W tym tygodniu na Jasnej Górze


Początek diecezjalnego pielgrzymowania maturzystów, pielgrzymki: seniorów (24 IX), małżeństw i rodzin (24-25 IX), Środowiska Policyjnego (25 IX), odbędą się – spotkanie „Generał Maczek w Częstochowie”(23 IX), Męskie Oblężenie (24 IX), rekolekcje eucharystyczne organizowane przez paulinów (23-25 IX) oraz nocne czuwanie Grup Modlitwy Ojca Pio (24/25 IX).

 

Rozpocznie się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów w nowym roku szkolnym 2022/2023. Jako pierwsi przyjadą w trzech grupach (21 do 23 IX) uczniowie diec. rzeszowskiej. W sobotę (24 IX) odbędzie się pielgrzymka maturzystów arch. lubelskiej. Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, na Jasną Górę przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by Matkę Bożą prosić o łaski na czas życiowych wyborów.

W piątek, 23 IX Mszą św. na Jasnej Górze zainaugurowana zostanie uroczystość  Generał Maczek w Częstochowie”. To wydarzenie upamiętniające 80. rocznicę utworzenia 1. Dywizji Pancernej. Msza św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze w intencji generała broni Stanisława Maczka i jego żołnierzy sprawowana będzie o godz.11.00, po niej w Sali Rycerskiej będzie miało miejsce odznaczenie weteranów 1.Dywizji Pancernej medalami „Milito Pro Christo”(łac. Walczę dla Chrystusa) – polskie odznaczenie kościelne Ordynariatu Polowego WP. W jasnogórskiej Kaplicy Pamięci Narodu odbędzie się ceremonia złożenia ziemi z cmentarzy pól bitewnych dywizji. Organizatorami uroczystości są Federacja Organizacji Polskich Pancerniaków oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

24 i 25 IX na Jasnej Górze odbędzie się 38.Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin, tym roku pod hasłem „Rodzina wspólnotą pokoju”. Pielgrzymka od lat gromadzi nie tylko małżeństwa, rodziny, ale także osoby zaangażowane w duszpasterstwo rodzin. Pielgrzymka rozpocznie się w sobotę Mszą św. o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej spotkaniem doradców życia rodzinnego. W niedzielę o godz. 9.00 w Sali o. Kordeckiego uczestnicy wezmą udział w konferencji pt. „Dialog drogą miłości” w narzeczeństwie, małżeństwie oraz związkach nieuregulowanych w Kościele. Mszy św. na Szczycie o godz.11.00 przewodniczyć ma bp warszawsko-praski Romuald Kamiński. Podczas Eucharystii nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego i zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski. Organizatorem pielgrzymki jest Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski.

W sobotę, 24 IX odbędzie się VI Męskie Oblężenie Jasnej Góry pod hasłem: „Mężczyźni u Maryi – Wspólna droga”. Temat spotkania nawiązuje do problematyki przeżywanego w Kościele synodu o synodalności, będzie mowa m.in. jak słuchać, by usłyszeć, mówić, by nie ranić, jak być razem, a nie obok siebie, czy o braterstwie jako środku do męskiego wzrostu. Pielgrzymka organizowana jest przez ruch Mężczyzn Świętego Józefa wspólnie z innymi męskimi stowarzyszeniami i ruchami. Spotkanie na Jasnej Górze rozpocznie o godz.10.00. Msza św. zaplanowana jest na szczycie o godz. 18.30.

Także w sobotę, 24 IX odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Seniorów. Rozpocznie się o godz. 9.30 koncertem w Bazylice, o godz.10.00 Msza św. W programie spotkania przygotowano panel senioralny z udziałem m.in. Stanisława Szweda wiceministra Rodziny i Polityki Społecznej. Pielgrzymkę zakończy droga krzyżowa.
Tradycyjnie przed wspomnieniem św. Michała Archanioła, patrona Policji na Jasnej Górze, w niedzielę, 25 IX odbędzie się 21.Ogólnopolskie Spotkanie Środowiska Policyjnego. Msza św. odprawiona zostanie o godz.13.15 na Szczycie. Po Eucharystii nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą „Gloria Victis – Chwała zwyciężonym”, upamiętniającą policjantów pomordowanych na Wschodzie przez Sowietów.

Rekolekcje eucharystyczne organizowane przez paulinów odbędą się w dniach 23-25 IX. Prowadzi je o. Zbigniew Ptak. By wziąć w nich udział nie trzeba się zapisywać. Każda comiesięczna seria stanowi oddzielną część rozważań o Mszy św. Celem, który przyświeca tej duszpasterskiej inicjatywie jest nie tylko zdobycie wiedzy o tym, czym jest Msza św. i jak ją godnie przeżywać, ale  przede wszystkim pogłębianie relacji z Jezusem Eucharystycznym.
Rekolekcje o Mszy św. mają też zachęcić do eucharystycznego stylu życia, czego przykładem jest dla nas szczególnie Matka Boża. O. Ptak od 12 lat prowadzi rekolekcje o Eucharystii w całej Polsce. Kiedy rozpoczął posługę na Jasnej Górze postanowił kontynuować tutaj to dzieło w comiesięcznym cyklu.

W nocy z 24 na 25 IX czciciele Świętego Stygmatyka z Pietrelciny zgromadzą się na Jasnej Górze na modlitewnym czuwaniu, podejmą też inicjatywę „Ze Świętym Ojcem Pio czyścimy czyściec”. Nocną modlitwę zainauguruje Apel Jasnogórski. Spotkanie poprzedzą uroczystości w Sanktuarium św. o. Pio. na Przeprośnej Górce koło Częstochowy, które o godz. 15.00 rozpocznie Koronka do Bożego Miłosierdzia.

W tym tygodniu, w środę 21 IX, odbędzie się także 29. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych oraz ich Rodzin i Przyjaciół organizowana przez Fundację im. Brata Alberta. Obchodząca w tym roku 35. rocznicę powstania fundacja prowadzi obecnie 30 placówek dla prawie tysiąca osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Pielgrzymka Rodzin Wincentyńskich odbędzie się  24 IX. Jej członkowie podążają za przykładem św. Wincentego a Paulo podejmują wiele działań na rzecz ubogich i potrzebujących zajmując się m.in. prowadzeniem świetlic młodzieżowych i opieką nad chorymi w domach, a także w szpitalach. Rodzina Wincentyńska liczy ponad dwa miliony członków na całym świecie, w tym około 6 tys. w Polsce.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *