“Czerwono – niebiescy” z pierwszym punktem!

Mistrz Polski – Raków Częstochowa zremisował w czwartek, 26.października br. na ArcelorMittal Park w Sosnowcu z aktualnym liderem portugalskiej Liga Portugal Betclic – Sportingiem Lizbona CP, 1:1 w trzeciej kolejce fazy grupowej Ligi Europy UEFA. Częstochowianie zdobyli historyczny punkt w rozgrywkach fazy grupowej europejskich Pucharów i historycznego gola, którego autorem był Fabian Piasecki.

Spotkanie bardzo dobrze rozpoczęło się dla nominalnych gospodarzy , gdyż już od ósmej minuty meczu dziewiętnastokrotni Mistrzowie Portugali musieli radzić sobie, grając w osłabieniu. Czerwoną kartkę za brutalny faul na Zoranie Arseniciu, otrzymał  Viktor Gyökeres. Niestety Chorwat musiał opuścić boisko po tym starciu i jego miejsce zajął Jean Carlos Silva Rocha. Mimo to Raków był w lepszej sytuacji, ponieważ już od szóstej minuty grał w przewadze.  Jednak to goście z Portugali znacznie lepiej radzili sobie grając dziesięciu na jedenastu.

W 14.minucie meczu goście egzekwowali rzut rożny. Po dośrodkowaniu w pole karne Pedro Goncalvesa, najwyżej do piłki wyskoczył kapitan “Lwów”, Sebastian Coates i strzałem głową pokonał Vladan Kovačevicia!

Siedem minut później rywale mogli prowadzić już 2:0, jednak po uderzeniu Marcusa Edwardsa skutecznie interweniował bramkarz Rakowa. Pierwsza część spotkania zakończyła się jednak jednobramkowym prowadzeniem drużyny ze Stolicy Portugalii,

W drugiej odsłonie oglądaliśmy zupełnie inne oblicze Rakowa. “Czerwono – niebiescy” grali odważniej i coraz groźniej atakowali bramkę strzeżoną przez Franco Israela. Swoją okazję chwilę po rozpoczęciu drugiej części spotkania miał chociażby Jean Carlos Silva Rocha, jednak po Jego uderzeniu piłka minimalnie minęła światło bramki.

W 79. minucie piłkarze Rakowa Częstochowa zdołali doprowadzić do wyrównania. Srđan Plavšić  minął defensora i idealnie podał prostopadle do Władysława Koczerhina, a ten wypatrzył niepilnowanego Fabiana Piaseckiego. Wychowanek Sokoła Świby z bliskiej odległości wpakował piłkę do bramki.

Nieco ponad 180.sekund później częstochowianie co prawda zdobyli drugiego gola za sprawą Fabiana Piaseckiego, ale napastnik Rakowa znajdował się na pozycji spalonej i ta bramka nie mogła zostać uznana. Do samego końca spotkania więcej goli już nie padło i tym samym Raków Częstochowa zremisował 1:1 ze Sportingiem Lizbona CP w trzeciej kolejce Fazy Grupowej Ligi Europy UEFA. Po tym spotkaniu podopieczni Dawida Szwargi mają na swoim koncie jeden punkt i nadal będą zajmować w swojej grupie ostatnią lokatę.

W drugim spotkaniu “rakowskiej grupy”SK Sturm Graz zremisował przed własną publicznością z Atalantą Bergamo BC, 2:2.

W następnym spotkaniu grupowym Mistrz Polski również zagra ze Sportingiem Lizbona CP. Ten mecz zostanie rozegrany na Estádio José Alvalade w Lizbonie. Obiekt może pomieścić aż 50 095 miejsc. Rekord frekwencji na tym stadioni padł 22.listopada 2016 roku podczas spotkania Sportingu Lizbona CP z Realem Madryt CF.

Wówczas na trybunach zasiadło aż…50 046 widzów! Spotkanie w Lizbonie zostanie rozegrane w czwartek, 9.listopada br. o godzinie 21:00. Mecz “na żywo” pokaże TVP Sport.

Teraz przed drużyną pod wodzą Dawida Szwargi powrót do walki o ligowe punkty. W najbliższą niedzielę, 29.października br. częstochowianie zmierzą się przed własną publicznością z RTS Widzewem Łódź. Stawką tego spotkania będą punkty w trzynastej serii gier o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Początek tej potyczki o godzinie 17:30. Mecz “na żywo” pokaże Canal + Premium. Początek przedmeczowego studia od godziny 17:00.

26.10.2023, g.18:45: Sosnowiec (ArcelorMittal Park):

RKS Raków Częstochowa – Sporting Lizbona CP 1:1, (0:1),

0:1: Coates 14′

1:1: Piasecki 79′

Sędziował: Anastássios Papapétrou (Grecja). Żółte kartki: Berggren 19′ (faul), Koczerchin 44′ (faul), Silva Rocha 49′ (faul) – Coates 8′ (faul), Diomande 67′ (faul). Czerwona kartka (za brutalny faul): Gyökeres (8′). Widzów: 10 518.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 25.Bogdan Racovitan, 24.Zoran Arsenić (kpt) (14′ 20.Jean Carlos Silva Rocha), 3.Milan Rundić, 7.Fran Tudor, 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren, 30.Władysław Koczerchin (86′ 8.Ben Lederman), 11.John Yeboah Zamora (75′ 99.Fabian Piasecki), 77.Marcin Cebula (75′ 27.Bartosz Nowak), 14.Srđan Plavšić, 19.Ante Crnac. Trener: Dawid Szwarga.

Sporting Lizbona CP: 12.Franco Israel Wibmer – 26.Ousmane Diomandé, 4.Sebastian Coates Nión (kpt), 25.Gonçalo Bernardo Inácio “Gonçalo Inácio”, 47.Ricardo de Sousa Esgaio “Ricardo Esgaio”, 42.Morten Blom Due Hjulmand (90′ 23.Daniel Santos Bragança “Daniel Bragança”), 5.Hidemasa Morita, 10.Marcus Edwards (58′ 20.João Paulo Dias Fernandes “Paulinho”), 8.Pedro António Pereira Gonçalves “Pedro Gonçalves” (58′ 21.Geny Cipriano Catamo “Geny Catamo), 2.Matheus Reis de Lima “Matheus Reis” (90′ 11.Nuno Miguel Gomes dos Santos “Nuno Santos”), 9.Viktor Einar Gyökeres. Trener: Rúben Filipe Marques Amorim.