W tym tygodniu na Jasnej Górze


Odbędą się rekolekcje: Duszpasterzy Ludzi Pracy 19-22 II, Bractwa Królowej Korony Polski i o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii” 23-25 II, Spotkanie Przeorów i Przełożonych Zakonu Paulinów 20 II, Dni skupienia dla dyżurantów Telefonów Zaufania 23-25 II, Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie 23-26 II, Pielgrzymka Kręgu Hospicjantów Polskich im. św. Wincentego Pallottiego 24 II, modlitwa za małżeństwa i rodziny 25 II.

 

Rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy

W poniedziałek, 19 lutego Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30 rozpoczną się czterodniowe rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy. Nauki wygłosi bp pomocniczy diec. legnickiej Piotr Wawrzynek. Posługa duszpasterzy zrodziła się w trudnym czasie walki o wolność Polski i choć zmieniają się systemy polityczne, to zawsze najważniejsza dla nich jest troska zarówno o pracowników, jak i pracodawców.

Środowisko duszpasterzy Ludzi Pracy skupia się również wokół spuścizny bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, który w Matce Bożej widział „wielką Orędowniczkę Narodu Polskiego”.

Na program rekolekcji odbywających się w Domu Pielgrzyma złożą się m.in. codzienna Msza św., konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, a także czas na wymianę doświadczeń. Rekolekcje zakończy w czwartek, 22 lutego Eucharystia o godz. 8.00 w Kaplicy Matki Bożej.

 

Spotkanie Przeorów i Przełożonych Zakonu Paulinów

Tradycyjne spotkanie przeorów i przełożonych paulińskich klasztorów i domów z Polski i zagranicy rozpocznie się we wtorek, 20 lutego Mszą św. o godz. 7.30 pod przewodnictwem generała Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Zakonnicy w kaplicy Domu Pielgrzyma wysłuchają też prelekcji w Sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma: ks. prof. Marka Tatara, ks. dr Damiana Kwiatkowskiego, a także wykładu dr Michała Poniatowskiego.

Celem tego typu spotkań jest przede wszystkim pogłębienie wiedzy związanej z duszpasterstwem, wymiana doświadczeń życia w poszczególnych wspólnotach i ukierunkowanie na przyszłość. Na świecie, głównie w sanktuariach maryjnych posługuje prawie pół tysiąca zakonników. Najwięcej placówek paulini mają w Polsce, kilkadziesiąt w innych krajach Europy m.in. na Węgrzech, w Chorwacji, na Słowacji, w Niemczech i we Włoszech. Są obecni też w Australii i Stanach Zjednoczonych, a także na misjach w RPA i Kamerunie. Paulini znani są w Polsce przede wszystkim z duszpasterstwa prowadzonego na Jasnej Górze, gdzie przybyli w 1382 r. Tu swoją siedzibę ma Kuria Generalna, czyli władza Zakonu, na czele której stoi przełożony generalny.

 

Dni skupienia dyżurantów Telefonów Zaufania

Dni skupienia dla dyżurantów Telefonów Zaufania z całej Polski będą trwały w sanktuarium od 23-25 lutego. Zakończą się w niedzielę Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00. Będą też czasem dziękczynienia za 30 lat istnienia Jasnogórskiego Telefonu Zaufania, który rozpoczął swoją działalność 25 marca 1994r.

Dyżurantami Telefonu Zaufania na Jasnej Górze są osoby, które posiadają wykształcenie teologiczne, psychologiczne, prawnicze czy medyczne, a także duchowni. Są oni dostępni dla potrzebujących przez cały tydzień – codziennie od godz. 20.00 do 24.00.

 

  1. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie
  2. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie odbędzie się w dniach 23-26 lutego pod hasłem „Powołani do misji”. W piątek, 16 lutego odprawiona zostanie Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30, po niej uczestnicy wezmą udział w spotkaniu modlitewnym w Sali o. Kordeckiego. Otwarcie kongregacji odbędzie się w sobotę o godz. 9.00. Podczas spotkania zaplanowano m.in. Eucharystię, wykłady o misji Kościoła, medytacje i nieszpory z błogosławieństwem nowo przyjętych członków Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie. Zakończy się w poniedziałek, 26 lutego Eucharystią i spotkaniem Kolegium Moderatorów w Kaplicy Domu Pielgrzyma.

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania m.in. młodzież, dorosłych, jak również i kapłanów czy członków instytutów świeckich.

 

Rekolekcje Bractwa Królowej Korony Polski

„Święty Andrzej Bobola wspaniały patron na obecny czas” pod tym hasłem na Jasnej Górze odbędą się trzydniowe rekolekcje Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Rozpoczną się w piątek, 23 lutego, a zakończą w niedzielę, 25 lutego. Nauki poprowadzi o. Aleksander Jacyniak, jezuita i doktor teologii. W programie m.in. Msza św., Droga Krzyżowa, Apel Jasnogórski i konferencje.

 

Pielgrzymka Kręgu Hospicjantów Polskich im. św. Wincentego Pallottiego

Przez chorych nazywani są często „aniołami”, ponieważ każdego dnia opiekują się cierpiącymi i potrzebującymi. Przedstawiciele Kręgu Hospicjantów Polskich im. św. Wincentego Pallottiego przybędą w sobotę, 24 lutego na Jasną Górę. Msza św. sprawowana będzie o godz. 12.00 w Kaplicy Matki Bożej. Wspólnotę tworzą księża, lekarze i wolontariusze z całej Polski. Głównym ich zadaniem jest modlitwa w intencji podopiecznych oraz posługujących w hospicjach.

 

Modlitwa za małżeństwa i rodziny

W niedzielę, 25 lutego, o godz. 17.00 w Bazylice odprawiana będzie Msza św., połączona z błogosławieństwem rodzin i odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. To cykliczne wydarzenie, które odbywa się na Jasnej Górze zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca.

 

Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”

Rekolekcje „Uzdrawiająca moc Eucharystii” odbędą się w najbliższy weekend 23-25 lutego. Rozpocznie je w piątek Msza św. o godz. 18.30 sprawowana w Kaplicy Matki Bożej. W Sobotę zaplanowano czas wykładów i modlitwy. Prowadzi je o. Zbigniew Ptak, paulin. Rekolekcje zakończy w niedzielę czas świadectw i prelekcja pt. „Cuda Eucharystyczne” o. Melchiora Królika, byłego klasztornego kronikarza i opiekuna Obrazu Matki Bożej. Spotkania są otwarte dla wszystkich.

 

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *