Tu się wyłania mania czytania


BIBLIOTEKA JUŻ DZIAŁA

– Każdy może się zapisać – deklarują pracownicy Biblioteki
Głównej Politechniki Częstochowskiej. Wyremontowany za 6 mln zł. inwestycji, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych obiekt, działa od 26. listopada.

Starania o modernizację zbioru, a właściwie przeobrażenia dawnego domu akademickiego w bibliotekę rozpoczęto jeszcze w 2004 roku, jednak wtedy brak dotacji uniemożliwił rozpoczęcie robót. Porozumienie udało się osiągnąć w tym roku, co zaowocowało w zasadzie ekspresowym działaniem. Całość wykonywanych w ramach projektu BiblionCzest prac udało się bowiem zrealizować w kilka miesięcy. – Prace budowlane rozpoczęto w kwietniu, a skończono w sierpniu, wiec bardzo szybko. Po całkowitej modernizacji mamy w pełni wyposażony, nowoczesny obiekt – informuje „GCz” przewodnicząca zespołu BiblionCzest, kierownik oddziału wydawnictw ciągłych Barbara Barańska-Malinowska.
Gratulując władzom Politechniki kolejnej udanej inwestycji, obecny na uroczystości poseł Ziemi Częstochowskiej Szymon Giżyński z PiS zauważył: „Biblioteka Politechniki Częstochowskiej zawsze była i dla Politechniki, i dla Częstochowy – bardzo ważna; już w 1950 roku liczyła ponad 250 tys. tomów i 1000 tytułów czasopism naukowych. Kiedyś, w czasach stalinowskich represji i peerelowskiej indoktrynacji decyzje dotyczące Politechniki i jej biblioteki zapadały na zewnątrz, w gabinetach pezetpeerowskiej nomenklatury; dzisiaj zapadają wewnątrz – mocą decyzji grona rektorskiego i Senatu uczelni. Dobre skutki tego stanu rzeczy widać – także na przykładzie inwestycji, gruntownie modernizujących bibliotekę”
Nowa biblioteka zawiera prawie 465 tys. woluminów, posiada czytelnię multimedialną z 54 stanowiskami i możliwość kontaktowania się z innymi zbiorami, w tym ze Śląską Biblioteką Cyfrową. A wszystko to w eleganckim wykończeniu i w pełni dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych.
Jak podkreśla kierownik Barbara Barańska-Malinowska, z księgozbioru, może skorzystać każdy, bez względu na to, czy jest studentem (nawet innej uczelni), czy też nie. Zapisać mogą się zarówno częstochowianie, jak i mieszkańcy innych miast. – Wypożyczymy nawet za granicę, co już mieliśmy okazję robić – zaznacza.
Niestety, choć biblioteka nowoczesna i świeża, zwróciła naszą uwagę szpecącą skazą. Odrestaurowany budynek, ktoś „ozdobił” graffiti. – Niestety trudno z tym walczyć, bo to plaga naszych czasów.
Biblioteka jest otwarta od 9.00 do 20.00.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *