Raków Częstochowa coraz bliżej Mistrzostwa Polski!

Raków Częstochowa pokonał Widzew Łódź, 2:0 w niedzielnym (16.04.2023) spotkaniu 28.Kolejki o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Bramki dla gospodarzy w tym meczu zdobywali: Ivi López z rzutu karnego w 9.minucie oraz Fran Tudor piątej minucie doliczonego czasu gry drugiej części spotkania. Drużyna łódzkiego Widzewa zawitała na stadion przy Limanowskiego 83 po…25.latach!

Przed rozpoczęciem meczu nastąpiły dwie miłe uroczystości: Marek Papszun otrzymał od przedstawicieli Rakowa pamiątkową, niebieską czapeczkę z okazji Jubileuszu, siedmiu lat pracy w częstochowskim Rakowie. Natomiast Ivi López z rąk byłego bramkarz Rakowa, Andrzeja Kretka otrzymał statuetkę za Tytuł Najlepszego zawodnika miesiąca marca!

Spotkanie rozgrywane przy komplecie publiczności (bilety na ten mecz rozeszły się w kilka minut w pierwszym dniu otwartej sprzedaży – nie było porywającym widowiskiem. Gospodarze musieli ten mecz wygrać, natomiast goście mogli.

Początek meczu co zrozumiałe należał do podopiecznych Marka Papszuna, którzy już w 9.minucie objęli prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego przez Iviego Lopeza w powietrzu starli się ze sobą Tomáš Petrášek i Marek Hanousek. Po tym starciu na murawę upadł zawodnik Rakowa. Arbiter główny Pan Daniel Stefański z Bydgoszczy otrzymał sygnał z wozu VaR, podbiegł do monitora i po chwili podyktował “jedenastkę” dla “Czerwono – niebieskich”.

Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Hiszpan i pewnym strzałem w długi róg bramki pokonał Henricha Ravasa. Goście najgroźniejszą okazję do wyrównania wykreowali sobie w 22.minucie meczu, kiedy to po uderzeniu z rzutu wolnego Bartłomieja Pawłowskiego piłkę zdołał sparować Vladan Kovačević. Do piłki dopadł Marek Hanousek, ale uderzenie wychowanka TJ Sokol Dolni Kralovice również skutecznie obronił golkiper Rakowa! Do przerwy wynik już nie uległ zmianie i Raków prowadził z Widzewem Łódź, skromnie 1:0.

W drugiej części spotkania pod obiema bramkami niewiele się działo. Na siedem minut przed zakończeniem regulaminowego czasu gry najlepszą okazję dla gości zmarnował Juliusz Letniowski, kiedy po strzale tego zawodnika piłka minimalnie minęła bramkę Rakowa. Do podstawowego czasu gry arbiter główny Pan Daniel Stefański z Bydgoszczy doliczył pięć dodatkowych minut. W ostatniej akcji meczu pięknym strzałem z rzutu wolnego popisał się Fran Tudor. Po strzale Chorwata piłka wpadła w samo okienko bramki strzeżonej przez słowackiego golkipera gości.

Tym samym Raków Częstochowa pokonał przed własną publicznością Widzew Łódź w spotkaniu 28.Kolejki o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Częstochowianie po tym meczu mają na swoim koncie 65.punktów i wyprzedzają drugą w tabeli warszawską Legię aż o…osiem punktów! Do zakończenia sezonu pozostało sześć kolejek.  Kolejne ligowe spotkanie “Czerwono – niebiescy” rozegrają w sobotę, 22.kwietnia br.

Wówczas na wyjeździe Raków zmierzy się zajmującą ostatnie miejsce w tabeli i mającą na swoim koncie zaledwie 20.punktów, Miedzią Legnica. Spotkanie zostanie rozegrane na Stadionie im.Orła Białego przy ulicy Orła Białego 1.

Mecz “na żywo” pokażą dwie stacje telewizyjne: Canal + Sport i Canal + Sport 3. Początek przedmeczowego studia od godziny 17:10. W zespole Miedzi Legnica występuje były zawodnik Rakowa, Andrzej Niewulis.

16.04.2023, g.15:00: Częstochowa (Miejski Stadion Piłkarski “Raków”) :

RKS Raków Częstochowa – RTS Widzew Łódź 2:0, (1:0),

1:0: Ivi López 9′ (k)

2:0: Tudor 90+5

Sędziował: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Żółte kartki: Svárnas 82′ (faul) – Hanousek 8′ (faul), Miloš 42′ (faul), Cigaņiks 63′ (faul), Żyro 73′ (faul). Widzów: 5500 (komplet).

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 4.Efstrátios Svárnas, 2.Tomáš Petrášek (kpt), 24.Zoran Arsenić, 7.Fran Tudor, 8.Ben Lederman (90+2′ 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren), 66.Ioánnis Papanikoláou, 27.Bartosz Nowak (68′ 30.Władysław Koczerchin), 11.Ivi López (20′ 17.Mateusz Wdowiak; 90+5′ 77.Marcin Cebula), 20.Jean Carlos Silva Rocha, 21.Vladislavs Gutkovskis (68′ 99.Fabian Piasecki).

Rezerwowi: 12.Kacper Trelowski – 25.Bogdan Racovitan, 71.Wiktor Długosz.

Trener: Marek Papszun.

RTS Widzew Łódź: 26.Henrich Ravas – 7.Mato Miloš, 4.Mateusz Żyro, 5.Serafin Szota (64′ 95.Patryk Stępiński), 33.Martin Kreuzriegler, 14.Andrejs Cigaņiks, 13.Ernest Terpiłowski (69′ 6.Juljan Shehu), 25.Marek Hanousek, 22.Dominik Kun (82′ 10.Juliusz Letniowski), 19.Bartłomiej Pawłowski (82′ 77.Kristoffer Normann Hansen), 29.Łukasz Zjawiński (64′ 9.Jordi Sánchez Ribas).

Rezerwowi: 44.Jakub Wrąbel – 3.Bożidar Brankow Czorbadżijski, 21.Jakub Sypek, 23.Paweł Zieliński.

Trener: Janusz Niedźwiedź.