Częstochowskie władze nie przystąpiły do rządowego programu sprzedaży tańszego węgla. Skandaliczne decyzje rządzących na ostatniej sesji Rady Miasta


W czwartek 17 listopada w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyła się LXIX zwyczajna Sesja Rady Miasta. Tym razem tematem obrad stały się skandaliczne decyzje władz względem nieprzystąpienia do rządowego programu, związanego z zakupem węgla po optymalnych dla mieszkańców cenach oraz zwiększenia zadłużenia miasta w roku 2023. Doszło także do kontrowersyjnej sytuacji, dotyczącej stanowiska radnych Lewicy wobec słów prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego na temat kobiet nierodzących dzieci.

Jedną z najważniejszych kwestii, poruszonych podczas ostatniej sesji Rady Miasta Częstochowy, był rządowy program, umożliwiający mieszkańcom miasta zakup węgla po preferencyjnych, gwarantowanych cenach. Do systemu zgłosiło się 92% gmin w całej Polsce, ale wśród nich nie znalazła się Częstochowa. Więcej na ten temat mówi radna Klubu Prawa i Sprawiedliwości Monika Pohorecka.

– Do 8 listopada można było zadeklarować chęć wzięcia udziału w programie, a zarazem zagwarantować częstochowianom zakup i dostęp do opału po cenie optymalnej, tj. miasto mogłoby kupować opał za 1 500 zł i ewentualnie doliczać koszty transportu, w efekcie sprzedając go mieszkańcom po 2 tys. zł za tonę – wyjaśnia radna Monika Pohorecka. – Decyzja o braku udziału w rządowym programie spowoduje natomiast sytuację, polegającą na tym, iż prywatne składy węglowe mogą oferować dowolne ceny za tonę opału, a ludzie zdeterminowani i tak będą gotowi zapłacić każde pieniądze, byle tyle zapewnić sobie ciepło w domu. W związku z powyższym jest to skrajnie zła decyzja i nieodpowiedzialna postawa, godząca w dobro mieszkańców Częstochowy. Co ciekawe, pan prezydent nie umiał wskazać przyczyn takiej decyzji. Przedstawiciele oraz właściciele składów opałów węglowych mówili wtedy wprost, że czują się oszukani przez prezydenta, z uwagi na to, że przez długi czas żonglowano informacjami, iż miasto będzie przystępowało do programu, później, że nie, jeszcze później, że jednak tak, więc do końca nie było wiadomo, co postanowi gmina. Ostatecznie podjęto decyzję o nieprzystępowaniu, co wprowadziło chaos, ale przede wszystkim, obawę o ceny węgla. Prezydent nie odpowiedział na pytanie, dlaczego miasto podjęło właśnie takie, a nie inne działanie i uważam, że jest to coś, za co powinien przeprosić, czego, rzecz jasna, również podczas sesji nie zrobił – stwierdza radna Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Kolejną sprawą omawianą podczas sesji był projekt budżetu Miasta Częstochowy na rok 2023, zgodnie z którym pod jego koniec miasto ma mieć zadłużenie w wysokości ponad 730 mln zł (szczegółowy wykaz zadłużenia w galerii pod tekstem).

– Projekt ten jest chyba najgorszym z dotychczasowych – mówi wprost radna Monika Pohorecka. – Zadawaliśmy wczoraj pytania panu prezydentowi, jak to się dzieje, że o wszystko obwinia on polski rząd, tymczasem inne miasta, chociażby w województwie śląskim, funkcjonujące, podobnie jak Częstochowa, w trudnych czasach, dobrze sobie radzą i osiągają dużo lepsze wyniki finansowe. Po projekcie budżetu widać, że pan prezydent nie ma żadnej wizji na rozwój naszego miasta, żadnej strategii i żadnych konkretnych działań, które chciałby zrealizować w następnym roku i przyszłych latach. Miasto Częstochowa “zwija się”, wyludnia, ubożeje, ma coraz większe zadłużenie. Obecnie wynosi ono ponad 700 mln zł, gdzie przy 1,5 miliardowym budżecie rocznym to bardzo wysoki poziom. Pamiętajmy, że to zadłużenie z roku na rok, z transzy kredytowej na transzę kredytową zwiększa się, co powoduje brak środków na inwestycje, na wsparcie poszczególnych obszarów, takich jak pomoc społeczna, oświata, czy kultura.

– Mówi się, że będzie się szukało oszczędności poprzez np. gaszenie świateł na ulicach, co jest złą decyzją o tyle, że w dzielnicach peryferyjnych, gdzie stan dróg pozostawia naprawdę wiele do życzenia, może to zwiększyć ryzyko wypadku czy innego uszczerbku na zdrowiu – dodaje radna Prawa i Sprawiedliwości. – Wskazywałam panu prezydentowi, że może pora zacząć szukać oszczędności w miejskich spółkach, gdzie te środki są marnotrawione. Zresztą, w każdym obszarze funkcjonowania miasta są spore zaniedbania – dość, by wymienić sytuację związaną ze stadionem Rakowa, co, mimo spektakularnych sukcesów klubu, stało się już w krajowym środowisku sportowym obiektem kpin – co pokazuje, że 10 lat rządów obecnej władzy i koalicji sprowadza Częstochowę na margines wśród miast województwa śląskiego, nie mówiąc już o niechlubnym ostatnim miejscu na liście najmniej szczęśliwych śląskich aglomeracji. Pan prezydent powinien chcieć z tego wyciągać wnioski, tymczasem jest z siebie dumny, chwali się kolejnymi sukcesami i decyzjami, które w rzeczywistości kompletnie nie sprzyjają mieszkańcom miasta – podkreśla Monika Pohorecka.

W trakcie sesji do porządku obrad wprowadzono także stanowisko żeńskiej reprezentacji radnych Lewicy, w którym krytycznie odnoszą się one do słów prezesa Prawa i Sprawiedliwości, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, jakie ten wypowiedział podczas spotkania z wyborcami w Ełku 5 listopada: “Jeżeli na przykład utrzyma się taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo, co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie”. W odpowiedzi Klub Radnych PiS przygotował własne stanowisko, które zostało odczytane przez radną Monikę Pohorecką, po czym wszyscy członkowie klubu opuścili salę obrad (obydwa stanowiska w galerii pod tekstem).

– W odpowiedzi na stanowisko radnych Lewicy, wniesione do porządku obrad i procedowane w ich trakcie, klub radnych Prawa i Sprawiedliwości przedstawił własne stanowisko, po którego odczytaniu opuścił salę obrad, nie chcąc uczestniczyć w farsie, jaką zaserwowały radne Lewicy – podsumowuje Monika Pohorecka.

MS

 

 

 

Podziel się:

3 komentarzy

  • Te wszystkie działania częstochowskich komunistów na czele z Prezydentem Matyjaszczykiem bedzie miało odwrotny skutek na wyborach.Oczywiście Prezydent nic nie straci,ale za te pięć kadęcji draństwa będzie musiał odpowiadać.Ja też dorzucę swoją krzywdę jaką mi wyrządził.Prezydent Miasta Częstochowy zawsze musi być na świeczniku,ale uważam że,tym razem grubo przesadził,bo tym razem naraził się dużej rzeszy mieszkańców Częstochowy..

    Odpowiedz
  • O tym skandalu musi dowiedzieć się cała Polska.Pamiętaj Prezydencie i cała rzesza komunistów,która Cię otacza, będziecie jeszcze gorzko tego żałować.

    Odpowiedz
  • To przerażające, jak można tak zafałszować i zmanipulować wypowiedż Jarosława Kaczyńskiego w sprawie przyczyn zapaści demograficznej w Polsce, w imię walki politycznej i z chęci “dokopania” Prezesowi PIS. Radni opozycji, a właściwie radne, przygotowujące projekt, w tresci swojej uchwały odniosły się do wyrwanego z konteksu zdania, na dodatek jeszcze złośliwie je interpretując. Jarosław Kaczyński we wcześniejszym fragmencie swojego wystąpienia ( do którego nikt się jakoś nie odniósł, bo to by było niewygodne) wymienił jako najważniejsze kulturowe przyczyny niechęci do rodzenia dzieci przez młode kobiety, ze smutkiem stwierdzając, że 500+ nie jest w stanie temu dostatecznie zaradzić. Jednocześnie miał odwagę do zwrócenia uwagi na zjawisko picia alkoholu wsród kobiet, które szczególnie dla młodych kobiet jest b. destrukcyjne i niebezpieczne, choćby właśnie w kontekście potencjalnego macierzyństwa. Nie widzę w wypowiedzi prezesa PIS żadnego kłamstwa, obrażania i poniżania kobiet, jak to napisano w uchwale. Wręcz przeciwnie, jest to próba realnej oceny obecnego stanu rzeczy i wyraz troski o kondycję zdrowotną kobiet. Mówił o zjawisku, a nie o wszystkich ( czy konkretnych) kobietach. Inne stwierdzenia w w tejże uchwale na przykład o stworzeniu przez Jarosława Kaczyńskiego państwa ” w którym strach żyć” oraz próba obciążenia rządzących odpowiedzialnością za wszystkie niedogodności i trudności funkcjonowania społeczeństwa, w tym zwłaszcza kobiet, są jawnym kłamstwem i świadczą o stworzeniu i pozostawaniu radnych opozycji w “rzeczywistości alternatywnej” nie mającej wiele wspólnego z realnymi przyczynami i oceną sytuacji w obecnej chwili.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *