Dzień Prawnika i otwarcie symulacyjnej Sali Rozpraw na UJD


W środę 14 grudnia na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie obchodzono Dzień Prawnika. Głównym punktem tegorocznej celebracji było otwarcie symulacyjnej sali rozpraw, połączone z przeprowadzeniem krótkiej, pokazowej rozprawy sądowej.

Więcej o wydarzeniu mówi organizatorka, Paulina Szczygłowska.

– Inicjatywa jest organizowana przez Koło Naukowe Myśli Administracyjno-Prawnej UJD i studencką Poradnię Prawa, przy współpracy z Fundacją “Przyjazne Prawo” oraz Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu – wyjaśnia Paulina Szczygłowska. – Dzięki uprzejmości uniwersytetu, tegoroczny Dzień Prawnika może odbyć się właśnie w naszym murach, a przy okazji mamy również możliwość zainaugurowania symulacyjnej sali rozpraw. Sama co prawda nie będę brała udziału w dzisiejszej “rozprawie”, niemniej moi koledzy i koleżanki z koła podejmą się tego, w związku z czym pokażą dzisiaj, że student, z odpowiednią wiedzą prawniczą może symulacyjnie wczuć się w rolę sędziego czy pełnomocnika.

O celu, do jakiego została stworzona sala, mówi z kolei dr hab. prof. UJD Janusz Kapuśniak, prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

– Dzisiaj obecne są osoby, które były odpowiedzialne za przygotowanie sali od strony technicznej, jak chociażby nasza pani kanclerz, czy od strony merytorycznej, jak dziekan Wydziału Prawa i Ekonomii, pani dr Ewelina Żelasko-Makowska. Sama sala będzie służyła wszystkim studentom tego wydziału i stanowi ona kamień milowy w ich kształceniu. Warto dodać, że wyposażenie w taką salę rozpraw budynku, na którym wykładany jest kierunek prawa, jest wymogiem programowym, związanym z kształceniem przyszłych prawników – objaśnia dr hab. prof. UJD Janusz Kapuśniak.

Mgr inż. Maria Róg, kanclerz uczelni, wyjaśnia związane z salą kwestie techniczne.

– Sala rozpraw powstała z trzech pomieszczeń biurowych. Została wyposażona we wszystkie instalacje, media oraz meble, przy czym te ostatnie wzorowaliśmy na profesjonalnej sali rozpraw. Realizacja, począwszy od projektu, poprzez realizację robót budowlanych, a skończywszy na umeblowaniu sali i podłączeniu wszystkich urządzeń, zajęła około pół roku i myślę, że efekt jest zadowalający – stwierdza mgr inż. Maria Róg.

Warto dodać, że na sali zapewniono dostępność dla osób niepełnosprawnych – przy miejscach dla publiczności znajduje się miejsce na wózek inwalidzki. Koszt nowo powstałej sali rozpraw przekroczył 350 tys. złotych.

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *