Pierwsze, historyczne, zwycięstwo Norwida

Exact Systems Norwid Częstochowa może w końcu świętować pierwsze zwycięstwo w sezonie 2016/2017. W sobotę, 15 października, we własnej hali, przy ul. Jasnogórskiej, podopieczni Radosława Panasa, w ramach trzeciej kolejki siatkarskiej I Ligi, podejmowali TS Victorię PWSZ Wałbrzych. Częstochowianie wygrali to spotkanie nie tracąc seta. Było to jednocześnie pierwsze zwycięstwo Norwida w historii na pierwszoligowych parkietach.

Gracze Norwida byli bliscy wygranej już tydzień wcześniej, kiedy to, również na swoim terenie, rozegrali mecz ze Stalą Nysa. Wtedy jednak ostatecznie, po zaciętej rywalizacji, ulegli rywalom 2:3.
Mecz początkowo nie układał się pomyślnie dla siatkarzy z Częstochowy. Tym bardziej że w pierwszym secie wałbrzyszanie prowadzili już 10:8. Jednakże na reakcję gospodarzy nie trzeba było długo czekać. Szybko bowiem doprowadzili do remisu (10:10), a potem wyszli na prowadzenie, nie oddając go już do końca. Bardzo dobrą grę w ataku prezentowali Tomasz Kryński i Adam Smolarczyk, w związku z czym przyjezdni byli bezradni. Wprawdzie walkę z miejscowymi próbował nawiązać Paweł Pietkiewicz, lecz brakowało mu wsparcia ze strony kolegów z zespołu. Norwid wygrał premierową odsłonę 25:21.
Śmiało można przyznać, że druga partia była najlepsza w wykonaniu częstochowskiej drużyny. Jednak Victorii udało się wyjść na prowadzenie (12:11). Trwało to jednak chwilę, bowiem częstochowianie natychmiastowo doprowadzili do wyrównania, po czym wyszli na prowadzenie, a ich dominacja na boisku trwała w najlepsze. Ponadto błędy popełnianie przez gości pozwoliły Exact Systems Norwidowi w wypracowaniu sporej przewagi. Wałbrzyszanom nie pomagały również przerwy brane przez ich trenera Przemysława Michalczyka. Częstochowianie zasłużenie zwyciężyli w drugim secie 25:18.
Norwid nie zamierzał rezygnować z dobrej passy. W trzeciej partii ponownie nasi zawodnicy rozpoczęli od prowadzenia (6:4). Jednakże podrażnieni dwoma przegranymi setami gracze pod wodzą Przemysława Michalczyka nie złożyli broni. Dwukrotnie udało im się doprowadzić do stanu remisowego (18:18, a potem 20:20). Zdobyte jednak trzy punkty z rzędu przez częstochowian zbliżyły ich do końcowego tryumfu. Podopieczni Radosława Panasa nie zmarnowali już szansy i wygrali tego seta, podobnie jak pierwszego, 25:21.
W tym pojedynku motorem napędowym zawodników Exact Systems Norwida były atak i zagrywka. W tych elementach gry brylował tercet Tomasz Kryński-Adam Smolarczyk-Damian Kogut.

Exact Systems Norwid Częstochowa – TS Victoria PWSZ Wałbrzych 3:0 (25:21, 25:18, 25:21)

Exact Systems Norwid: Jakub Oczko, Mateusz Zawalski, Jarosław Mucha, Damian Kogut, Adam Smolarczyk, Tomasz Kryński, Krzysztof Kołodziej (Libero) oraz Michał Kaczyński i Dominik Miarka

Kolejną potyczkę Exact Systems Norwid Częstochowa rozegra na wyjeździe w sobotę, 22 października. Przeciwnikiem będzie SMS PZPS Spała.