Dwie karetki dla częstochowskiego pogotowia ratunkowego dzięki rządowemu wsparciu


Milion złotych z rządowego programu covidowego umożliwiło zakup dwóch nowych, specjalistycznych ambulansów dla Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Stacja ma szansę pozyskać jeszcze w tym roku kolejne trzy nowe ambulanse z dofinansowaniem z ministerialnej puli na walkę z covidem, w tym dwa prawdopodobnie już w ciągu najbliższego miesiąca.

Łączny koszt obu nowoczesnych ambulansów wyposażonych m.in. w nosze karetkowe elektryczno-hydrauliczne oraz defibrylatory to 1 mln 150 tys. zł. Jak wyjaśnia dyrektor częstochowskiego pogotowia Marian Nowak dwa ambulanse sanitarne (marki mercedes benz sprinter) zakupiono przy dofinansowaniu 1 mln zł z funduszu covidowego Ministerstwa Zdrowia. Pozostała kwota i zakup karetki transportowej  to wkład własny pogotowia.

Nosze ambulansowe Pro XT Stryker (ich koszt brutto to ok. 166 tys. zł) są wyposażone w zasilany akumulatorem system hydrauliczny, który je podnosi i opuszcza po dotknięciu przycisku. Są przystosowane do transportu chorych nawet z poważną nadwagą (udźwig powyżej 300 kg). Oba ambulanse to ruchome jednostka intensywnej opieki, skonstruowane i wyposażone do transportu, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów. Nowe ambulanse są w kolorze żółtym, bo według obecnych regulacji nowe karetki specjalistyczne włączane w system ratownictwa mają mieć taką właśnie kolorystykę. Ambulans transportowy (fiat ducato) wraz z wyposażeniem kosztował blisko 150 tys. zł.

Obecnie, gdy zachorowań jest już znacznie mniej, pogotowie nadal walczy z koronawirusem zapewniając transport na szczepienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób powyżej 70. roku życia, potrzebujących takiego wsparcia. Takich transportów do punktów szczepień częstochowskie pogotowie wykonało do tej pory już ok. 250.

W strukturach częstochowskiego pogotowia w systemie ratownictwa medycznego działa obecnie 17 zespołów ratowniczych.

 

fot. UMCz

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *