Zamordowani przez NKWD poszli w niepamięć


W budynku przy ul. Śląskiej 22 w Częstochowie w latach 40. 50. ubiegłego wieku była siedziba NKWD i UB – miejsce kaźni i prześladowań częstochowian przez zbrodniarzy niemieckich i zbrodniarzy z szeregów NKWD i UB.

W latach 90. ub.w. związkowcy „Solidarności” umieścili na kamienicy tablicę upamiętniającą zamordowanych. Wisiała przez wiele lat, dopóki nie przeprowadzono generalnego remontu budynku.. Dzisiaj w miejscu tablicy wisi reklama firmy ubezpieczeniowej.
Na szczęście nie wszyscy zapomnieli o tragicznie zmarłych w tym miejscu częstochowianach. Pod blokiem przy okazji uroczystości patriotycznych nadal pojawiają się znicze.
Stowarzyszenie „Solidarni dla Niepodległości”, działające na terenie Ziemi Częstochowskiej, które z zaniepokojeniem obserwuje usuwanie ze ścian budynków, tablic upamiętniających wydarzenia i miejsca historyczne, takie jak przy Śląskiej 22 czy ul. Dąbrowskiego 15, gdzie 28 września 1980 roku odbyło się zebranie założycielskie Regionu Częstochowskiej „Solidarności”, apeluje do właścicieli budynków oraz włodarzy naszego miasta o nie zacieranie historii poprzez usuwanie tablic i przyzwolenie na ich usuwanie z miejsc narodowej pamięci.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *