Wakacje. Zabezpiecz swój do na czas wyjazdu


Częstochowska Straż Miejska apeluje, abyśmy odpowiednio zadbali o bezpieczeństwo naszych domów i mieszkań podczas wakacyjnych wojaży. Włamywacze nie robią sobie bowiem urlopu.

Miejska służba przypomina przy tym o założeniach programu ,,Bezpieczna Częstochowa”, w którym – pod hasłem ,,Sąsiedzkie czuwanie” –  co rok przed wakacjami i feriami przypomina o tym, co warto zrobić przed wyjazdem na urlop, aby nasz dobytek był lepiej zabezpieczony.

W czasie dłużej nieobecności w domu lub mieszkaniu warto zadbać, aby ktoś z rodziny lub sąsiadów stale kontrolował nasz dobytek i stwarzał pozory obecności domowników. Nie należy również w domu pozostawiać pieniędzy i kosztowności. Wartościowe przedmioty na czas wyjazdu można ,,zdeponować” u kogoś z bliskiej rodziny.

Warto również zastanowić się nad instalacją w mieszkaniach czy domach urządzeń alarmowych. Tym bardziej, że obecnie ceny takich systemów są dość przystępne. Wszelkie zabezpieczenia przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa naszego mienia.

Osoby prywatne – także spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe – decydują się też często na instalację monitoringu wizyjnego. To kolejny sposób na podniesienie bezpieczeństwa w naszym otoczeniu.

Rodzice, którzy nie mogą bądź nie planują wyjazdu na urlop, powinni pamiętać, aby udając się do pracy zorganizować opiekę osób dorosłych dla pozostających w mieszkaniu dzieci. Jeśli nie jest to możliwe, należy uczulić dzieci, aby pod żadnym warunkiem nie otwierały domów czy mieszkań obcym osobom.

Wakacje to także okres sprzyjający sięganiu po alkohol i papierosy przez młodzież – dlatego Straż Miejska przypomina, że zabroniona jest sprzedaż alkoholu oraz papierosów, zarówno zwykłych, jak i elektronicznych, osobom poniżej 18 roku życia.

Straż Miejska apeluje, abyśmy zrobili wszystko, aby te wakacje były od początku do końca bezpieczne. Przestrzegajmy także aktualnych regulacji sanitarnych.

Telefon alarmowy Straży Miejskiej w Częstochowie to 986.

Telefon alarmowy do służb to 112.

na podst. informacji przygotowanej przez Straż Miejską

fot. Archiwum Redakcji

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *