Zarząd Regionalnego Funduszu Gospodarczego SA odpowiada częstochowskiemu radnemu Łukaszowi Wabnicowi na jego list otwarty do Ministra Skarbu Państwa


Zarząd Regionalnego Funduszu Gospodarczego SA w Częstochowie, spółki Skarbu Państwa, oświadcza, że upubliczniony w wydaniu internetowym tygodnika „7 dni” list otwarty radnego częstochowskiego Łukasza Wabnica, skierowany do Ministra Skarbu Państwa Dawida Jackiewicza zawiera nieprawdę i jest naruszeniem dóbr osobistych Spółki i obecnego Zarządu.

Zarząd zażądał już od radnego Wabnica stosownego sprostowania i natychmiastowego przesłania go do Ministra Skarbu Państwa oraz do tygodnika „7 dni”. Jeśli to nie nastąpi, Zarząd RFG w Częstochowie skieruje sprawę do Sądu o naruszenie dóbr osobistych Spółki RFG i Zarządu oraz świadome wprowadzanie w błąd Ministra i opinii publicznej.
Nieprawdą jest, że władze miasta Częstochowy zabiegają o przejęcie gruntu, będącego własnością Spółki Regionalny Fundusz Gospodarczy, na którym usytuowane jest osiedle „Palmowa” Spółdzielni Mieszkaniowej „JURA”. Jest dokładnie przeciwnie – zarówno poprzedni, jak i obecny Zarząd Spółki próbowały zainteresować władze miasta rozwiązaniem zaistniałego problemu. Kilka lat temu poprzedni Zarząd RFG zaproponował obecnemu Prezydentowi Miasta cztery warianty rozwiązania sytuacji przy współudziale Gminy Miasto Częstochowa. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk nie zaakceptował wówczas żadnego z nich, a stanowisko to zostało podtrzymane podczas rozmów roboczych z przedstawicielami Urzędu Miasta Częstochowy prowadzonych przez RFG w obecnym roku.
Nieprawdą jest również, że Spółdzielnia Mieszkaniowa „JURA” wypłaciła Hucie Częstochowa należność za wybudowane bloki mieszkalne. Należność ta była przedmiotem wieloletnich sporów sądowych, zakończonych ostatecznym wyrokiem Sądu w roku 2011, na mocy którego Spółdzielnia Mieszkaniowa „JURA” została zobowiązana do uregulowania należności za bloki mieszkalne wybudowane przez Hutę ”Częstochowa” na rzecz RFG jako następcy prawnego Huty. Należność za budynki mimo wyroku Sądu pozostaje w większej części nieuregulowana przez Spółdzielnię „Jura” do dnia dzisiejszego i jest główną przyczyną uniemożliwiającą przejście do rozwiązania kwestii gruntów.
Kolejną nieprawdą jest twierdzenie, jakoby obecny Zarząd RFG żądał bądź planował podniesienie czynszu mieszkańcom Spółdzielni. Jest to niemożliwe z tej przyczyny, że RFG nie ma do tego prawa, bo Spółka nigdy nie pobierała i nie pobiera jakichkolwiek czynszów od lokatorów Spółdzielni. Ponadto Spółdzielnia „Jura” nie będąc właścicielem użytkowanego przez siebie gruntu, od wielu lat nie płaci należnego z tego tytułu podatku od nieruchomości (grunty i budowle), opłat z tytułu użytkowania wieczystego itp. kosztów. Należność tę zmuszone jest uiszczać RFG SA, co rocznie obciąża konto Spółki na kwotę 100 tysięcy złotych. Nadrzędnym celem Spółki RFG jest prawidłowe, bez strat dla Skarbu Państwa, gospodarowanie przekazanym jej majątkiem byłej Huty Częstochowa. Nieodpłatne przekazanie terenu SM „JURA”, której Zarząd wykazywał się w ostatnich latach brakiem kompetencji i niegospodarnością (w Prokuraturze Okręgowej w Częstochowie toczą się postępowania w tym kierunku), nie byłoby w interesie Spółki RFG.
Należy zauważyć, że: „prowadzona przez dekadę korespondencja pomiędzy miastem Częstochowa, zarządem Spółdzielni Mieszkaniowej „JURA”, Ministerstwem Skarbu Państwa i Regionalnym Funduszem Gospodarczym” dotyczyła poprzedniego Zarządu RFG i nie odnosi się do działań obecnego Zarządu. Obecna strategia Zarządu zmierza do uporządkowania wszelkich, narosłych przez ostatnią dekadę, zaniedbań oraz wyprostowania błędnych decyzji poprzedniego Zarządu, który doprowadził do strat finansowych Spółki. Sformułowanie iż: „do tej pory kolejne zarządy Regionalnego Funduszu Gospodarczego starały się, w miarę możliwości prawnych, dostrzegać społeczny i ludzki wymiar zaistniałej sytuacji, jednak obecnie dochodzą mnie słuchy, iż stanowisko obecnego zarządu Regionalnego Funduszu Gospodarczego, uległo zmianie” – jest świadomym szkodzeniem Spółce RFG i niszczeniem Jej dobrego wizerunku. Na to z naszej strony nie ma zgody, tym bardziej, że z łatwością można było zweryfikować podawane nieprawdziwe informacje zarówno u mieszkańców osiedla „Palmowa” (którzy w liczbie około 200 osób byli obecni na spotkaniu w RFG dot. problemów osiedla), jak i bezpośrednio u źródła, tj. w Zarządzie Spółki Regionalny Fundusz Gospodarczy, z której wiceprezesem Arturem Sokołowskim (również miejskim radnym), radny Łukasz Wabnic ma częsty bezpośredni kontakt.
Zatroskanie radnego Łukasza Wabnica o „dach nad głową mieszkańców” – jak wynika z przytoczonych argumentów – jest typowym działaniem „pod publiczkę”, czynieniem celowego zamieszania i świadomym wprowadzaniem w błąd Pana Ministra oraz opinii publicznej, a nie rzetelną oceną sytuacji. Uważamy ponadto, że radny Wabnic dokonał uzurpacji występując do Ministra Skarbu Państwa w imieniu władz wykonawczych miasta Częstochowy. Trzeba tu podkreślić, że prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk nie podejmuje obecnie ani z RFG, ani z Ministerstwem Skarbu żadnych rozmów celem uregulowania sytuacji własnościowej gruntów osiedla przy ul. Palmowej w Częstochowie.
Jeśli zatem radny Łukasz Wabnic nie sprostuje fałszywych informacji w Ministerstwie Skarbu Państwa i w tygodniku „7 dni”, Zarząd RFG w Częstochowie skieruje sprawę do Sądu o naruszenie dóbr osobistych Spółki i Zarządu.
R

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *