Syreny zawyją upamiętniając zabitego żołnierza


W środę w południe w całym kraju zawyją syreny pojazdów Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej na znak czci dla żołnierza – śp. Mateusza Sitka, żołnierza 1. Brygady Pancernej – który został śmiertelnie ugodzony nożem na polsko-białoruskiej granicy.

Będzie to wyraz solidarności wszystkich służb mundurowych, dbających o bezpieczeństwo. Pogrzeb 21-letniego Mateusza odbędzie się o godz. 11.00.
 Wojsko w imieniu rodziny przekazało prośbę o uszanowanie niezwykle trudnego dla niej czasu, nienachodzenie jej w domu, nieobecność i niedokumentowanie czuwania oraz ceremonii pogrzebowej.
Szer. Mateusz Sitek zginął od ran zadanych przez migranta. Został raniony nożem 28 maja 2024 r. Wojskowego zaatakował na odcinku granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie) jeden z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę. Gdy żołnierz używając tarczy ochronnej blokował wyłom w stalowej zaporze na granicy, sprawca – po przełożeniu ręki przez płot – ugodził go nożem w klatkę piersiową. W stronę rannego i udzielającej mu pomocy funkcjonariuszki Straży Granicznej rzucano gałęzie i kamienie.
Jak przekazuje prokuratura „w wyniku obrazu sekcyjnego i po zapoznaniu się z dokumentacją zgromadzoną i przekazaną biegłym„ ustalili oni, że do zgonu szeregowego ”doszło w następstwie doznanej rany kłutej klatki piersiowej” z uszkodzeniem lewego płuca oraz w związku z niedokrwienno-niedotlenieniowym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. 
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *