Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Intensywny rok częstochowskich strażaków


  W 2022 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej z obszaru chronionego Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie podejmowały działania ratowniczo-gaśnicze średnio co 1 godzinę i 18 minut. Pożary powstawały średnio co 7 godzin i 23 minut, natomiast do miejscowych zagrożeń dochodziło średnio co 1 godzinę i 44 minuty – mówi komendant Komendy Miejskiej Państwwej Straży Pożarnej w Częstochowie bryg. Marek Radosz.

 

Na szkoleniach z zakresu BHP prowadzący często uczą, że Straż Pożarna jest obecnie najlepiej wyszkoloną służbą ratowniczą w Polsce, najlepiej wyposażoną, najszybciej dociera na miejsce zdarzenia, i w związku z tym od lat cieszy się największym zaufaniem społecznym. „Gazeta Częstochowska” zwróciła się do komendanta Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Częstochowie brygadiera Marka Radosza z pytaniami dotyczącymi interwencji Straży Pożarnej w naszym regionie w roku ubiegłym. Raport Komendant zaprezentował także podczas spotkania sprawozdawczo-odbiorczego z udziałem wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, posła Szymona Giżyńskiego oraz przedstawicieli władz samorządowych Częstochowy, gmin i powiatu częstochowskiego.

.

 

Jak na chwilę obecną kształtuje się działanie Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w naszym mieście?

Bryg. Marek Radosz – Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie funkcjonuje od stycznia 1999 roku. Powstała w wyniku reformy administracyjnej w miejsce istniejącej Komendy Wojewódzkiej i Komendy Rejonowej PSP w Częstochowie oraz Komendy Rejonowej PSP w Koniecpolu. Od momentu utworzenia struktura organizacyjna Komendy ulegała wielu zmianom w zakresie organizacyjnym, operacyjnym i logistycznym. Komenda Miejska PSP w Częstochowie posiada 237 etatów (strażacy) i 4 etaty cywilne. Biorąc pod uwagę strukturę zatrudnienia należy stwierdzić, że w Komendzie służbę pełnią strażacy o średnim stażu służby strażackiej ok. 11 lat, którzy są dobrze wyszkoleni i wykształceni, stale podnoszący swoje kwalifikacje zawodowe. Korpus oficerski liczy 44 strażaków, korpus aspirancki 73 strażaków, natomiast 119 osób to korpus szeregowych i podoficerów. Działalność Komendy jest wyznaczona, co roku „Rocznym planem pracy Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie” opracowanym na podstawie zatwierdzonych przez Prezydenta Miasta Częstochowy i Starostę Częstochowskiego „Celów i kierunków działania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w mieście Częstochowa i Powiecie Częstochowskim”. 

Dnia 1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Jaki wpływ miała ona na zmiany zachodzące w Częstochowie i powiecie? 

– To zupełnie nowy akt prawny dotyczący strażaków ochotników. Istotą ustawy stało się uregulowanie i podniesienie statusu prawnego jednostek OSP w jednym akcie prawnym rangi ustawowej. Ustawa ma poza tym na celu wzmocnienie ich funkcjonowania we wzajemnych relacjach z gminą. Ponadto, celem ustawy było przyznanie druhom świadczeń ratowniczych. W związku z powyższym Komenda Miejska PSP w Częstochowie wydała w 2022 roku 734 decyzje uprawniające do otrzymania świadczeń ratowniczych dla strażaków OSP z terenu miasta i powiatu częstochowskiego.

 

Jaki teren składa się na rejon operacyjny częstochowskiej komendy PSP?

– W skład rejonu operacyjnego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie o łącznej powierzchni 1679 km2 wchodzą: Powiat Grodzki z miastem Częstochowa – 160 km2 oraz Powiat Ziemski, czyli Powiat Częstochowski o powierzchni 1519 km2. Na terenie miasta i Powiatu Częstochowskiego działają cztery Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze PSP, jedna jednostka Centralnej Szkoły PSP oraz 126 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym 41 jednostek w KSRG. Na terenie miasta Częstochowy zlokalizowane są trzy Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze PSP i jednostka CS PSP. Ponadto na terenie miasta funkcjonuje 13 jednostek OSP, z czego cztery jednostki włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Na terenie powiatu ziemskiego zlokalizowana jest Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Koniecpolu oraz 113 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym 37 jednostek w KSRG. W skład obszaru chronionego wchodzą również, w pewnej części: Radomsko, gm. Żytno woj. łódzkie, Włoszczowa gm. Secemin woj. świętokrzyskie, Lubliniec, Herby oraz autostrada A1 leżąca w powiecie lublinieckim i kłobuckim.

Jakie działania ratownicze prowadzone były przez jednostki ochrony przeciwpożarowej w 2022 roku i jak miały się one w stosunku do roku poprzedzającego?

– W 2022 roku w obszarze działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie – obejmującej zasięgiem miasto Częstochowa i powiat częstochowski powstało ogółem 6690 zdarzeń. Jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały:

  • 1210 – razy przy pożarach,
  • 5024 – razy podczas miejscowych zagrożeń,
  • 456 – razy w ramach alarmów fałszywych.

W stosunku do ogólnej liczby interwencji, pożary stanowiły 18,1 %, miejscowe zagrożenia 75,1 %, natomiast alarmy fałszywe 6,8 % zdarzeń.

W odniesieniu do 2021 roku odnotowano:

  • wzrost liczby pożarów o 180 zdarzeń, tj. (17,5%),
  • spadek liczby miejscowych zagrożeń o 602 zdarzenia, tj. (10,7 %),
  • wzrost liczby alarmów fałszywych o 59 zdarzeń, tj. (14,9%).

W porównaniu do 2021 roku nastąpił spadek ogólnej liczby zdarzeń o 5,1%
(tj. o 363 mniej). Podobnie jak w latach ubiegłych w zdecydowanej większości przypadków zarówno w grupie pożarów, jak i miejscowych zagrożeń dominowały zdarzenia małe oraz lokalne. W grupie alarmów fałszywych największą liczbę stanowiły wyjazdy do zgłoszeń fałszywych w dobrej wierze – 263 zdarzeń, z instalacji wykrywania – 181 zdarzeń, natomiast alarmy złośliwe to 12 wyjazdów.

W 2022 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej z obszaru chronionego Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie podejmowały działania ratowniczo-gaśnicze średnio co 1 godzinę i 18 minut. Pożary powstawały średnio co 7 godzin i 23 minut, natomiast do miejscowych zagrożeń dochodziło średnio co 1 godzinę i 44 minuty.

Działaliśmy przy pożarach, wypadkach i akcjach ratowniczych z zakresu chemiczno-ekologicznego, wodnego, wysokościowego, budowlanego i poszukiwawczego, ale również wyjeżdżając do izolowanych zdarzeń medycznych wspierających system Państwowego Ratownictwa Medycznego, a także kontynuowaliśmy działania w walce z Covid-19. Częstochowscy strażacy PSP jak i OSP od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zaangażowali się w pomoc ukraińskiemu narodowi i ukraińskim strażakom. Strażacy zostali zaangażowani do działań związanych z zapewnieniem oraz koordynacją transportu osób z przejść granicznych do punktów recepcyjnych oraz do miejsc pobytowych na terenie województwa i kraju. Ponadto transportowali żywność, łóżka, materace i koce do punktów recepcyjnych i miejsc pobytowych. Udostępniali i rozstawiali namioty pneumatyczne z nagrzewnicami, służące jako doraźne miejsca do ogrzania się dla osób oczekujących na transport. Wspierali i koordynowali pracę wolontariuszy na wyznaczonych przez wojewodów dworcach kolejowych i autobusowych. W wyznaczonych jednostkach organizacyjnych PSP i remizach OSP przygotowano również miejsca pobytowe oraz zakwaterowania. Ponadto dwa dni po wybuchu wojny komendant główny PSP ogłosił zbiórkę sprzętu. Tylko z zasobów KM PSP Częstochowa przekazano: ubrania specjalne, strażackie buty specjalne gumowe, strażackie buty specjalne skórzane, hełmy strażackie, rękawice strażackie, kamery termowizyjny, prądownice wodne, motopompy oraz węże pożarnicze. W zbiórkę sprzętu zaangażowały się również jednostki OSP z terenu miasta Częstochowa i powiatu częstochowskiego.

 

A jak te liczby się kształtują oddzielnie dla miasta Częstochowy oraz osobno dla powiatu?

– W okresie od 1 stycznia 2022r. do 31 grudnia 2022 r. na terenie miasta Częstochowy zanotowano łącznie 3693 zdarzeń. W porównaniu do roku 2021 wystąpił wzrost ilości interwencji o 346, z czego pożarów więcej o 22, alarmów fałszywych więcej o 65, miejscowych zagrożeń więcej o 259. W okresie od 1 stycznia 2022r. do 31 grudnia 2022 r. na terenie powiatu częstochowskiego zanotowano łącznie 2997 zdarzeń. W porównaniu do roku 2021 wystąpił spadek ilości zdarzeń o 709. Wzmożona ilość interwencji w okresie letnim dotyczy usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłych, natomiast wiosną związana jest z pożarami nieużytków i suchych traw.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania pożarów na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego w roku 2022?

– Niech to zobrazują liczby:

  • nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym, w tym papierosy i zapałki – 788;
  • nieprawidłowa eksploatacja oraz wady urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe – 66;
  • wady środków transportu – 49;
  • wady urządzeń i instalacji elektrycznych – 45.

Natomiast najczęstsze przyczyny powstawania miejscowych zagrożeń na terenie miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego w  roku 2022 są następujące:

  • nietypowe zachowanie się zwierząt, owadów stwarzające zagrożenie – 1344;
  • huragany, silne wiatry, tornada – 720;
  • niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu środków transportu – 540;
  • gwałtowne opady atmosferyczne – 302;
  • akcje terrorystyczne – 117;
  • wady środków transportu – 101;
  • wady urządzeń i instalacji gazowych – 80;
  • uszkodzenie sieci i instalacji przesyłowych – 29;
  • wady i nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych – 16.

 

Co można powiedzieć o liczbie osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń?

– Ogółem w wyniku powstałych zdarzeń, w których udział brały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w roku 2022 śmierć poniosły 93 osoby (z czego podczas pożarów 4 osoby, podczas miejscowych zagrożeń 89 osób). Ponadto w wyniku zaistniałych zdarzeń rannych zostało 257 osób z czego 24 podczas pożarów, a 233 podczas miejscowych zagrożeń. Na terenie miasta było 57 ofiar śmiertelne 57 osób, rannych – 147. Na terenie powiatu zginęło 36 osób, rannych było 110.

 

Poprosimy o kilka znaczących przykładów zdarzeń z 2022 roku?

– Pożar mieszkania na poddaszu w budynku wielorodzinnym, Częstochowa, 11 kwietnia 2022, w wyniku zginął mężczyzna lat 46,

– Pożar w pomieszczeniu na kondygnacji III piętra budynku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. N.M.P. Częstochowa, ul. PCK 7 01 czerwca 2022. W wyniku pożaru zmarło dwóch mężczyzn lat 35 i 55.

– Wypadek pociągu z ciągnikiem rolniczym, Jacków, gm. Kruszyna 18 sierpnia 2022. W wyniku zdarzenia zginął 63 letni mężczyzna prowadzący ciągnik

– Wypadek szybowca akrobacyjnego, teren lotniska aeroklubu częstochowskiego, Kościelec, ul. Jana Pawła II, 23 października 2022. W następstwie zdarzenia życie straciły dwie osoby: mężczyźni w wieku 17 i 58 lat.

– Niewielki pożar w budynku wielorodzinnym, Częstochowa, 27 października 2022. W wyniku pożaru zginął mężczyzna lat 90. Przyczyną zdarzenia była nieskuteczna próba gaszenia płonącego tłuszczu wodą.

– Ponadto odnotowano 6 dużych pożarów suchych traw i nieużytków rolniczych.

 

Utrzymanie jednostek straży pożarnej, państwowej czy ochotniczej, wymaga regularnych ćwiczeń oraz weryfikacji sprawności i skuteczności jednostek. Jak wygląda ten aspekt służby?

– Komenda Miejska PSP w Częstochowie co roku organizuje manewry jednostek OSP wchodzących w skład kompani gaśniczej nr 4 Śląskiej Brygady Odwodowej oraz przemiennie co 2 lata dla Kompanii Odwodowych KM PSP w Częstochowie. Ćwiczenia odwodów operacyjnych mają na celu doskonalenie kadry Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

29 kwietnia 2022 roku na terenie Nadleśnictwa Złoty Potok Leśnictwo Stawki, gmina Przyrów, odbyły się ćwiczenia Kompanii nr 4 „Częstochowa” Śląskiej Brygady Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego oraz kompanii podporządkowania powiatowego Częstochowa–Koniecpol. Manewry gminne zostały natomiast zorganizowane wyłącznie przez gminę Starcza.

Ponadto jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu operacyjnego Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie uczestniczyły w ćwiczeniach obiektowych organizowanych przez Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze 1/2/3 oraz JRG Koniecpol.

Organizowane są także Zawody Sportowe Ochotniczych Straży Pożarnych w roku 2022, zainteresowanych szczegółami i wynikami, klasyfikacją, odsyłam do strony internetowej  Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie https://www.gov.pl/web/kmpsp-czestochowa/ w sekcji „aktualności”, podsekcja „wiadomości”.

W obszarze chronionym KM PSP Częstochowa zawody OSP zostały zorganizowane w siedmiu gminach.

24 września 2022 roku już po raz XII odbyły się Zawody Sportowo-Pożarnicze Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych o Puchar Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie. Miejscem rozgrywek był stadion im. Ireny Szewińskiej w gminie Konopiska. W boju zmierzyło się w sumie dwadzieścia jeden drużyn wyłonionych
w ramach gminnych eliminacji (w tym siedem młodzieżowych i cztery kobiece). Zawody rozegrane zostały w konkurencjach: ćwiczenie bojowe oraz sztafeta pożarnicza z przeszkodami.

Z podnoszeniem kompetencji druhów OSP z pewnością wiążą się szkolenia. Jak one przebiegały w roku 2022? 

– Z uwagi na bardzo duże zapotrzebowanie na szkolenia spowodowane zmniejszoną ilością szkoleń w latach wcześniejszych z uwagi na ograniczenia pandemiczne w roku 2022 zorganizowano 2 szkolenia podstawowe OSP, które ukończyło łącznie 100 druhów (46 KSRG, oraz 54 spoza KSRG).

Ponadto zorganizowano szkolenie kierujących działaniem ratowniczym dla członków OSP (dowódców OSP), które ukończyło 49 druhów. Łącznie przeszkolonych zostało 149 druhów. W związku z wejściem w życie zapisów ustawy o ochotniczych strażach pożarnych trzech druhów OSP zostało skierowanych na „Szkolenie przygotowujące do przystąpienia do egzaminu uprawniającego do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t”. Kurs podjęło dwóch druhów, tj. z OSP Nakło oraz OSP Lgota. 28.09.2022 r. zorganizowano „Szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Metodyka przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego” dla naczelników OSP, które ukończyło 48 druhów.

 

Kwestie finansowe niemal zawsze budzą pewne emocje. Straż Pożarna z założenia nie generuje własnych zysków, natomiast ze względu na swoją specyfikę do sprawnego funkcjonowania wymaga niemałych nakładów. Proszę nam przybliżyć szczegóły dofinansowania jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w roku 2022?

– Dotacje w 2022 otrzymało 40 jednostek włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego (KSRG) na łączną kwotę 1 603 246 zł, w tym: 259 246 zł to wydatki bieżące, a 1 344 000 zł to wydatki inwestycyjne. Nowe samochody zakupione przy współudziale dotacji otrzymały następujące jednostki OSP: OSP Janów – zakupiono samochód GCBA, OSP Koniecpol II – zakupiono samochód GBA, OSP Wrzosowa – zakupiono samochód GCBA, OSP Kuchary – zakupiono samochód GLBA, OSP Bargły – zakupiono samochód GBA.

 

Jakie są źródła dofinansowania?

– Dofinansowania w zależności od potrzeb w różnych proporcjach, mają miejsce z następujących źródeł: KSRG, Urząd Marszałkowski, WFOŚiGW, MSWiA. Ponadto dotację dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w 2022r. otrzymały 24 jednostki OSP na łączną kwotę 83 636 zł.

 

To chyba nie są wszystkie zadania realizowane przez Straż Pożarną?

– W ramach realizacji ustawowego obowiązku w zakresie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz rozpoznawaniem zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń, ustalonego przepisami ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o Państwowej Straży Pożarnej (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1969), w roku 2022 przeprowadzono ogółem 196 czynności kontrolnych, w 346 obiektach.

Spośród przeprowadzonych 196 kontroli, 74 kontrole (38%) wykonano
w obiektach użyteczności publicznej; 21 kontrole (11%) w obiektach zamieszkania zbiorowego; 12 kontroli (6%) w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych; 72 kontrole (37%) w obiektach produkcyjnych i magazynowych oraz 17 kontroli (8%) na terenie obszarów i obiektów leśnych.

Przeprowadzone w obiektach czynności kontrolno-rozpoznawcze wykazały występowanie w nich szeregu nieprawidłowości stanowiących naruszenie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pożarowe obiektów oraz bezpieczeństwo osób w nich przebywających i z nich korzystających.

Ogółem podczas przeprowadzonych czynności kontrolno-rozpoznawczych stwierdzono występowanie 213 nieprawidłowości stanowiących naruszenie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych, w tym nieprawidłowości, które w świetle obowiązujących przepisów stanowiły podstawę do wydania decyzji administracyjnej zakazu eksploatacji.

Charakter ujawnionych w trakcie czynności kontrolno-rozpoznawczych nieprawidłowości był bardzo zróżnicowany, podobnie jak i bezpośredni ich wpływ na warunki ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwo osób korzystających
z obiektów. Największą grupę ujawnionych nieprawidłowości stanowiły naruszenia przepisów aktualnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719 ze zm.).

Ujawnione nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych dotyczyły:

  • stanu technicznego instalacji użytkowych – w 48 przypadkach,
  • stanu technicznego i sprawności urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic – w 45 przypadkach,
  • stanu dróg ewakuacyjnych i oznakowania ewakuacyjnego – w 39 przypadkach,
  • magazynowania oraz przetwarzania materiałów – w 24 przypadkach,
  • instrukcji bezpieczeństwa pożarowego – w 22 przypadkach,
  • zaopatrzenia wodnego – w 14 przypadkach,
  • stanu dróg pożarowych – w 8 przypadkach,
  • ewakuacji – mogącymi spowodować zagrożenie życia ludzi – w 7 przypadkach,
  • zaznajomienia pracowników z przepisami przeciwpożarowymi – w 6 przypadkach.

Co możemy powiedzieć o zabezpieczeniu logistycznym działań KM PSP w Częstochowie?

W 2022 na terenie działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie powstały 6690 zdarzeni,a do których były dysponowane jednostki ratowniczo-gaśnicze. W wyniku tych zdarzeń samochody będące na wyposażeniu Jednostek Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie przejechały łącznie 210 844 km  zużywając:

  • 48 801 litrów oleju napędowego – sprzęt silnikowy użyty do likwidacji tych zdarzeń zużył 1139 litrów oleju napędowego (łącznie zużyto 49 940 litrów ON),
  • 7 497 litrów benzyny – sprzęt silnikowy użyty do likwidacji tych zdarzeń zużył 786 litrów benzyny (łącznie zużyto 8 283 litrów Pb).

Koszt zakupu paliwa na potrzeby KM PSP w Częstochowie wyniósł w 2022r. – 405 782,37 zł.

W porównaniu do roku 2021 zanotowano wzrost kosztów zakupu paliwa o 42,89% (rok 2021 – 284 179, 19 zł).

Skuteczność prowadzenia działań interwencyjnych w dużym stopniu zależy od ilości, rodzaju jak również stanu technicznego pojazdów ratowniczych oraz pozostałego sprzętu silnikowego znajdującego się na wyposażeniu jednostek ratowniczo-gaśniczych KM PSP w Częstochowie. Z uwagi na dużą ilość interwencji oraz pracę sprzętu w ekstremalnych warunkach zachodziła potrzeba dokonywania napraw pojazdów oraz sprzętu, co wiązało się z ponoszeniem znacznych wydatków w tym zakresie. Na ten cel KM PSP w Częstochowie wydała łącznie kwotę 67 504, 43  zł.

Celem poprawy jakości wyposażenia oraz zwiększenia skuteczności działań Komenda Miejska PSP w Częstochowie w 2022r., wzbogacona została o sprzęt samochodowy specjalny jak również sprzęt specjalistyczny tj.:

Pojazdy nowe:

  • ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA SCANIA 4×4 o wartości 1 248 450,57 zł.
  • samochód nośnik kontenerowy SCKn Renault o wartości 1 200 000 zł.

Sprzęt specjalistyczny:

  • sprzęt wysokościowy za łączna kwotę 2 254,88 zł
  • linki i pasy strażackie za kwotę 4 182,01 zł
  • sprzęt ratownictwa wodnego za łączną kwotę 12 107,87 zł
  • defibrylatory 2 szt. za łączną kwotę 13 658 zł
  • rozdzielacze do tlenoterapii za łączną kwotę 9 637,92 zł
  • mierniki jednogazowe za łączną kwotę 5 473,50 zł
  • radiometr z sondą za łączną kwotę 6 088,50 zł
  • podpory do stabilizacji samochodów za łączną kwotę 18 647,05 zł

Zakupiono również środki do neutralizacji substancji niebezpiecznych, niezbędnych do usuwania skutków nadzwyczajnych zagrożeń środowiska (np. sorbent czy środek pianotwórczy). KM PSP w Częstochowie, dążąc do zwiększenia bezpieczeństwa strażaków – ratowników, zakupiła środki ochrony indywidualnej strażaków, m. in. ubrania specjalne oraz hełmy.

Dążąc do poprawy stanu technicznego obiektów Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie w roku ubiegłym przeprowadzone zostały remonty, modernizacje w obiektach, których łączny koszt (materiały, usługi) wyniósł 103 309,25 zł. Część prac remontowych wykonanych zostało przez funkcjonariuszy Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych KM PSP w Częstochowie.

 

 Dziękuję za rozmowę.

– Dziękuję za uwagę.

Podziel się:

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *