Kardiologia przy ul. Mickiewicza musi pozostać w Częstochowie


Sytuacja w częstochowskiej ochronie zdrowia była przedmiotem rozmów senatorów RP Ryszarda Majera i Artura Warzochy z przedstawicielami samorządów funkcjonujących w lokalnej ochronie zdrowia. W spotkaniu, które miało miejsce 16 lipca 2018 roku w biurze senatora Ryszarda Majera, uczestniczył między innymi dyrektor Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
w Katowicach Jerzy Szafranowicz.

Aktualnie Szpital Miejski przechodzi poważny kryzys. Dług rośnie, przekroczył już 70 milionów złotych. Mówi się także o przeniesieniu oddziału kardiologicznego z placówki przy ul. Mickiewicza do Blachowni. To dla częstochowian byłoby poważnym ciosem. Lecznica ta niesie bowiem pomoc tysiącom mieszkańcom Częstochowy i okolicznych gmin. Co trzeba robić, aby ratować sytuację? – Zarządzający miastem oraz szpitalem, który generuje coraz większe zadłużenie, powinni dać gwarancję dobrego lecznictwa w Częstochowie. W tak dużym mieście kardiologia musi działać, dlatego władze miasta są zobligowani do przedstawienia planu wychodzenia z długów oraz szukania porozumienia ze spółką, która prowadzi kardiologię w szpitalu przy ul. Mickiewicza – mówi senator Artur Warzocha.
Dyrektor NFZ w Katowicach Jerzy Szafranowicz podkreśla, że wspólnie z parlamentarzystami i częstochowskim środowiskiem medycznym omawia problemy, które trzeba pokonać.
– Porozumienie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z rezydentami gwarantuje rezydentom i lekarzom specjalistom wzrost wynagrodzeń. Plany finansowe na ten i przyszły rok mamy już zarezerwowane. Również zagwarantowane mamy 260 milionów złotych na podwyżki płac dla pielęgniarek, które wejdą do podstawy pensji – mówi dyr. Szafranowicz.
A co z częstochowską kardiologią? –Wpłynęło pismo właścicieli oddziału kardiologicznego o przeniesienie oddziału ze szpitala przy ul. Mickiewicza do Blachowni. W piątek, 13 lipca, nie wyraziłem na to zgody, dlatego, że oddział ten jest zadeklarowany dla mieszkańców Częstochowy. Tu powstał i tu powinien pozostać. Chcę podkreślić, że na ratowanie życia ludzkiego daję każde pieniądze – stwierdza dyr. Szafranowicz.
Senator Artur Warzocha podkreśla, że utrata oddziału kardiologicznego byłaby zagrożeniem dla mieszkańców Częstochowy. – Mieszkańcy naszego miasta i regionu przyzwyczaili się do szpitala kardiologicznego przy ul. Mickiewicza. Funkcjonuje od dawna i wypracował sobie zasłużoną pozycję bardzo dobrej lecznicy. Powinniśmy zrobić wszystko, aby ta placówka pozostała w Częstochowie. Powinniśmy też rozmawiać o strategii jej rozwoju oraz całego szpitala. Głównym celem tej strategii jest stworzenie na Uniwersytecie Częstochowskim wydziału lekarskiego. To jest daleko zaawansowany pomysł i ma coraz więcej sojuszników i zwolenników – mówi senator Artur Warzocha.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *