Kłopotliwe odpady


Według nowych regulacji od lipca przyszłego roku odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami i ustalenie stawek opłat będzie ponosić samorząd. Spośród czterech opcji należy wybrać jedną.

Choć decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miasta Częstochowy zorganizowano konsultacje społeczne, aby poznać stanowisko mieszkańców. W ubiegłym tygodniu (14 listopada) miało nastąpić podsumowanie publicznej dyskusji, jednak ze względu na duże zainteresowanie konsultacje, a także termin składania ankiet przedłużono do 30 listopada.
Do wyboru radni miejscy mają cztery warianty naliczania opłat. Wszystkie te metody mają swoje wady i zalety, i tak naprawdę nie wiadomo ile ostatecznie będą nas kosztować. Pierwsza z nich ustalona jest w oparciu o ilość zużytej wody w danej nieruchomości. Choć taka metoda pozwoli zorientować się w faktycznej liczbie mieszkańców i zmobilizuje do oszczędności, to sprawy komplikują się w przypadku, gdy z jednego węzła korzystają osoby zamieszkujące różne lokale. Drugą propozycją jest naliczanie opłaty w oparciu o powierzchnię domu czy mieszkania. W tym przypadku łatwe jest chociażby określenie wymiaru opłaty, jednak często powierzchnia nie ma związku z rzeczywistą ilością wytwarzanych odpadów, więc taki wariant jest krzywdzący dla osób zamieszkujących lokale o dużym metrażu.
Wydaje się, że podczas ostatnich konsultacji największą popularnością (choć nie bez kontrowersji) cieszyła się metoda pobierania opłat od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Do jej zalet należy po raz kolejny łatwość naliczania opłat i oczywista zależność pomiędzy ilością osób i ilością wytwarzanych odpadów. Jak jednak wiadomo, często faktyczna liczba mieszkańców ma niewiele wspólnego ze stanem podanym oficjalnie.
Czwarta propozycja to wyliczenie stawki od gospodarstwa domowego. Jest stabilna i prawdopodobnie rzadko będą składane deklaracje korygujące. Metoda ta jednak nie daje możliwości proporcjonalnego naliczenia opłaty w stosunku do ilości wytwarzanych odpadów.
Ankieta dostępna jest na stronie: konsultacje.czestochowa.pl/?p=3553, a także w siedzibach Rad Dzielnic, w urzędzie Miasta oraz w Biurze Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych.

AG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *