Za parking zapłacisz sms


Miejski Zarząd Dróg planuje nowy system opłat za parkowanie. Będzie można ich dokonywać wysyłając sms.

Obecnie w Częstochowie w strefie płatnego parkowania trzeba mieć kartę postojową. Jednak nie jest to do końca dobre rozwiązanie, zwłaszcza ze względu na stosunkowo małą ilość punktów, w których można kupić karty. Z tej przyczyny MZD od dłuższego czasu zastanawiał się nad wprowadzeniem alternatywy dla kart postojowych. Myślano o parkomatach, jednak z racji ich wysokiej ceny (od 10 do 30 tysięcy złotych za jedno urządzenie), szukano innych rozwiązań. I tak na początku 2008 roku zgłosiła się do MZD firma, która wprowadziła system opłat sms-em w Warszawie. Prezentacja systemu, którą przeprowadziła spotkała się z uznaniem MZD oraz specjalistów Urzędu Miasta.
Jak będzie działał system? Każdy kto będzie chciał zapłacić za parking sms-em będzie musiał kupić naklejkę z mikrochipem, którą należy umieścić na przedniej szybie samochodu. Następnie trzeba będzie założyć sobie specjalne konto (przez Internet lub za pomocą komórki). Będzie ono tak zwaną elektroniczną portmonetką, z której pobierane będą opłaty za parkowanie. Gdy będziemy chcieli zaparkować samochód, wysyłamy sms z osobistym kodem i cyframi z naklejki. Gdy kończymy parkowanie, wykonujemy tę samą operację. Planowana opłata za minutę to 4 grosze.
Obecne opłaty za parkowanie wynoszą: 1 zł za 30 min., 2 zł za pierwszą godz., 2,40 za drugą godz., 2,80 za trzecią godz. oraz 2 zł za czwartą i kolejne godz.
Granice płatnej strefy parkowania obejmują ul. Sobieskiego, Kopernika, al. Wolności, Krakowską, Mirowską, Stary Rynek, Warszawską, al. Jana Pawła II, Pułaskiego i Popiełuszki.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *