W tym tygodniu na Jasnej Górze – tydzień drugiego szczytu pielgrzymkowego


Na Jasnej Górze ten tydzień to czas tzw. drugiego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego, związanego z obchodzonym 26 sierpnia świętem Matki Bożej Częstochowskiej. Na ten odpust przybędą kolejne tysiące pieszych pielgrzymów, głównie z pobliskich miejscowości – arch. łódzkiej, katowickiej i częstochowskiej, choć nie zabraknie też pątników z daleka, bo podążających np. z Tarnowa, czy z paulińskiej parafii w Trnavie na Słowacji. Zgodnie ze zwyczajem w wigilię święta, 25 VIII, odbędzie się sesja Rady Biskupów Diecezjalnych. Suma odpustowa odprawiona zostanie 26 VIII, o godz. 11.00, tego dnia na Jasną Górę przybędzie I Ogólnopolska Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich.

 

 

W Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej główna Suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Tradycyjnie podczas tej Mszy św. ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Prymas Wyszyński. Tego dnia modlitwa rozpocznie się na Szczycie już o godz. 10.00 O godz.19.00 odprawiona zostanie Msza św. z udziałem wiernych Częstochowy, bowiem Matka Boża Jasnogórska jest też patronką arch. częstochowskiej. Podczas tej Mszy św. odbędzie się także konsekracja wdów. Jest to jedyne święto maryjne na Jasnej Górze, przed którym trwa nowenna, czyli czas 9 dni duchowych przygotowań. Wieczorem odprawiana jest Msza św., podczas której głoszone są okolicznościowe kazania. Tematem rozważań nowennowych jest: „Serce pełne Słów”. – To ukazywanie Maryi w świetle słowa Bożego, także Starego Testamentu, jako Tej, na której spełnia się słowo Boże, proroctwa – wyjaśnia o. Marcin Ciechanowski, tegoroczny kaznodzieja. Tegoroczne święto przypada w Roku Jubileuszowym o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę śmierci i 420. urodzin paulina, który pokolenia Polaków uczył, że Pani Jasnogórska „od burzących kolubryn jest mocniejsza” i zachęcał do bezgranicznej ufności w Jej opiekę.

Na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej przybędą kolejne tysiące pielgrzymów: pieszych i rowerowych. W tzw. drugim szczycie pielgrzymkowym najwięcej grup wejdzie 24 i 25 sierpnia (czwartek-piątek). To głównie pielgrzymki parafialne i dekanalne z metropolii łódzkiej, kaliskiej, katowickiej i częstochowskiej, ale będą też diecezjalne: łódzka, tarnowska czy Pielgrzymka Zagłębiowska (diec. sosnowieckiej).

„Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem” to hasło 98. Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej. Kopania liczy dziewięć grup jest m.in. rodzinna, zakonna, młodzieżowa, miłosierdzia, franciszkańska, czy rowerowa. Łódzka pielgrzymka ma swoją długoletnią historię. Prawdopodobnie już w XIX w. łodzianie podjęli pielgrzymi trud. Pierwsza zorganizowana kompania wyruszyła w sierpniu 1926 r., w sześć lat po erygowaniu diecezji łódzkiej. Wejście grupy zaplanowano na czwartek, 24 sierpnia, ok godz. 14.30. Eucharystia sprawowana będzie o godz. 19.00 na jasnogórskim Szczycie.

W piątek, 25 sierpnia, Msze św. dla pieszych pątników archidiecezji łódzkiej odprawione zostaną o godz. 6.00, 8.00 i 9.00 w Kaplicy Matki Bożej.

„Oddani Maryi za Kościół Chrystusowy” – 40. Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła w piątek, 25 sierpnia dotrze na Jasną Górę. Grupie towarzyszą trzy intencje: dziękczynna za Kościół Chrystusowy i 40 lat pielgrzymowania na Jasną Górę. Błagalna o potrzebne łaski dla młodzieży oraz o powołania do kapłaństwa, życia konsekrowanego i małżeństwa. Przez pokorne prośby pątnicy będą wspierać owoce międzynarodowego spotkania z papieżem i szukać sposobów towarzyszenia młodym ludziom zwłaszcza tym, którzy rozpoznają powołanie. Trzecia intencja błagalna o pokój i wybaczenie jest odpowiedzią na wyzwanie obecnego czasu. Modląc się o powstrzymanie zła wojny, pątnicy będą zgłębiali temat tak potrzebnego każdemu chrześcijaninowi przebaczenia.

Łączy w sobie trudy marszu z modlitwą w niezliczonych intencjach oraz możliwość spotkania niezwykłych ludzi – Piesza Pielgrzymka Tarnowska wejdzie na Jasną Górę w piątek, 25 sierpnia, o godz. 14.00. W sumie na szlak wyruszyło 26 grup, którym towarzyszą Najświętsza Maryja Panna i święci np., Józef, Franciszek, Albert, Stanisław, czy Florian. Eucharystia celebrowana będzie o godz. 17.00 przed Szczytem.

 

„Rolkują” do Matki Bożej – ponad 270 km w 5 dni pokonają pielgrzymi z całej Polski, by tradycyjnie dotrzeć na odpust Matki Bożej Częstochowskiej. Uczestnicy wyruszają z michalickiej parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Bemowie, a do jasnogórskiego Sanktuarium dotrą w piątek, 25 sierpnia, o godz. 14.45.

Na Jasnej Górze w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej odbędzie się wręczenie nagrody Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski „Srebrna piszczałka”. Jest ona przyznawana za wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. Tegorocznym laureatem jest prof. Julian Gembalski – pedagog, organista, rzeczoznawca organowy, profesor sztuk muzycznych. Uroczystość odbędzie się w piątek, 25 sierpnia, o godz. 19.10 w Kaplicy Matki Bożej.

W sobotę, 26 sierpnia na Jasnej Górze odbędzie się I Ogólnopolska Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorem jest Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich, założony w Jędrzejowie, w diec. kieleckiej. Związek zainaugurował swoją działalność w styczniu tego roku. Obecnie zrzesza ponad 1,4 tys. kół ze wszystkich województw. W trakcie pielgrzymki odbędą się również pokazy i występy artystyczne gospodyń z całego kraju. Zaprezentowane zostaną także produkty i potrawy regionalne. Pielgrzymi będą uczestniczyć w Sumie Odpustowej na Szczycie o godz. 11.00.

W środę, 23 sierpnia odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.30 w Auli Papieskiej na Jasnej Górze. Podjęte zostaną tematy: „Informacje prawne”, „Katecheza w dzisiejszej kulturze”, czy „Miłość mocniejsza niż śmierć”. Msza św. celebrowana będzie o godz. 14.00 w jasnogórskiej Bazylice, przewodniczyć będzie bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich.

Dla wiernych archidiecezji częstochowskiej rozpoczął się ważny czas przygotowań do odnowienia osobistego i wspólnotowego przymierza z Maryją w znaku Jej Jasnogórskiego Wizerunku. W wigilię uroczystości – w piątek, 25 sierpnia – przedstawiciele wiernych, duchowieństwa, zakonów, zgromadzeń, instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń i wspólnot pod przewodnictwem metropolity abp. Wacława Depo zaproszą Maryję podczas Mszy św. na jasnogórskim Szczycie o godz. 19.00, by w tajemnicy nawiedzenia przybyła do całego Kościoła częstochowskiego „od parafii do parafii, od wspólnoty do wspólnoty”. Czas Nawiedzenia Matki Bożej w kopii Jasnogórskiego Wizerunku będzie ważnym okresem na progu Roku Jubileuszowego 2025 i stulecia powstania diecezji częstochowskiej. Ponadroczny czas nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej rozpocznie się 6 kwietnia 2024 r., a zakończy 2 maja 2025r.

 

Zespół Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *