Mistrzostwa Polski Strażaków w Tenisie Stołowym


W dniach od 16 do 18 lutego tego roku odbędą się kolejne, XXVIII drużynowe i indywidualne Mistrzostwa Polski Strażaków w Tenisie Stołowym.

Rozgrywane będą na parkiecie nowoczesnej hali Centrum Sportowego Akademii Jana Długosza w Częstochowie przy ul. Zbierskiego 6.
Do rywalizacji drużynowej przystąpi 14 reprezentacji, natomiast indywidualny mistrz Polski Strażaków zostanie wyłoniony spośród 56 zawodników.
Długa historia strażackich mistrzostw kontynuowana będzie w Częstochowie, bowiem Centralna Szkoła PSP organizować będzie kolejny turniej, który wyłoni najlepszych tenisistów wśród strażaków.
Poprzednie XXVII Mistrzostwa Polski były rozgrywane w Ustce, a organizatorem była pomorska Komenda Wojewódzka PSP. Najlepszą drużyną roku 2010 okazała się reprezentacja województwa podkarpackiego. Znad Bałtyku ze srebrnymi medalami wyjechali zawodnicy z Komendy Wojewódzkiej w Łodzi, a brązowe medale na szyi zawiesili gospodarze, czyli reprezentanci województwa pomorskiego.
Ubiegłoroczny turniej indywidualny to dominacja uskrzydlonych zdobyciem złotego medalu w drużynówce zawodników z Podkarpacia. Z bratobójczego pojedynku między Sebastianem Lubasiem a Krzysztofem Marcinowskim „z tarczą” wyszedł ten pierwszy i został indywidualnym mistrzem Polski wśród strażaków. Brązowy medal zdobył Krzysztof Piński z województwa pomorskiego.
Dwa lata wstecz w XXVI Mistrzostwach Polski Strażaków w Tenisie Stołowym, kolejność wyglądała następująco:
1. woj. pomorskie
2. woj. podkarpackie
3. woj. łódzkie.
Turniej indywidualny wygrał ubiegłoroczny wicemistrz Krzysztof Marcinowski (woj. podkarpackie) przed Krzysztofem Pińskim (woj. pomorskie) i Zbigniewem Prużaninem (woj. podlaskie).
Ostatnie lata w strażackim tenisie to dominacja Podkarpacia i Pomorza. Dzielnie rywalizuje także województwo łódzkie, zajmując systematycznie miejsce na podium.
Nasi strażacy liczą się także na arenie międzynarodowej. Warto wspomnieć, że Polska w 2009 roku organizowała Mistrzostwa Europy Strażaków w Tenisie i Tenisie Stołowym . Zawody zostały rozegrane pod egidą Europejskiej Federacji Sportu Strażaków (European Fire Services Sport Federation) w której to federacji V-ce Prezydentem jest Komendant Centralnej Szkoły PSP st.bryg. Marek Chmiel, a organizatorem była CS PSP w Częstochowie.
Polacy wygrali turniej drużynowy w dwóch kategoriach: do i powyżej czterdziestu lat. Ciekawostką jest fakt, że w turnieju do 40 lat zwyciężył ówczesny mistrz Grecji Joannis Vlatinos, reprezentujący Grecję na prestiżowych zawodach tenisowych z cyklu Pro Tour.

Tenis stołowy jako dyscyplina, wymaga bardzo solidnego przygotowania. Na wyobraźnię powinna zadziałać najdłuższa wymiana w historii tenisa stołowego, która trwała powyżej dwóch godzin. Po 130 minutach gry między Polakiem – Alojzym Ehrlichem a Rumunem – Penenttem, wynik brzmiał 0:0. Niespodziewanie Polak przerzucił rakietkę do lewej ręki, dynamicznie zaatakował, czym zaskoczył Rumuna i zdobył punkt.
Mało kto wie, że tenisowa piłeczka potrafi osiągnąć 50 obrotów na sekundę, czyli 3000 obrotów na minutę. Aby ograniczyć rotację i szybkość piłki Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego zdecydowała się zwiększyć piłeczkę z 38 do 40 mm.
Ciekawostką jest także kształt rakietki. Przepisy nie definiują go, a więc rakietka mogłaby być np. kwadratowa, dowolnej wielkości i kształtu. Jedna z firm swego czasu wyprodukowała rakietkę, która po jakimś czasie nazywana była „skrzypcami”, bo kształtem przypominała właśnie ten instrument.
Warto wspomnieć, że rekord Polski w szybkości lotu piłeczki tenisa stołowego od grudnia 2010 roku należy do rzeszowianina Tomasza Lewandowskiego i wynosi 105 km/h i został ustanowiony podczas Nocnego Maratonu Tenisa Stołowego w Częstochowie.

Kolejne XXVIII Mistrzostwa Polski Strażaków zapowiadają się bardzo ciekawie. Mistrzowie Europy, którzy tworzyli reprezentację Polski tym razem staną naprzeciwko siebie. Wkrótce przekonamy się czy województwo pomorskie odzyska tytuł, utracony rok temu. Być może zajmująca od wielu lat na podium Łódź postara się o najcenniejsze trofeum? Pewne jest to, że na starcie stanie, jak co roku kilkudziesięciu zawodników, by wyłonić najlepszych.

Program turnieju: Odprawa kierowników drużyn i losowanie – 15.02.2011 r. godz. 18.00Turniej drużynowy – 16.02.2011 r. godz. 9.00 – 12.00Uroczyste otwarcie zawodów,w Akademickim Centrum Sportowym A.J.D.– 16.02.2011 r. godz. 12.00 (przerwa obiadowa 13:00 – 15:00)Turniej drużynowy c.d.– 16.02.2011 r. godz. 15.00 – 19.00Turniej drużynowy c.d.– 17.02.2011 r. godz. 9.00 – 19.00 (przerwa obiadowa 13:00 – 15:00)Turniej indywidualny – 18.02.2011 r. godz. 9.00 – 14.00 Uroczyste zakończenie – 18.02.2011 r. godz. 15.00

Organizatorzy:
· Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
· Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie
· Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
Sędzią główny – mł. ogn. Piotr Zawada
Zastępca sędziego głównego – mł. asp. Bartłomiej Zawada

Miejsce zawodów:
Akademickie Centrum Sportowe Akademii im. Jana Długosza
ul. Zbierskiego 6
42-200 Częstochowa

WSTĘP NA ZAWODY JEST WOLNY
SERDECZNIE ZAPRASZAMY

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *