Inwestycja w koksowni


Koncern ISD, w koksowni wyodrębnionej od stycznia tego roku z ISD Huty Częstochowa, będzie wybudował nową, zgodną
z parametrami Unii Europejskiej, baterię koksowniczą. Do inwestycji ISD zobowiązał się przejmując Hutę Częstochowa.

W koksowni aktualnie pracują dwie baterie, obie mocno już wyeksploatowane. Nowa bateria zastąpiłaby obie – ich stan techniczny i zużycie wskazuje na to, że mogą one jeszcze pracować od dwóch do czterech lat. Przedsięwzięcie ma kosztować od 120-140 mln zł. Jak informuje prezes Zarządu ISD Huty Częstochowa Anatolij Fiediajew inwestycja zakończona będzie w 2010 roku. Wykonuje ją firma Koskoprojekt z Gliwic.
Ekologiczna bateria ma moce zaprojektowane na produkcję 364 tys. ton koksu rocznie, obecne produkują rocznie ok. 330 tys. ton.
W przyszłości ISD planuje wymienić również drugą zużytą baterię. Po modernizacji Inwestycja w Hucie produkcja koksu ma wynieść ok. 750 tys. ton rocznie.

Na realizowane w najbliższych latach inwestycje w ISD Hucie Częstochowa ukraiński inwestor przeznacza 400 mln zł. Mają one na celu poprawę jakości produkcji i zmniejszenie jej kosztów oraz ochronę środowiska. Inwestycje umożliwią również zwiększenie produkcji z 650 tys. ton stali do 1,2 mln ton w 2009 roku. Pozwolą też na wprowadzenie na rynek nowych wyrobów zwiększających konkurencyjność huty na rynku.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *