Optymistyczna książka dla dzieci


Emma Boo
,,Ira w krainie Bocianów” – książka napisana z potrzeby serca i dedykowana wszystkim dzieciom, których nikt nie przytula lub tylko czasem.

Napisanie książki dla dzieci wymaga od autora podwójnej mobilizacji, bowiem musi przemówić i do dzieci, i do dorosłych – dużych dzieci. I to autorce Emmie Boo, czyli Annie Marii Mączce,  się udało. ,,Ira w Krainie Bocianów” – historia ukraińskiej dziewczynki – swą narracją i oprawą ilustracyjną od pierwszego kontaktu – urzeka, ale też skłania refleksji. Bo przecież impulsem do jej napisania były: agresja, wojna, nieszczęście… Mimo to, sympatyczna Ira i jej przygody, przemyślenia i marzenia niosą ze sobą także uśmiech i nadzieję. Przecież dobro zwycięża zło, a to pozwala przeżyć najtrudniejszą rzeczywistość.

Dlaczego powstała ta książka? Autorka podkreśla, że z potrzeby serca. – Wiedziałam, że nie mogę pojechać na Ukrainę lub na granicę polsko-ukraińską, ale wiedziałam, że muszę coś zrobić. Widziałam w Krakowie kolejkę uchodźców z Ukrainy stających za… czymkolwiek do jedzenia. Trzeba było pokazać paszport lub inny dokument tożsamości. Dostawało się jajko lub chleb, jeśli jeszcze był. Dla głodnych, dorosłych ludzi, to było szczególnie upokarzające. Krakowskim wolontariuszom brakowało już zapasów. nie mieli już czego rozdawać potrzebującym. Zrobili i tak bardzo dużo, bo w pierwszych dniach wojny wyręczyli zdezorientowane instytucje. Wiedziałam, ze muszę coś zrobić. Tym ,,czymś” miała być książka dla dzieci w języku  polskim i ukraińskim – wyjaśnia Anna Maria Mączka.  To dzieło, jak dodaje autorka, powstało także jako gest wsparcia. Pozyskane fundusze z licytacji książki były przeznaczone na zakup niezbędnych rzeczy dla uchodźców.

Książka jest napisana w języku polski i języku ukraińskim. Jej wydawcą jest Fundacja ,,Idź Pod Wiatr”. Wsparcia udzieliło Miasto i Gmina Skała

Podziel się:

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *