Papieskie wota w Sali Rycerskiej


12 kwietnia br. punktualnie o godzinie 14.00 w Sali Rycerskiej jasnogórskiego sanktuarium otwarta została wystawa wotów Jana Pawła II dla Jasnej Góry. Przygotowano ją specjalnie z okazji zbliżającej się kanonizacji Papieża Polaka. W uroczystym otwarciu wystawy, której pełny tytuł brzmi: „W hołdzie Świętemu Rodakowi. Jasna Góra – Pielgrzymi – Paulini Pamiętają!!!” uczestniczył abp Wacław Depo. Wśród uczestników spotkania obecny był poseł Szymon Giżyński, który jako jedyny reprezentował parlament oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych, dziennikarze redakcji prasowych, radiowych i lokalnych stacji telewizyjnych.

Kilkadziesiąt gablot przedmiotów bezcennych, bo przecież każdy z nich relikwią być może, to dary wotywne, przywiezione i przekazane przez Jana Pawła II dla Jasnej Góry. Każdy z nich używany był przez Błogosławionego Papieża. Wśród nich dostrzec można papieską sutannę, która nosi ślady użytkowania; papieską piuskę i pastorał, ornaty, stuły, kielichy, mszały i monstrancje. Jest też na wystawie charakterystyczny ornat Jana Pawła II, który papież nosił na Jasnej Górze w czasie VI Światowych Dni Młodzieży w 1991 r. i trony papieskie na których zasiadał Papież na Jasnogórskim Szczycie. Wyeksponowano również przedmioty ofiarowywane papieżowi podczas wizyt w różnych zakątkach świata – medale, monety, wyroby rękodzielnicze. „Na dzień kanonizacji chcemy pokazać to wszystko, co Jasna Góra otrzymała, a wiemy, że otrzymała bardzo dużo: przede wszystkim dar modlitwy, Jego tu obecności. Ale z tym słowem, z tą modlitwą zawsze się wiąże jakiś materialny znak” – mówił o. dr Jan Golonka, Kurator Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, Komisarz wystawy. Zupełnym ewenementem jest dopełniający wystawę cykl 18. gobelinów przedstawiających Papieża Jana Pawła II w maryjnych sanktuariach świata. Gobeliny są darem dla Jasnej Góry ich autorów, artystów: Włodzimierza Schmidta i śp. prof. Urszuli Plewki-Schmidt. Zostały wykonane przez zespół Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis w 1991 roku, z okazji przyjazdu Ojca Świętego do Ojczyzny.
Sowo do zgromadzonych skierował również podprzeor Jasnej Góry, ojciec Sebastian Matecki, który podkreślił niezwykłą wartość zgromadzonych eksponatów nie tą materialną, ale emocjonalną, duchową. Uroczystość muzycznie ozdobił Kwartet Jasnogórski, który zakończył spotkanie ulubioną pieśnią bł. Jana Pawła II „Barka”.

AD

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *