O mieniu miejskim będą decydować radni


Na ostatniej sesji Rady Miasta Częstochowy, 24 kwietnia br., radni odebrali prezydentowi prawo jednoosobowego dysponowania mieniem miejskim.

CZĘSTOCHOWA

Na ostatniej sesji Rady Miasta Częstochowy, 24 kwietnia br., radni odebrali prezydentowi prawo jednoosobowego dysponowania mieniem miejskim.

Od stycznia 2012 roku, za zgodą Rady, o wnoszeniu miejskiego majątku do różnych spółek, a także zbywaniu akcji i udziałów spółek miejskich, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk decydował samodzielnie. W tym czasie wykonał kilka ruchów, między innymi, nieruchomość przy Al. NMP 49 (zrujnowaną kamienicę i plac) przekazał Agencji Rozwoju Regionalnego, która z wybranym partnerem prywatnym budynek ma zrewitalizować, a po zakończeniu inwestycji odsprzedać swoje udziały partnerowi.
Teraz radni uznali, że dali prezydentowi zbyt daleko idące uprawnienia. Jako pierwsi kwestię podnieśli radni Klubu PiS. – Rada Miasta powinna mieć większą kontrolę nad majątkiem miasta. I nie chodzi o brak zaufania do prezydenta, ale wzięcie wspólnej odpowiedzialności za miejskie zasoby – mówi rady Artur Gawroński, przewodniczący Klubu PiS.
Gawroński kilka miesięcy wstecz przedstawił problem na Radzie, zapraszając wszystkich do dyskusji. W efekcie radny PO Marcin Biernat przygotował indywidualny projekt uchwały, zakładający, że bez zgody radnych prezydent może dysponować mieniem miejskim do wartości 250 tys. zł, a w przypadku akcji i udziałów – do 20 proc. kapitału, ale tylko wówczas, gdy miasto nie traci głosu decydującego.
Pomysł radnego Biernata odrzucono. Następnie przedstawiciele wszystkich trzech opozycyjnych klubów w Radzie: PO, PiS i Wspólnoty przedstawili jeszcze bardziej rygorystyczny projekt, pozwalający prezydentowi wnosić do spółek aporty do 250 tys. złotych, lecz w przypadku akcji i udziałów, za każdym razem, niezależnie od ich ilości i wartości, nakazujący mu pytanie radnych o zgodę. Projekt, mimo pełnego oburzenia stwierdzenia radnego Janusza Danka, że „to brzydko nie wierzyć prezydentowi”, poparło 16 radnych z PO, PiS i Wspólnoty. Przeciw było 10 radnych (9 SLD i Lech Małagowski ze Wspólnoty), wstrzymała się Elżbieta Kunicka z SLD.
R

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *