“Podróż poza horyzont świadomości”. Wernisaż wystawy Grupy Artystycznej “WERNIKS” w Regionalnym Ośrodku Kultury


We wtorek 27 września w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbył się wernisaż wystawy “Podróż poza horyzont świadomości” Grupy Artystycznej “WERNIKS”, związanej z Uniwersytetem Trzeciego Wieku przy Politechnice Częstochowskiej.

Więcej o ekspozycji mówi jedna z jej organizatorek, Ewa Machnik.

– Nasza grupa ma dzisiaj 78. wystawę zbiorową – wyjaśnia Ewa Machnik. – Bierze w niej udział 19 twórców, których prace zostały namalowane w stylu surrealistycznym. Styl ten powstał w latach 20. ubiegłego stulecia, a to, co było wówczas przedstawiane, dotyczyło wizji na pograniczu jawy oraz snu i fantazji. Takie też są nasze obrazy – magiczne, irracjonalne, a przede wszystkim, burzące porządek rzeczywistości. Do tej pory malowaliśmy obrazy realistyczne – pejzaże, martwą naturę, malarstwo figuratywne, a nawet abstrakcję, lecz tym razem postanowiliśmy “zaszaleć” i namalować coś zupełnie odmiennego. Mamy nadzieję, że ta wystawa z czasem wpisze się w dzisiejszą rzeczywistość.

Oceny wystawy dokonała Grażyna Omeljaniuk-Szulc, Przewodnicząca Samorządu Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Częstochowskiej.

– Wypada mi pogratulować organizatorkom wystawy – stwierdza przewodnicząca Grażyna Omeljaniuk-Szulc – dlatego, że jest ona zupełnie inna niż poprzednie. Wszędzie dominuje feeria kolorów, a temat jest o tyle ciekawy, że jest kosmiczny, trochę nawet ponadczasowy. Klub “WERNIKS” działa już blisko 20 lat i z wystawy na wystawę widać coraz większy rozwój. Wydawać by się mogło, że ludzie starsi nie mają już ani weny, ani koncepcji, a tymczasem okazuje się, że ich umysł cały czas pracuje i jest pełen pomysłów – podsumowuje przewodnicząca Grażyna Omeljaniuk-Szulc.

Grupa Artystyczna “WERNIKS” liczy 32 twórców i działa przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Częstochowskiej. Tworzący już od kilkunastu lat klub może poszczycić się twórczością w dziedzinie malarstwa sztalugowego, rzeźby, tkactwa i ceramiki. Opiekunem artystycznym grupy od 9 lat jest częstochowska malarka i nauczycielka plastyki, Dagmara Jakubowska-Kaffka, absolwentka obecnego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Logistyką oraz organizacją wystaw zajmują się Ewa Machnik i Maria Marczak.

Tegoroczną wystawę, której wernisaż uświetnił występ Barbary Wierzbickiej, oglądać będzie można do 12 października.

MS

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *