V Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych w Koniecpolu


10 września 2022 roku w Koniecpolu odbył się V Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych, którego organizatorami byli: Starosta Częstochowski – Krzysztof Smela oraz Burmistrz Koniecpola – Ryszard Suliga. Imprezę tradycyjnie rozpoczął przemarsz orkiestr dętych połączony z marszową muzyką, prezentacją barwnych strojów i występami mażoretek. Życzenia dla uczestników Przeglądu przesłał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł Szymon Giżyński.

W tegorocznym przeglądzie udział wzięło siedem orkiestr:

1. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mykanowa
2. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Blachowni
3. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Poczesna
4. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dąbrowa Zielona
5. Orkiestra Dęta OSP Gmina Lelów
6. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kłomnice
7. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Koniecpol
To była prawdziwa uczta dla miłośników orkiestr dętych. Gminę Poczesna reprezentowała Orkiestra Dęta z Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej, pod batutą kapelmistrza Wojciecha Greli. Każda z orkiestr otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrody pieniężne na dalszy rozwój. Zaproszeni goście podkreślali wysoki poziom artystyczny oraz różnorodność prezentowanego repertuaru. Trwający ponad cztery godziny przegląd odbywał z udziałem licznie zgromadzonej i żywiołowo reagującej publiczności.  A, co warte podkreślenia, muzycy grali w niezwykłej scenerii – na tle wspaniałego, haftowanego gobelinu ,,Jan Sobieski pod Wiedniem”, wielkoformatowego dzieła Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. św. Królowej Jadwigi.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymon Giżyński na ręce burmistrza Koniecpola Ryszarda Suligi przesłał list do organizatorów i młodych muzyków.  Wiceminister, życzył wszystkim członkom Orkiestr wielu satysfakcji i radości ze wspólnego muzykowania, wzajemnej inspiracji i wymiany artystycznych doświadczeń, niesłabnącego aplauzu publiczności i dalszych sukcesów artystycznych.   ,,Na ręce gospodarza V Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Koniecpolu, Pana Burmistrza Ryszarda Suligi, składam serdeczne podziękowania za zaproszenie na dzisiejszy uroczysty pokaz Orkiestr Dętych. Bardzo proszę – za pośrednictwem listu – przyjąć moje najszczersze wyrazy: szacunku dla wszystkich Państwa – Organizatorów i Uczestników Przeglądu – oraz uznania za Państwa profesjonalizm i artystyczny wymiar działalności. Wszystkim Muzykom Orkiestr Dętych bardzo dziękuję za wkład w upowszechnianiu polskiej muzyki w całej jej różnorodności – od patriotycznego kanonu po formułę rozrywkową. Swoimi występami wzbogacacie Państwo uroczystości państwowe, kościelne i środowiskowe, obdarzając słuchaczy muzyczną ucztą. Trzeba też podkreślić Państwa wkład w promocję Waszych Gmin – ziem rodzinnych, oraz dzielną służbę naszej Ojczyźnie – Polsce. Koncertujecie przecież na rozmaitych festiwalach i konkursach w całym kraju i za granicą, prezentując swoje talenty i wieloletni dorobek. Śmiało można stwierdzić, że jesteście Państwo promotorami polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. I za to z całego serca Państwu dziękuję.”  – podkreślił wiceminister Szymon Giżyński. 
Iwona Skorupa; RED
fot. Iwona Skorupa
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *