Sukces młodych częstochowian


Pięć nagród, w tym Grand Prix indywidualne i pierwsze miejsce zespołowe. Z takim dorobkiem wrócili z XII Ogólnopolskiego Przeglądu Inscenizacji Fragmentów Dzieł W. Szekspira w Języku Angielskim w Lublinie (5 i 6 marca) aktorzy szkolnego koła teatralnego „Grupa pod wiszącym kotem” przy VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie.

Tegoroczny sukces można by już zapisać w Księdze Guinnessa. Grupa w przeglądzie uczestniczyła po raz szósty, od pięciu lat zdobywając pierwsze miejsce zespołowe, a od trzech główną nagrodę Grand Prix. – Odczytując werdykt, sekretarz jury, a jednocześnie organizator przeglądu, Jerzy Wrzos, stwierdził, że nie ma lubelskiego przeglądu bez koła teatralnego VII LO z Częstochowy. Bardzo pochlebnie wypowiadali się o naszej „Grupie” dziennikarze. W lubelskim, regionalnym wydaniu Gazety Wyborczej określono ją mianem „fenomenu w skali kraju” i nazwano „swoistym inkubatorem talentów aktorsko-anglistycznych” – podkreśla opiekunka koła, polonistka Beata Gendek-Barhoumi.
W tym roku „Grupa pod wiszącym kotem” zaprezentowała dwa spektakle. Pierwszy z nich „Wieczór Trzech Króli” to radosna komedia miłosnych zawirowań. W przedstawieniu kluczową rolę odgrywa błazen, który w finałowej scenie okazuje się być reżyserem spektaklu. Spektakl „Wieczór Trzech Króli” został nagrodzony pierwszym miejscem zespołowym, a kilkoro aktorów: Konrad Cichoń, Ania Gaudy i Ewa Droś otrzymało nagrody i wyróżnienia indywidualne za świetną grę aktorską.
Drugi spektakl – fragmenty tragedii „Hamlet”, odmienne w charakterze. – To studium rozpaczy i odrzucenia. W scenie finałowej dramatu Szekspira nikt o Ofelii nie pamięta; w naszej interpretacji finał należy do Ofelii – mówi Beata Gendek-Barhoumi..
W rolę Ofelii wcieliła się Agnieszka Sobczyk, która zachwyciła publiczność i jury. Za swoją kreację otrzymała nagrodę Grand Prix (w wakacje pojedzie na tydzień do Wielkiej Brytanii, zwiedzi Londyn i Stratford upon Avon). Partnerowali jej Konrad Wosik (zdobywca zeszłorocznej nagrody Grand Prix) oraz Konrad Cichoń, który za rolę Laertesa otrzymał indywidualna nagrodę aktorską a także Marcin Nylec, świetnie interpretujący rolę ojca Ofelii.
Przegląd w Lublinie jest jedynym konkursem w Polsce, w którym uczestnicy muszą wykazać się nie tylko talentami aktorskimi, ale też znajomością języka Szekspira, gdyż wszystkie spektakle prezentowane są w oryginale. Nasi uczniowie pokazali, że świetnie opanowali nie tylko umiejętności aktorskie, ale lingwistyczne.

UG

Grand Prix: Agnieszka Sobczyk za sceniczne oddanie dramatu Ofelii. „Hamlet” Reżyseria Beata Gendek-Barhoumi i Zespół; przygotowanie tekstu – Beata Gendek-Barhoumi oraz Agnieszka Sobczyk; konsultacja językowa – Małgorzata Korpus.

Pierwsze miejsce indywidualne: Konrad Cichoń za rolę Andrzeja Chudogęby – „Wieczór Trzech Króli” oraz za rolę Laertesa – „Hamlet”. Reżyseria Beata Gendek-Barhoumi i Zespołu; przygotowanie tekstu – Beata Gendek-Barhoumi oraz Łukasz Jarząbek; konsultacja językowa – Małgorzata Korpus.
Trzecie miejsce indywidualne: Anna Gaudy za rolę Oliwii – „Wieczór Trzech Króli”.
I miejsce zespołowe: „Grupa pod wiszącym kotem” za „Wieczór Trzech Króli” i „Hamleta”
Wyróżnienia indywidualne: Ewa Droś za rolę Violi – „Wieczór Trzech Króli

W Lublinie Grupę pod wiszącym kotem reprezentowali:
Agnieszka Sobczyk, Konrad Wosik, Konrad Cichoń, Marcin Nylec, Ewa Droś, Ania Gaudy, Rafał Krupiński, Rafał Ręczmin, Jacek Starczewski, Filip Jabłoński, Dorota Młyńczak oraz nasz nieoceniony techniczny Arkadiusz Warzyński
Opiekunowie koła prof. Beata Gendek- Barhoumi, prof. Małgorzata Korpus oraz prof. Łukasz Jarząbek

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *