Mają sukcesy, nie mają pływalni

Ostatni miesiąc był szczególnie pracowity dla zawodników UKS “TRÓJKA” Częstochowa, zbliżają się, bowiem letnie Mistrzostwa Polski. Jest to czas wytężonej pracy treningowej, kumulują się w tym okresie zawody i zgrupowania.

W “Mistrzostwach Śląska”, które obyły się na odkrytej pływalni w Bielsku-Białej częstochowianki wywalczyły dziewięć medali. W kategorii OPEN Marta Kocher na 50m st. grzbietowym zajęła drugie miejsce, Magdalena Drab r.1992 dwukrotnie stawała na podium oznaczonym cyfrą trzy – na 200m st. klasycznym, i na 400m st. zmiennym czas 5:34,07.
W kategorii Juniora 15-letniego Marta Kocher trzykrotnie zajmowała drugie lokaty na 50 m,100 m i 200 m st. grzbietowym najwartościowszy wynik, to czas uzyskany na najkrótszym dystansie 0:33,54. Karolina Wawrzyńczak również wraca z mistrzostw z trzema medalami za 50 m i 100 m st. motylkowym oraz za 100 m st. dowolnym – wszystkie koloru brązowego.
Udział w “III International Swimming Cup Bielsko-Biała Poland” również zakończył się sukcesem, nasze dziewczęta wywalczyły sześć medali . W kategorii otwartej Marta Kocher była druga na 50 m st. grzbietowym , Magdalena Drab zajęła trzecią lokatę na 200 m st. klasycznym w czasie 2:57,12. Pozostałe medale wywalczone zostały w kategoriach wiekowych. W kategorii 12- 13 Magda zdobyła medal złoty na 200 m st. klasycznym, a srebrny na 50 m st. klasycznym. Marta startująca w kategorii 14-15 lat była druga na 50 m st. grzbietowym, a na dystansie dwukrotnie dłuższym była trzecia.
Korespondencyjne Mistrzostwa Polski, które odbyły się na pływalni w Katowicach przyniosły powody do zadowolenia Wojciechowi Drabowi, który na dystansie 200m st. klasycznym wywalczył drugie miejsce.
Najbardziej zapracowaną w tym okresie zawodniczką UKS “TRÓJKA”, była Magda Drab startująca z powodzeniem w prestiżowych, stojących na bardzo wysokim poziomie “Otwartych Mistrzostwach Warszawy”. Magda wygrała na 100 m st. klasycznym, a na 200 m st. zmiennym uplasował się na trzecim miejscu uzyskując bardzo dobry rezultat 2:37,07.
Magda próbowała też swoich sił w dwuboju nowoczesnym, pomimo iż nie trenuje tej konkurencji wygrała. W Mistrzostwach Województwa pokonała całą, o rok starszą czołówkę częstochowskich dwuboistek, wprawdzie startowała poza konkurencją ( względy regulaminowe), ale szkoda, że organizator nie wręczył jej nawet dyplomu i nie umieścił jej w komunikacie z zawodów , moim zdaniem Magda zasłużyła na to!
– Sukcesy moich podopiecznych cieszą mnie i motywują do lepszej i efektywniejszej pracy. Niestety, po raz kolejny doświadczam, że Częstochowa jest chyba jedynym miejscem w kraju, gdzie nie można trenować pływania sportowego. Pomimo ogromnych sukcesów moich wychowanków w kraju (w tym medali Mistrzostw Polski seniorów), jak i na arenie międzynarodowej oraz faktu, iż jesteśmy klubem działającym przy Gimnazjum nr 3, nasza działalność jest torpedowana przez gospodarza obiektu, tj. dyrekcję SP nr 48. Ogranicza się nam dostęp do pływalni, uniemożliwiając treningi. Szkoda, że pływalnia utrzymywana przez Urząd Miasta, przynosi korzyści jedynie “prywatnym klubikom”, które pod hasłami sportu dla dzieci i młodzieży od wielu lat prowadzą tu komercyjną naukę pływania – mówi Jacek Gawda, trener UKS “TRÓJKA” Częstochowa.