Wspólnie przywróćmy park pacjentom


Jest ogromna szansa na rewitalizację parku wypoczynkowo-rekreacyjnego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce. Środki na ten cel można pozyskać z funduszy budżetu obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Wniosek przeszedł wszystkie procedury i jest przyjęty pod głosowanie. Teraz wszystko w rękach dobrych ludzi, którym zależy na Częstochowie i regionie częstochowskim. Zachęcamy do głosowania na projekt, który ma wymiar ponad czasowy, bo odnowiony park będzie służył pacjentom przez wiele lat.

Ten przepiękny ogród rozpościerający się u stóp szpitala od wielu lat nie służy pacjentom lecznicy. Ze względu na jego zły stan jest zamknięty i w związku z tym ulega dalszej degradacji. Placówki nie stać na uporządkowanie parku, więc pomysł pozyskania środków z budżetu obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego może okazać się strzałem w dziesiątkę. Bo jeśli wniosek zdobędzie poparcie mieszkańców województwa, to zostanie realizowany już w następnym, 2020 roku.
– To było olśnienie. Pomysł przyszedł podczas prezentacji projektu budżetu obywatelskiego. Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego uznali, że jest dobry, zatem podzieliłam się nim z zastępcą dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Jolantą Majer. Wspólnie opracowaliśmy wniosek, który potem został zgłoszony do weryfikacji. Pierwsze kroki pokonaliśmy, teraz wszystko zależy od głosowania. Szpital jest placówką, w której leczą się nie tylko mieszkańcy Częstochowy, ale z całego regionu częstochowskiego, a nawet z województwa. Korzystanie z dobrodziejstwa ogrodu, który od wielu lat jest zamknięty i niszczeje, z pewnością pomoże chorym w rekonwalescencji – mówi zgłaszająca wniosek mieszkanka Częstochowy.
Z entuzjazmem pomysł przyjęli pracownicy i dyrekcja szpitala. Bez trudu udało się zdobyć konieczne podpisy, aby móc go złożyć.
– To bardzo dobry pomysł, coś, czego placówka potrzebuje od dawna. Nie trzeba nikomu tłumaczyć jak dobry i zbawienny wpływ na chorych, ich samopoczucie i proces zdrowienia ma przebywanie wśród zieleni. Dlatego bardzo prosimy o wsparcie i głosowanie na niego – mówi zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Jolanta Majer.
W ramach projektu przewidziano wytyczenie alejek przeznaczonych do spacerów, zakup i montaż ławek i pergoli, wykonanie rabat i trawników oraz przygotowanie terenu pod montaż urządzeń do rehabilitacji ruchowej. Ogród będzie służył pacjentom i ich rodzinom, ale także będą mogli korzystać z niego pracownicy szpitala i studenci odbywający staże i praktyki.
Głosować będą mogli wszyscy mieszkańcy województwa, w dniach od 12 do 30 listopada 2019 roku. Do 31 grudnia br. poznamy listę zadań do zrealizowania w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.
Wszelkie informacje o budżecie są na stronie www.bo.slaskie.pl

UG
Fot. –opis do zdjęcia proszę zrobić na tincie

Ogród jest przepiękną oazą zieleni, płucami Częstochowy. Najwyższy czas, aby był wykorzystywany przez chorych. Gorąco zapraszamy do głosowania na ten wniosek.
Jego opis znajduje się na: https://bo.slaskie.pl/bo/projekty/1#podregion6
pod nazwą: „Ogród dla pacjenta Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie”.
Kod projektu:
MBO-1458/P6/19

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *