do kanału Młynówka.

Rzeka Warta w gminie Kłomnice opuściła swe dotychczasowe koryto. Zamiast płynąć tak jak dotychczas malowniczymi meandrami, rzeka w okolicach Śliwakowa (gmina Kłomnice) wykorzystała wyrwę, jaka powstała podczas ubiegłorocznej powodzi i skierowała swe wody do kanału Młynówka. Płynie nim ponad 2,5 km, aż do powiatu radomszczańskiego i dopiero tam wraca w swe stare koryto. Opuszczone przez rzekę koryto na odcinku od Śliwakowa do Zawady wysycha, co zagraża obumarciem tamtejszej flory i fauny. Zagrożony jest także staw rybny w Zawadzie, który został pozbawiony dopływu wody, w wyniku czego jego poziom coraz bardziej się obniża.
Niewielka początkowo wyrwa (w lutym br. jej wielkość szacowano na ok.40 m²) z tygodnia na tydzień powiększała się. Wójt gminy Kłomnice Adam Zając już kilka miesięcy temu występował do Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach oraz do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu o usunięcie wyrwy. 18 lutego br. starosta częstochowski A. Kwapisz poprzez Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego poinformował wojewodę o zaistniałej sytuacji oraz zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo całkowitego rozmycia grobli i zalania okolicznych zabudowań. W wyniku powyższej interwencji 1 marca br. przedstawiciel wojewody w obecności pracowników częstochowskiego starostwa i Urzędu Gminy w Kłomnicach dokonał oględzin i stwierdził, że wyrwa ma już ok. 150 m².
23 maja Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie otrzymało z gminy Kłomnicy informację o zmianie koryta rzeki. 25 maja starosta Częstochowski Andrzej Kwapisz skierował do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego informacje o zaistniałej sytuacji z prośbą o podjęcie działań zmierzających do usunięcia wyrwy i umocnienia w tym miejscu brzegu, co spowoduje powrót rzeki w stare koryto. Pisma w tej sprawie wysłał także do Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach oraz do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
30 maja br. w Kłomnicach debatowano nad tym jakie należy podjąć, by przywrócić rzece jej dawny nurt.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *