Gold Trophy pod Jasną Górą

Częstochowa po raz drugi gościła mini żużlowców walczących o tytuł najlepszego na świecie. W niedzielę (6 lipca) na obiekcie przy ul. Brzegowej odbył się finał Gold Trophy – nieoficjalnych mistrzostw świata w tej odmianie speedway’a. Wcześniej (4-5 lipca) na tym stadionie rozegrano turnieje kwalifikacyjne i półfinały. Polacy nie wywalczyli bezpośredniego awansu do fazy finałowej.

O tym, że Duńczycy królują w jeździe na mini żużlu wiadomo nie od dziś. Potwierdzeniem tego były choćby niedzielne zawody. Zwyciężył w nich Mads Hansen z 13 punktami na koncie. Obrońca tytułu sprzed roku Frederik Jakobsen wygrał turniej eliminacyjny i półfinał. W finale pozostała mu walka w biegu dodatkowym o drugie miejsce. Za rywala miał Jonasa Jeppesena, z którym poradził sobie bez większych problemów. Jako ciekawostkę można podać fakt, że lokaty 4-6 również były zajęte przez zawodników z kraju Hamleta, a byli to kolejno: Christian Taysen, Kasper O. Farkrogh i Kasper Andersen.
Jedyny Polak w finałowej rundzie, Hubert Czerniawski, startował z dziką kartą. Niestety nie spisał się on najlepiej, plasując się na szesnastej pozycji z 1 „oczkiem”. Punkt ten udało mu się zdobyć w wyniku wykluczenia reprezentanta Szwecji, Filipa Hjelmlanda, w biegu ósmym.