W tym tygodniu na Jasnej Górze


Piesze pielgrzymki: diec. bydgoskiej i góralska (31 VII) oraz parafialne ze Śląska, pielgrzymki: Apostolatu Maryjnego (29-30 VII) nowogródzian (30-31 VII). Dziś w południe dotrą biegacze z Tarnobrzega, o godz. 13.30 –  Msza św. w intencji kierowców i misjonarzy, o 21.00 Apel Jasnogórski (MIVA Polska). Odbędzie się kolejna nocna modlitwa dziękczynna za beatyfikację „Z bł. Prymasem Wyszyńskim czuwamy w Domu Matki” (27/28 VII)

Ostatnie kilometry pokonują jeszcze biegacze z  26-tej pielgrzymki z Tarnobrzega. Dotrą w południe. O 14.30 zgromadzą się na Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Uczestniczy w niej 47 osób. Wyruszyli w sobotę, do pokonania mają ponad 200 km. Jej organizatorami są: parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu oraz Tarnobrzeski Klub Biegacza „Witar”. To jedna z większych, a także najstarszych pielgrzymek biegowych w Polsce.

W ramach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa i obchodzonego dziś Dnia Bezpiecznego Kierowcy o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej sprawowana będzie Msza św. za wszystkich użytkowników dróg i wspierających dzieło misyjne. O godz. 21.00 Apel Jasnogórski. Mszy św. i modlitwie apelowej przewodniczyć będzie ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. Organizatorem Tygodnia św. Krzysztofa jest MIVA Polska, czyli misyjne stowarzyszenie, którego celem jest pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu.

Już dziś także tzw. Dzień Radzionkowski. Na Jasnej Górze gromadzą się pielgrzymi z parafii św. Wojciecha, którzy do sanktuarium dotarli pieszo, autokarami czy rowerami. Tradycja pielgrzymowania z Radzionkowa na Jasną Górę sięga 1921 r., kiedy Górny Śląski w wyniku plebiscytu został przyłączony do Polski. To nie jedyna śląska pielgrzymka w tym tygodniu. M.in. w sobotę ok. 13.00 wejdzie Tyska Piesza Pielgrzymka.

Pieszo nie tylko Polska pielgrzymuje. Tego naszego fenomenu chcieli doświadczyć także młodzi z Hiszpanii. Ok. 70 osób z dwóch parafii barcelońskich wyruszyło pieszo z Krakowa. Na Jasną Górę dotrą dziś ok. godz. 14.00.

W sobotę, 30 lipca, dotrze ma także piesza pielgrzymka z Ostrawy w Republice Czeskiej. Spotkają się na Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o 13.30. Polaków i Czechów połączyła paulińska parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrawie – Przywozie. Pielgrzymka z Ostrawy jest drugą obok grupy z Zaolzia pielgrzymką wyruszającą z Republiki Czeskiej. Ponadto zza południowej granicy – ze Słowacji – w sierpniu przychodzą także z paulińskich parafii grupy: z Vranova nad Toplou (13 sierpnia) i z Trnawy (25 sierpnia).

W środę, 27 lipca, odbędzie się kolejna nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” podejmowana tradycyjnie z 27/28 dzień miesiąca jako dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Podczas czuwania rozważany będzie szósty punkt ABC Społecznej Krucjaty Miłości zachęcający, by zawsze działać na korzyść bliźniego.

„ABC Społecznej Krucjaty Miłości” to swoisty projekt wychowawczy jak być dobrym człowiekiem. Powstał on w 1967r., kiedy Prymas i wierni Kościoła w Polsce spotykali się z różnymi formami programowej komunistycznej agresji i nienawiści.

Konferencję wygłosi Ewelina Goździewicz, członek zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Podejmie punkt szósty ABC Społecznej Krucjaty Miłości, który mówi: „Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym”.

Czuwanie rozpocznie Apel Jasnogórski, a zakończy o północy Msza św. sprawowana z intencją o kanonizację Prymasa Tysiąclecia.

W piątek Mszą św. o godz. 17. 00 w Bazylice rozpocznie się Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego, jej uczestnicy wezmą udział w nocnym czuwaniu. Główne uroczystości w sobotę, 31 lipca na szczycie o. 11.30. Ruch propaguje cześć dla Cudownego Medalika i rozwija duchowość maryjną, prowadzi także prężną działalność charytatywną. Związany jest z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Labouré w 1830 r. Do Polski został przeniesiony na początku XX w. Po II wojnie św. wskrzesił je w 1980 r. ks. Teofil Herrmann ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, dając nazwę Apostolatu Maryjnego.

W niedzielę, 31 lipca, dotrze Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej. Pątnicy kierują się na Jasną Górę już po raz osiemnasty. Tegoroczna pielgrzyma została zorganizowana w tradycyjnej formie. Hasło tegorocznych rekolekcji w drodze to: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Główny przewodnik to ks. Krzysztof Klóska. Grupy wyruszyły Bydgoszczy, a także z Górki Klasztornej (gdzie znajduje się najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce), Nakła nad Notecią, Sępólna Krajeńskiego i Szubina. Jest grupa akademicka, która prowadzi ks. Piotr Wachowski. Im towarzyszy hasło „Pomiędzy nami”. To nawiązanie do fragmentu hymnu z wielkanocnych Nieszporów „Pomiędzy nami idziesz, Panie, po kamienistej drodze życia. I słuchasz słów zrodzonych z lęku, przed jutrem pełnym tajemnicy..”. Wejście 18. Pieszej Pielgrzymki Diec. Bydgoskiej jest zaplanowane na 11.00, a Msza św. pielgrzymkowa w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12.30.

31 lipca dotrze też tradycyjnie Piesza Pielgrzymka Góralska, w tym roku po raz 41. Wejście zaplanowano na 13.00. Msza św. pielgrzymkowa sprawowana będzie w Bazylice o godz. 14.30, przewodniczyć ma metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnikom towarzyszy hasło “Posłani w pokoju Chrystusa”. Głównym przewodnikiem jest paulin z Bachledówki o. Łukasz Flader. To jedna z barwniejszych pielgrzymek. Górale w progi sanktuarium wkraczają w regionalnych strojach i przy dźwiękach góralskiej muzyki. Obok rdzennych mieszkańców Podhala, chętnie idą z nimi pielgrzymi z różnych stron Polski.

Spotkaniem w Sali Różańcowej o godz.18.00 w sobotę, 30 lipca, rozpocznie się pielgrzymka nowogródzian. W niedzielę, 31 lipca,  Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o 9.30. W ten sposób od lat potomkowie i bliscy dawnych mieszkańców Nowogródka czczą pamięć 11 sióstr nazaretanek z tego miasta, rozstrzelanych przez Niemców 1 sierpnia 1943 r. Zakonnice, które oddały życie za innych mieszkańców, beatyfikował Jan Paweł II.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *