Czepkowanie na AJD


W auli Akademii im. Jana Długosza przy alei Armii Krajowej odbyła się uroczystość czepkowania studentów pierwszego roku Pielęgniarstwa. Uczestniczyło w niej 47 studentów nowego kierunku. Od nowego roku akademickiego rozpoczną edukację w nowo wyposażonych pracowniach i laboratoriach. Pieniądze na ten cel – dodatkowy milion złotych ponad normatywną dotację ministerialną – udało się pozyskać dzięki pomocy posła PiS Szymona Giżyńskiego.

Po wykładzie wygłoszonym przez wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Warszawie Mariolę Łodzińską, przystąpiono do ceremonii czepkowania 47 studentów pierwszego roku. Każdy z nich otrzymał czepek będący symbolem pokory wobec wykonywanego zawodu i chęci służenia innym. Po czepkowaniu studenci złożyli ślubowanie i odśpiewali hymn pielęgniarski.
Pielęgniarstwo to nowy kierunek w ofercie Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego AJD. Wydział uzyskał uprawnienia do prowadzenia studiów na tym kierunku, nadane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poprzedzone przyznaniem akredytacji Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych. Głównym celem kształcenia jest przygotowanie studentów do wykonywania zawodu pielęgniarki lub pielęgniarza poprzez wyposażenie ich w kompetencje niezbędne do świadczenia wysokiej jakości opieki nad pacjentami. Przyszli absolwenci zdobędą umiejętności rozpoznawania problemów pielęgnacyjnych pacjenta, planowania i sprawowania opieki, samodzielnego udzielania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych oraz medycznych czynności ratunkowych, realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji, orzekania o rodzaju i zakresie świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych, a także edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia. Absolwenci będą mieli możliwość zatrudnienia m.in. w szpitalach, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej, zakładach rehabilitacji leczniczej, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, przychodniach i poradniach specjalistycznych, sanatoriach, a także w żłobku lub klubie dziecięcym, domu pomocy społecznej, czy podmiotach zobowiązanych do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *