Bolesław Wojciech „Wojtek” Omyła. Przypominamy sylwetkę częstochowskiego powstańca


8 sierpnia to rocznica śmierci Bolesława Wojciecha „Wojtka” Omyły – częstochowianina, który zginął w pierwszych dniach powstania warszawskiego, walcząc w Batalionie “Zośka”. Z tej okazji przypominamy sylwetkę , urodzonego w Warszawie i związanego z Częstochową, powstańca.

Bolesław Wojciech Omyła ps. ,,Wojtek” urodził się 6 stycznia 1924 r. w Warszawie. Był syn zawodowego żołnierza-instruktora w Centrum Szkolenia Saperów w Modlinie. Od połowy września 1939 r. przebywał w Kowlu, potem w Warszawie, aby ostatecznie trafić do Częstochowy. Zamieszkał z rodziną w kamienicy przy ul. Krakowskiej 36.
W czerwcu 1941 r. został z wieloma innymi przymusowo wcielony do obrony cywilnej L.H.D. i skoszarowany w budynku straży pożarnej w Częstochowie. Po śmierci ojca w maju 1943 r. podjął pracę w jednej z częstochowskich fabryk, gdzie miał możliwość dokonywania prób materiałów służących do produkcji amunicji, tym samym zyskując cenne doświadczenie.
7 lutego 1943 r. został zaprzysiężony w Chorągwi Warszawskiej Szarych Szeregów jak harcerz (od 1934 r. był w 68 Męskiej Modlińskiej Drużynie im. Tadeusza Kościuszki) i żołnierz. Przyjął pseudonim „Wojtek”.
W lipcu 1944 roku, na kilka dni przed wybuchem powstania, opuścił Częstochowę i przyjechał do Warszawy, otrzymał przydział do II Plutonu „Alek” 2 Kompanii „Rudy” Batalionu Armii Krajowej ”Zośka”, gdzie służył ze swoim przyjacielem z Szarych Szeregów Tadeuszem Milewskim „Ćwikiem”.
Pierwsze dni powstania to walki na Woli. Ich batalion zajmuje cmentarz żydowski, a 5 sierpnia wyzwala obóz koncentracyjny „Gęsiówka”, uwalniając 348 więźniów. Przed bramą wyzwolonego obozu ktoś robi Omyle zdjęcie. „Ćwik” ginie 5 sierpnia rozerwany pociskiem artyleryjskim.
„Wojtek” Omyła, częstochowianin i powstaniec, zginął 8 sierpnia 1944 r., w czasie ciężkich walk na Cmentarzu Ewangelickim. Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w kwaterze powstańczej Batalionu „Zośka”.
Warto przypomnieć, że w niedzielę 14 sierpnia w Archikatedrze pw. św. w Częstochowie odprawiona zostanie Msza św. w intencji częstochowian, którzy brali udział w powstaniu warszawskim, w tym właśnie sierż. “Wojtka” Omyły. Szczegóły na poniższym plakacie.
zdjęcie z archiwum redakcyjnego
MS
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *