Moda na wiejską zieleń


Według raportu CBOS[1], coraz więcej Polaków, gdyby mogło, wybrałoby życie na wsi. Analitycy wskazują, że już ponad 40 procent badanych preferuje mieszkanie poza centrami miast, a to ponad 10 procent więcej niż w 1998 roku. Coraz częściej takie stanowisko deklarują także osoby młode – co trzecia z nich wybrałaby do życia wieś zamiast aglomeracji. Jednak ze względu na atrakcyjność rynku pracy, dostępność komunikacji miejskiej, punktów usługowych oraz dostępu do kultury i rozrywki przy wyborze miejsca zamieszkania wygrywają miasta.

Analizy CBOS pokazują, że mieszkańcy wsi deklarują również wyższy poziom zadowolenia ze swojego miejsca zamieszkania. 73 procent osób mieszkających poza miastem twierdzi, że nie chciałaby się do niego przeprowadzić. To o 14 procent więcej niż w 1998 r.
Młodzi Polacy chętniej zamieszkaliby na wsi niż w dużej metropolii (34 procent vs. 27 procent). Główny Urząd Statystyczny przewiduje, że w miastach do 2035 r. będziemy obserwować nieustanny ubytek ludności (wyjątkiem będzie Warszawa) na rzecz wsi i terenów podmiejskich. Zdaniem ekspertów, tym bardziej na znaczeniu będzie zyskiwać modernizacja miast pod kątem tworzenia zwartych przestrzeni i tzw. stref ograniczonej emisji spalin, czyli wolnej od samochodów.
– To tylko wzmocniło trend, który obserwujemy już od jakiegoś czasu. Jak wynika z analiz Eurostatu, w większości stolic europejskich dominują osoby w wieku produkcyjnym (20-54), a osoby po 65 roku życia zamieszkują głównie przedmieścia. Odwrotna sytuacja jest tylko w Warszawie i Lizbonie, gdzie młodych ludzi często nie stać na mieszkanie w centrum i wybierają tańsze mieszkania na obrzeżach. Prognozujemy, że wraz z rozwojem ich kariery zawodowej i lepszymi zarobkami będą w ciągu kolejnych 10 lat wracać do lepiej położonych części Warszawy – uważa Jakub Zagórski, dyrektor marketingu Skanska Residential Poland.

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

GUR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *