Raków poległ na Łazienkowskiej

Lider PKO Bank Polski Ekstraklasy – Raków Częstochowa przegrał w sobotę, 1.kwietnia br. na wyjeździe z wiceliderem rozgrywek, Legią Warszawa (1:3) w spotkaniu 26.Kolejki o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Gole dla gospodarzy w tym meczu zdobywali: Tomáš Pekhart (15′), Rafał Augustyniak (30′) i Paweł Wszołek w 63.minucie. Honorowe trafienie dla “Czerwono – niebieskich” zdobył w tym meczu Bartosz Nowak w 32.minucie. Tak rezultat sprawia, że przewaga Rakowa nad Legią zmalała z dziewięciu do sześciu punktów na osiem kolejek przed zakończeniem sezonu. Przed nami jeszcze sporo emocji!

Początek sobotniego spotkania należał do gospodarzy, którzy w przypadku porażki traciliby już do Rakowa Częstochowa dwanaście punktów na osiem kolejek przed zakończeniem sezonu. W 15.minucie piłkarze Legii Warszawa wyszli na prowadzenie, kiedy to Vladana Kovacevicia strzałem głową pokonał 26-krotny Reprezentant Czech, Thomas Pekhart, którzy wykorzystał idealne dośrodkowanie Ernesta Muciego.

“Legioniści” prowadzenie podwyższyli w 30.minucie, kiedy to Rafał Augustyniak dołożył nogę po zagraniu Pawła Wszołka i strzałem w długi róg pokonał golkipera Rakowa Częstochowa. Dla Rakowa Częstochowa, który przegrywał już (0:2) w ligowym spotkaniu była to sytuacja od dawien dawna…niespotykana!

W 32.minucie po dośrodkowaniu w pole karne Iviego Lopeza, strzałem głową Dominika Hładuna pokonał Bartosz Nowak i w tym momencie częstochowianie “złapali oddech” do gospodarzy, jednak mimo jeszcze kilku sytuacji na przerwę schodzili przy stanie (1:2).

W 55.minucie doszło do sporej kontrowersji w polu karnym gospodarzy, kiedy to Bartosz Slisz zrobił “stempel” na nodze Giannisa Papanikolaou. Początkowo arbiter główny Pan Piotr Lasyk z Bytomia wskazał na…jedenastkę ale po chwili otrzymał sygnał z wozu VaR od sędziego Pana Pawła Malca z Łodzi.

Główny rozjemca podbiegł do monitora  po czym zmienił swoją wcześniejszą decyzję o rzucie karnym dla Rakowa i do tego anulował żółtą kartkę dla wychowanka RKP Rybnik! Co pokazały telewizyjne powtórki, zawodnik Legii najpierw czysto trafił w piłkę a następnie dość przypadkowo w nogę Greckiego pomocnika Rakowa. Decycja arbitra tutaj wydaje się być prawidłowa.

Pierwsze minuty drugiej części gry to spora przewaga Rakowa i tylko wydawało się, że zdobycie gola wyrównującego to tylko kwestia czasu. Tak się jednak nie stało  i to podopieczni Kosty Runjaicia podwyższyli prowadzenie. Akcję na bramkę Rakowa zainicjował Josué Filipe Soares Pesqueira, który idealnie podał piłkę  do Filipa Mladenovicia a ten z chirurgiczną precyzją idealnie dośrodkował na głowę zupełnie nie obstawionego w polu karnym Pawła Wszołka, który strzałem głową pokonał bramkarza Rakowa! Była 63.minuta i w tym momencie Legia Warszawa prowadziła z Rakowem Częstochowa 3:1 w hicie 26.Kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy.

Czas uciekał a Raków starał się najpierw jeszcze zdobyć kontaktową bramkę a następnie gola wyrównującego. Jednak zarówno próby Zorana Arsenicia jak i Bena Ledermana były nie znalazły drogi do bramki. Tym samym Raków Częstochowa przegrał na wyjeździe z Legią Warszawa, 1:3 w najciekawszym spotkaniu 26.Kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. Dla częstochowian była to pierwsza ligowa porażka od…18.spotkań, natomiast Legia Warszawa w tym sezonie nadal jest niepokonana przed własną publicznością.

W 58.minucie żółtą kartką został napomniany trener Rakowa Częstochowa, Marek Papszun. Dla szkoleniowca Rakowa to już czwarty, żółty kartonik w tym sezonie i szkoleniowca “Czerwono – niebieskich” zabraknie na ławce trenerskiej w kolejnym, ligowym, wyjazdowym spotkaniu z Radomiakiem Radom w najbliższy poniedziałek, 10.kwietnia br. (g.17:30).

W tabeli na osiem kolejek przed zakończeniem sezonu nadal prowadzi Raków, ale ma już tylko sześć punktów przewagi nad “Wojskowymi”. Teraz przed ekipą Marka Papszuna powrót do walki o Fortuna Piłkarski Puchar Polski. Już w najbliższą środę, 5.kwietnia br. częstochowianie zmierzą się na wyjeździewystępującym w Fortuna 1.Lidze, GKS Górnikiem Łęczna w spotkaniu, którego stawką będzie awans do Finału Fortuna Piłkarskiego Pucharu Polski.

Początek meczu w Łęcznej o godzinie 20:30. Spotkanie “na żywo” pokażą dwie stacje telewizyjne: ogólnodostępna stacja Super Polsat znajdująca się w naziemnej telewizji cyfrowej oraz Polsat Sport Extra. Początek przedmeczowego studia w obu tych kanałach od godziny 20:20. Mecz zostanie rozegrany na Stadionie w Łęcznej przy Alei Jana Pawła II 13.

01.04.2023, g.17:30: Warszawa (Stadion Wojska Polskiego im.Marszałka Józefa Piłsudskiego):

KP Legia Warszawa – RKS Raków Częstochowa 3:1, (2:1),

1:0: Pekhart 15′

2:0: Augustyniak 30′

2:1: Nowak 32′

3:1: Wszołek 63′

Sędziował: Piotr Lasyk (Bytom). Żółte kartki: Kapustka 12′ (faul), Wszołek 64′ (faul), Carlitos 90+2′ (faul) – Papanikolau 2′ (faul).  W 58.minucie żółtą kartką został napomniany trener Rakowa Częstochowa, Marek Papszun. Widzów: 28 034.

KP Legia Warszawa: 30.Dominik Hładun – 55.Artur Jędrzejczyk, 8.Rafał Augustyniak, 5.Yuri Oliveira Ribeiro, 13.Paweł Wszołek, 99.Bartosz Slisz, 67.Bartosz Kapustka (84′ 16.Jurgen Çelhaka), 27.Josué Filipe Soares Pesqueira (kpt)  (90+2′ 86.Igor Strzałek), 25.Filip Mladenović, 7.Tomas Pekhart (76′ 39.Maciej Rosołek), 20.Ernest Muçi (83′ 19.Carlos Daniel López Huesca „Carlitos”). Trener: Konsta Runjaić.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 4.Efstrátios Svárnas, 24.Zoran Arsenić (kpt), 3.Milan Rundić (79′ 17.Mateusz Wdowiak), 7.Fran Tudor, 66.Ioánnis Papanikoláou (72′ 77.Marcin Cebula), 30.Władysław Koczerchin (67′ 8.Ben Lederman), 27.Bartosz Nowak, 11.Ivi López, 23.Patryk Kun (67′ 20.Jean Carlos SIlva Rocha), 9.Sebastian Musiolik (46′ 21.Vladislavs Gutkovskis). Trener: Marek Papszun.