KORONAWIRUS – PODSUMOWANIE STYCZNIA 2021


 

Według stanu na 31 stycznia, w Polsce potwierdzono 1 513 385 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 37 180 zgonów. Pacjenci z COVID-19 zajmują 13 339 łóżek, ponadto 162 805 osób objęto kwarantanną. Przebadano 8 639 461 próbek w kierunku występowania COVID-19, natomiast liczba osób, u których ustąpiły objawy choroby (ozdrowieńców), wynosi 1 270 467. Wykonano 1 156 931 szczepień przeciw COVID-19.

 

 

Regularnie odbywają się posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na których omawiana jest sytuacja epidemiczna w kraju i podejmowane działania.

Od poniedziałku (25.01) w Polsce rozpoczęły się szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymają teraz seniorzy (którzy skończyli 70 lat). 15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia osób, które skończyły lat 80, a od 22 stycznia rejestrować mogą się również osoby powyżej 70. roku życia. Szef KPRM informował w niedzielę, że rozpoczynające się szczepienia będą realizowane w ponad 5 tys. punktów w całym kraju

W poniedziałek Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował, że planowana na wtorek (26.01) dostawa szczepionki na COVID-19 firmy Moderna została odwołana.

W czwartek (28.01) odbyła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia i Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Minister Zdrowia omówił bieżącą sytuację w Polsce i Europie. Poinformował również, że od 1 lutego otwarte będą, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, sklepy w galeriach handlowych oraz niektóre instytucje kultury (galerie sztuki i muzea), a także zniesione zostaną godziny dla seniora. Minister Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiła zakres pomocy rządowej przeznaczonej na wsparcie przedsiębiorców i ochronę miejsc pracy oraz przypomniała o programie Wspieraj Seniora i infolinii do tego przeznaczonej.

 

 

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udostępniło wytyczne dotyczące funkcjonowania w ścisłym rygorze sanitarnym muzeów i galerii, które będą mogły być otwarte od 1 lutego.1

Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie dotyczące organizacji zajęć szkolnych od 1 lutego. Na jego mocy najmłodsze dzieci (klasy I-III szkól podstawowych) kontynuują naukę w trybie stacjonarnym (z zachowaniem reżimu sanitarnego), natomiast uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, domów wczasów dziecięcych i szkolnych schronisk młodzieżowych do 14 lutego będą nadal uczyć się zdalnie, poza wyjątkami dotyczącymi kształcenia zawodowego. Rozporządzenie wchodzi w życie 1 lutego.

Oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosiły nabory na dodatkowe zespoły szczepiące. Mobilne zespoły szczepiące są powołane do przeprowadzenia szczepień pacjentów, którym stan zdrowia nie pozwala na stawienie się w punkcie stacjonarnym. Pierwszeństwo w zakwalifikowaniu się będą miały placówki, które posiadają aktywne zespoły ratownictwa medycznego oraz szpitale węzłowe, znajdujące się na wykazie Ministerstwa Zdrowia. Nowe mobilne zespoły mają za zadanie uzupełnić siatkę zespołów z punktów populacyjnych.2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *