Potańcowali na ludowo w Mykanowie


Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Mykanowie wybrzmiał radością przy dźwiękach ludowych kapeli. blisko 150 osób bawiło się na ,,Potańcówce majówce” zorganizowanej przez częstochowski oddział Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy wsparciu Urzędu Gminy Mykanów i GOKiS w Mykanowie, na czele z panem wójtem Dariuszem Pomadą i dyrektor Adrianą Moroń.

W pięknie przystrojonej ludowymi akcentami sali do tańca przygrywały dwie wspaniałe kapele – ,,Rybnianie” z Rybnej w  Gminie Mykanów i Wieluńska Kapela Ludowa z Wielunia. Zespoły skocznymi mediami porwały przybyłych gości, którzy aż do później nocy z uśmiechem na ustach i zapałem tańczyli oberki, mazurki, poleczki, śpiewając ludowe przyśpiewki. Wcześniej można było skorzystać z nauki kroków tradycyjnych polskich tańców ludowych – i tu chętnych nie brakowało. Tajniki ludowej sztuki tanecznej zdradzała prowadząca warsztaty Maria Pospieszalska. Z wielkim uznaniem przyjęto także przedstawienie ,,Darcie pierza” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego ,,Grusza” z Rzerzęczyc. Bardzo spodobał się dowcipny sposób pokazania ludowego zwyczaju. Wsparcia organizacyjnego udzieliły także niezawodne panie z Kół Gospodyń Wiejskich – ,,Grabowianki” z Grabowej, które przygotowały smaczny poczęstunek. Uczestniczyły w zabawie Panie z KGW, między innymi Klub Kreatywnych Kobiet z Rybnej, .

– Misją Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jest zachowanie tradycji i zwyczajów ludowych, naszego kulturowego dziedzictwa, które kształtuje polską tożsamość. I to realizujemy organizując między innymi warsztaty sztuki ludowej, jarmarki świąteczne czy właśnie potańcówki, które były popularne na polskiej wsi – mówi koordynator częstochowskiego oddziału NIKiDW Łukasz Giżyński.

Wśród gości nie mogło zabraknąć gospodarza. Wójt Gminy Mykanów Dariusz Pomada z zadowoleniem oglądał zabawę. jak podkreśla Gmina Mykanów jest jedną z najbardziej rozśpiewanych i roztańczonych gmin. – Z seniorami bawiliśmy się już w tym roku dwa razy, może przy innym rodzaju muzyki, bardziej popowej z lat 70. i 80. Seniorzy bardzo chętnie uczestniczą w takich rozrywkach. Chętnie też skorzystali z warsztatów tanecznych, aby przypomnieć sobie kroki tańców ludowych. Trzeba podkreślić, że seniorzy to bardzo aktywna grupa społeczna, a my ich wspieramy, aby mogli dzielić się swoją energią i pozytywnym nastawieniem do życia – mówi wójt Dariusz Pomada. I jak podkreśla rodzima Kapela ,,Rybnianie”, to pełni zapału muzycy, którzy są laureatami wielu nagród i wyróżnień.
– Naszą Kapelę uwielbiamy, Panowie grają bardzo dobrze i  nie dziwię się, że tak ochoczo wszyscy przy ich muzyce się bawią – dodaje wójt Dariusz Pomada.

Podziel się:

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *