Opanuj sztukę wystąpień publicznych na szkoleniach i kursach


Publiczne przemawianie to coś, czego wiele osób po prostu się boi. Skupienie uwagi całego audytorium tylko na sobie, a często także przekonanie go do swoich racji czy pomysłu to nie lada wyzwanie. To również bardzo cenna umiejętność, która może popchnąć do przodu Twoją karierę. Czy lęki da się opanować, a pięknego przemawiania nauczyć? Jak najbardziej! Pomagają w tym kursy, warsztaty i szkolenia z wystąpień publicznych.

Wystąpienia publiczne i ich znaczenie

W swojej karierze zawodowej możesz mieć styczność z wystąpieniami publicznymi częściej niż Ci się wydaje. Trzeba sobie bowiem zdawać sprawę, że to nie tylko oficjalne przemówienia, których dokonuje się na scenie przed dziesiątkami czy setkami słuchaczy. Wystąpieniem publicznym jest również prezentacja przed kilkuosobowym zespołem czy po prostu wyrażenie swojego zdania na zebraniu. Wiele osób, paraliżowanych lękiem, unika wypowiadania się w takich sytuacjach. Tymczasem każda z nich jest okazją do pokazania swojej wiedzy i zaangażowania. Dlatego może pomóc w rozwinięciu kariery, zdobyciu awansu, realizacji ciekawych projektów itp. Czy zatem warto unikać wystąpień i wypowiedzi publicznych? Na pewno nie!

Czym charakteryzuje się dobre wystąpienie publiczne?

Nie bez powodu mówi się, że wystąpienia publiczne to sztuka. Przemawianie nawet przed niewielką ilością osób, gdy ich uwaga jest skupiona wyłącznie na Tobie wiąże się ze sporą odpowiedzialnością, co prowadzi do stresu. Grunt jednak, aby opanować tremę i zainteresować odbiorców oraz osiągnąć cel, jaki ma realizować dana wypowiedź. Dobre wystąpienie publiczne charakteryzuje się między innymi:

  • swobodą wypowiedzi – płynnością w formułowaniu myśli i brakiem widocznego stresu,
  • umiejętnością zdobycia i podtrzymania zainteresowania – dzięki odpowiedniej konstrukcji wypowiedzi, przemyślanej treści, modulacji głosu itd.,
  • jasnym i przejrzystym przedstawieniem treści – wypowiedź musi być zrozumiała, spójna, usystematyzowana, pozbawiona chaosu i zbyt wielu dygresji,
  • zwięzłością – konkretnym przedstawieniem sprawy.

Oczywiście wypowiedź musi być też wartościowa merytorycznie i w miarę możliwości dobrze przygotowana pod tym względem. Jest to jednak całkowicie niezależne od sposobu prezentacji.

Czego może Cię nauczyć kurs wystąpień publicznych?

Szkolenia z wystąpień publicznych są nie tylko dla tych, którzy się ich obawiają. To świetny wybór dla każdego, kto chce poprawić jakość swoich wypowiedzi i upewnić się, że jego przemówienia będą dobrze odbierane. Szkolenia i kursy z wystąpień publicznych znajdziemy w większości dużych miast w Polsce, chociaż prym w tego typu kursach wiedzie oczywiście Warszawa. Nie powinniśmy mieć jednak problemu ze znalezieniem szkolenia z wystąpień publicznych również w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu czy Lubinie. Listę kursów z wystąpień publicznych i rozmaitych szkoleń poświęconych wystąpieniom publicznym znajdziemy na https://eventis.pl/szkolenia/wystapienia-publiczne. Portal Eventis umożliwia zapoznanie się z ofertą ponad 7 tysięcy różnych szkoleń, warsztatów, konferencji i kursów, więc znajdziemy w nim nie tylko szkolenia z wystąpień publicznych. Również, jeśli szukamy szkoleń w Częstochowie, kursów organizowanych w Częstochowie oraz wszelkiego typu konferencji, warsztatów to w portalu czeka na nas bogata oferta wydarzeń na https://eventis.pl/szkolenia/czestochowa.

Kurs wystąpień publicznych uczy między innymi:

  • jak przygotować się do wypowiedzi czy prezentacji – dzięki gruntownemu przygotowaniu znacznie łatwiej sprawić, by była ciekawa i skuteczna, a jednocześnie zminimalizować tremę;
  • jakie techniki zastosować, by zwiększyć skuteczność perswazji i „porwać” publiczność – to między innymi techniki komunikacji niewerbalnej, umiejętność obserwowania i interpretowania reakcji słuchaczy czy umiejętne wykorzystanie pomocy wizualnych;
  • jak opanować stres przed wystąpieniami publicznymi – a jednocześnie zyskać na pewności siebie i swobodzie wypowiedzi.

Wiedzę zdobytą podczas szkolenia z wystąpień publicznych można wykorzystać zarówno podczas wygłaszania wykładów czy prezentacji dla dużej publiczności, jak i w codziennym życiu i w komunikacji w pracy. Dlatego są one przydatne dla wielu osób, którym zależy na rozwoju zawodowym i osobistym.

Kurs wystąpień publicznych – dla kogo?

Zastanawiasz się, czy kurs wystąpień publicznych jest dla Ciebie? Prawdopodobnie tak! Umiejętność skutecznego przekazywania swoich myśli i swobodnego ich formułowania podczas publicznych wypowiedzi przydaje się bowiem każdemu. Szkolenia z wystąpień publicznych odbywają się najczęściej w formie warsztatowej, co pozwala nabrać wprawy w tego typu sytuacjach, a dzięki temu zniwelować tremę. Dzięki zapoznaniu się ze skutecznymi technikami formułowania i wygłaszania faktów, opinii czy poglądów można również zwiększyć swoja siłę perswazji. Dlatego szkolenia z wystąpień publicznych są dobrym wyborem również dla tych, którzy z natury są dobrymi mówcami, ale chcą rozwinąć swój potencjał.

Kurs wystąpień publicznych na pewno jest dla wszystkich osób, które chcą rozwijać się zawodowo, stawać się liderami w swoich zespołach i obejmować wyższe stanowiska. Korzyści na pewno odczuje również pracodawca, który zorganizuje takie szkolenie dla swoich pracowników.

Co wybrać? Szkolenie, kurs czy warsztaty z wystąpień publicznych?

Szkolenia, kursy i warsztaty różnią się nieznacznie ideą oraz sposobem realizacji. De facto możemy zdecydować się na dowolny rodzaj, jeśli jednak zależy nam np. na praktycznym przećwiczeniu wystąpienia publicznego powinniśmy zdecydować się na warsztaty, które koncentrują się zwykle na praktycznej stronie zagadnienia. Program warsztatów z wystąpień publicznych będzie więc zawierał mnóstwo ćwiczeń, pracy w grupie, pracy z kamerą i innych technik pozwalających rozwinąć umiejętność prowadzenia wystąpienia publicznego. Kursy, zwłaszcza kursy online, koncentrują się natomiast głównie na przekazaniu wiedzy teoretycznej. Szkolenia z wystąpień publicznych, stanowią z reguły formę pośrednią pomiędzy kursem i warsztatami.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *