Mykanowskie granie


Orkiestra dęta z Mykanowa zajęła II miejsce w XXXII Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu. Przegląd odbył się w czerwcu br. pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.
O działalności Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa rozmawiamy z kapelmistrzem Krzysztofem Witczakiem.

– Drugie miejsce to duży sukces. Konkurencja była pewnie spora?
– W przeglądzie brało udział jedenaście orkiestr z całego kraju. My jako jedyni z całego województwa śląskiego zakwalifikowaliśmy się do finału. Konkurs składał się z dwóch etapów: występu estradowego i musztry paradnej. Zwyciężył zespół z Radomia. Poziom był bardzo wysoki, stąd bardzo cieszymy się z tego wyniku.
– To z pewnością nie jedyny sukces orkiestry?
-W tym roku w maju zdobyliśmy pierwsze miejsce w Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Połczynie Zdroju. Za 2001 rok otrzymaliśmy Nagrodę Starosty Częstochowskiego w dziedzinie kultury i sztuki. W 2002 roku zajęliśmy pierwsze miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Lelowie, a w 2003 – trzecie w Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Warszawie. W tym roku zagraliśmy już ponad 30 koncertów. W styczniu graliśmy w warszawskim studio na zaproszenie organizatorów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W kwietniu zagraliśmy koncert z okazji prezentacji miast wyścigu Tour de Pologne. Dużym zaszczytem dla orkiestry był udział w uroczystym koncercie zorganizowanym w maju 2002 roku na wadowickim rynku z okazji 82 urodzin papieża Jana Pawła II.
– Orkiestra znana jest już w Polsce. A kontakty zagraniczne?
– Współpracujemy z Młodzieżową Orkiestrą Dętą “Kluftern” w Niemczech, której dyrygentem jest Gerard Hartwig, “rodem” z Tarnowskich Gór. Przez wiele lat był trębaczem w WOSPR w Katowicach. W ubiegłym roku przebywaliśmy w Niemczech na obozie szkoleniowo-wypoczynkowym.
– A jak rozpoczęła się Pana działalność w orkiestrze?
– Kiedy zacząłem pracować jako kapelmistrz orkiestra liczyła kilkanaście osób. Każdego roku we wrześniu odbywały się przesłuchania. Obecnie działają dwie orkiestry – młodzieżowa, licząca 50 osób i dziecięca – 34. W 2000 r. powstała szkółka nauki gry na instrumentach dętych i perkusyjnych, w której naukę pobiera 75 osób. Współpracuje z nami czterech instruktorów, którzy uczą gry na flecie i waltorni. Repertuar jest urozmaicony – od muzyki klasycznej po rozrywkową. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu, a gdy zbliża się koncert to nawet codziennie. Orkiestra ma też swój zarząd, w skład którego wchodzą rodzice dzieci grających w zespole. Zajmują się przede wszystkim stroną organizacyjną.
– Jakie plany?
– Na pewno chcielibyśmy uczestniczyć w ogólnopolskim festiwalu, który odbędzie się w przyszłym roku w Warszawie. W sierpniu wybieramy się na obóz do Dźwirzyna. Będziemy koncertować w Kołobrzegu i innych nadmorskich miastach.
– A najbliższy koncert?
– W sierpniu w jasnogórskiej altanie parkowej.

ANNA KNAPIK-BEŚKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *