W ,,Żeromskim” otwarto wirtualną strzelnicę


7 listopada 2023 roku w XII Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie otwarto wirtualną strzelnicę. To kolejny punkt rządowego programu ,,Strzelnica w powiecie 2023”. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 250 tys. zł, w tym 200 tys. zł Szkoła otrzymała z Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Jak przybliża portal https://wcrczestochowa.wp.mil.pl/, pomieszczenie, w którym użytkowany będzie system szkolno-treningowy „POJEDYNEK” umożliwia prowadzenie ćwiczeń jednocześnie dla czterech osób strzelających z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej – karabinków oraz pistoletów (laserowych symulatorów broni).

Strzelnica stanowi kompletny, multimedialny, przenośny, strzelecki system szkolno-treningowy umożliwiający prowadzenie ćwiczeń jednocześnie dla czterech osób strzelających z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej – karabinków oraz pistoletów (laserowych symulatorów broni). Pomieszczenie, w którym usytuowana jest strzelnica wyposażono dodatkowo w ekran elektryczny projekcyjny, szafę metalową do przechowywania sprzętu, w tym replik broni oraz zestaw mat strzeleckich wojskowych.

Sercem strzelnicy są laserowe symulatory – repliki czterech karabinków i czterech pistoletów działających w systemie VR – rzeczywistości wirtualnej. Uczestnicy zajęć będą mogli brać udział w statycznych i dynamicznych treningach, w tym strzelaniach na celność i skupienie, ćwiczyć według różnych scenariuszy, z różnych postaw, na różnych odległościach, w tym do celów ruchomych, także przy zmiennych warunkach oświetleniowych i ograniczonej widoczności. Dzięki temu uczniowie klas mundurowych utrwalą prawidłowe nawyki strzeleckie w sytuacjach zbliżonych do realiów użycia broni palnej, natomiast inni chętni będą mogli przekonać się o atrakcyjności sportu strzeleckiego.

W uroczystości wziął udział Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie ppłk Lucjan Paździora.

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *