Uroczystości Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania na Jasnej Górze


Niedziela Męki Pańskiej rozpoczęła przeżywanie Wielkiego Tygodnia, w którym zawarte są przeżycia odnoszące się do najważniejszych tajemnic religijnych związanych z odkupieniem. Koncentrują się one wokół wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, ostatniej wieczerzy, ukrzyżowania i zejścia do otchłani.

 

 

Uroczystości Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania Pańskiego mają na Jasnej Górze wyjątkową oprawę i gromadzą wielu pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy. Tegoroczne świętowanie, podobnie jak w minionych latach, transmitować będzie Telewizja Polska, ale paulini przypominają, że duchowy udział w liturgii zarezerwowany jest dla chorych i tych którzy nie mogą udać się do kościoła. Zgodnie ze zwyczajem przez trzy dni Triduum (W. Czwartek, W. Piątek, W. Sobotę) w Kaplicy Matki Bożej o godz.21.00 nie będzie codziennego Apelu Jasnogórskiego.

 

Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpocznie się o godz.17.30 w Bazylice. Po niej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ołtarza Wystawienia, który tradycyjnie znajdować się będzie w Kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Modlitwa trwać będzie do godz.22.00. Do tej pory, w Bazylice odbywać się będzie także spowiedź.

 

W Wielki Piątek, tradycyjnie już, drogę krzyżową miasta Częstochowy o godz. 14.00 poprowadzi na Wałach Jasnej Góry abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na jej zakończenie odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia, która wpisuje się w rozpoczynającą się tego dnia nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego.

Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz.17.30 w Bazylice.

Po niej Jezus Eucharystyczny zostanie przeniesiony do grobu, który tradycyjnie znajdować się będzie w Kaplicy Matki Bożej. Tam adoracja potrwa całą noc. Całą noc trwać będzie także spowiedź. Straż przy grobie podejmą w tym roku harcerze i kadeci Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

 

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę odbywać się będzie przed wejściem do Bazyliki, przy dużym polowym ołtarzu (jeśli pogoda pozwoli), w miejscu, gdzie latem święcone są dewocjonalia.

Święcenie odbywać się będzie od godz. 9.00 do 14.00.

Wieczorna liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz.20.00.

 

W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 Wałami przejdzie procesja rezurekcyjna. Po procesji, w Bazylice Mszę Zmartwychwstania celebrować będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Suma wielkanocna sprawowana będzie o godz.11.00 pod przewodnictwem bp. seniora Antoniego Długosza z Częstochowy.

 

Tradycyjnie też każdego dnia Sacrum Triduum o godz. 9.00 w Bazylice będzie można uczestniczyć w Liturgii Godzin.

 

Spowiedź w Wielkim Tygodniu odbywać się będzie od 6.15 do 19.30, ale w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę od godz. 6.15 do godz. 16.30 i potem po liturgii w czwartek do 22.00 w Bazylice, w piątek całą noc w Kaplicy Matki Bożej.

 

Paulini zapraszają do wspólnego przeżywania tego wyjątkowego czasu Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa.

 

Izabela Tyras Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *